Постанова від 23.12.2008 по справі 2-а-5947/08

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а - 5947/08

Категорія статобліку - 49

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 грудня 2008 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В.М.

при секретарі Середа А.О.

за участю представника позивача Бєлової С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2008 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з Павлоградського міськрайонного суду надійшла для розгляду справа за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, з позовними вимогами, з врахуванням їх уточнень, про: визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити перерахунок щомісячних виплат допомоги по досягненню дитини трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини; стягнення на користь позивача з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області суму недоотриманої допомоги при народженні дитини, у розмірі 1308,40 грн., а також загальну суму недотриманої в період з червня по грудень 2007 року частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі 2320,87 грн., а загалом 3629,27 грн. та стягнення судових витрат.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особам, що фактично здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Всупереч вимог ст. 15 зазначеного Закону та п.3 ст.22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у 2007р. виплачувалася не в повному обсязі. Позивач вважає, що розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років передбачені ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" , а тому просить стягнути недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2007 р., а також недоотриману частину допомоги при народженні дитини.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити на підставах, вказаних в позовній заяві.

Представник відповідача подала заява про розгляд справи без її участі, проти позову заперечувала, надавши суду письмові заперечення на позовну заяву. Відповідно до заперечень зазначено, що ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, а також ст. 95 Конституції України , будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом України про Державний бюджет. Так, згідно ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам. Що стосується розміру зазначених виплат, то він дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене, Управлінням праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області нараховано та здійснюється позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" . Розмір допомоги при народженні дитини становить 8500 грн., виплата допомоги здійснюється одноразово в сумі 3400 грн., решту - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, позивачці у 2007 році було нараховано і виплачено одноразову допомогу при народженні дитини в повному обсязі та своєчасно, з зазначенням платежу у відомостях відповідно до чинного законодавства. За таких підстав, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про народження від 26.03.2007 року ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_2 який народився ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Ч. 1 ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , призначаються наступні види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно із ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" , допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено наступне:

- абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- пункт 14 ст. 71 Закону: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" .

Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" .

В той же час, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" , яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 гривень.

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Суд вважає, що Закон України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним (окрім Конституції) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини, є обов'язковим для застосування та вирішення справ у суді. Тобто, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися абзацом 2 частини 2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" , а не ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" .

Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн.

Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку щомісячних виплат допомоги по досягненню дитини трирічного віку.

У відповідності до довідки №405097 від 21.02.2008 року ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: за червень 2007 року в розмірі 124,73 грн.; за липень 2007 року в розмірі 129,03 грн.; за серпень 2007 року в розмірі 132,64 грн.; за вересень в розмірі 134,45 грн.; за жовтень 2007 року в розмірі 136,13 грн.; за листопад 2007 року в розмірі 140,05 грн.; за грудень 2007 року в розмірі 144,10 грн.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 62 Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 р." і становить: з 1 січня -434 гривні, з 1 квітня -463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У ст. 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 рок № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, що передбачено у самому рішенні.

Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Частиною 3 вищевказаної статті передбачено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку про необхідність присудження позивачу судових витрат у розмірі 3 грн. 40 коп. у зв'язку з частковим задоволенням його позовних вимог.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області по нездійсненню перерахунку та виплатиОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області призначити та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».

Присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати з Державного бюджету України у розмірі 3 грн. 40 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 29 грудня 2008 року.

Суддя В.М.Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя В.М. Олійник