Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 7-38-36, факс 7-44-62
Іменем України
"21" грудня 2006 р. Справа № 18/339
За позовом Закритого акціонерного товариства «Чернігівський м'ясокомбінат»
14021, м. Чернігів, вул. Любецька, 80
Відповідач 1: Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова, 14017, м. Чернігів, вул. Щорса, 19
Відповідач 2: Управління Пенсійного фонду України в Денсняському районі міста Чернігова, 14038, м. Чернігів, просп. Перемоги, 141
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя А.С. Сидоренко
Секретар судового засідання І.В.Морська
Представники сторін:
Від позивача: Сидоренко М.І. -нач. відділу, дов. від 22.11.2006р. № 1162
Від відповідача 1: Варава О.В. -гол. спец. -юриск-т, дов. від 11.01.2006р. № 31/08
Від відповідача 2: Гриценко І.В. -гол. спец. -юриск-т, дов. від 25.09.2006р. № 1569/13
Постанова виноситься після перерв, оголошених в судововому засіданні з 07.12.2006р. по 19.12.2006р. та з 19.12.2006р. по 21.12.2006р., на підставі ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні 21.12.2006р., на підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Закритим акціонерним товариством «Чернігівський м'ясокомбінат»заявлено адміністративний позов до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова (надалі -Відповідач № 1) та до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова (надалі -Відповідач № 2) про зобов'язання надати відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленнях про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач вказує про безпідставність ненадання Відповідачами даної інформації, адже вона йому необхідна з метою належного виконання своїх обов'язків по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позивач вказує, що відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Враховуючи те, що серед колишніх працівників ЗАТ «Чернігівський м'ясокомбінат»багато осіб, які мають стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати за фактичні витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій, який перевищує стаж, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах, Позивачу необхідна вищевказана інформація з метою перевірки наявності в отриманих ним розрахунках витрат осіб, яким пільгові пенсії були призначені на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», витрати на виплату та доставку яких не підлягають відшкодуванню Позивачем.
Відповідачі не визнавали позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень Відповідачі вказували, що в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилалися Позивачу, міститься вся необхідна інформація, яка йому необхідна для виконання покладених на нього обов'язків. Будь -яких інших розрахунків для боржників діючими нормативно -правовими актами з пенсійного забезпечення не передбачено. Однією з необхідних умов призначення пільгових пенсій є пред'явлення відповідних довідок. Такі довідки оформляє підприємство, тим самим підтверджуючи право працюючого на пільгову пенсію. В довідці вказується період роботи. Тобто, облік пільговиків ведеться на підприємстві.
Крім того, Відповідачі зазначали, шо інформація про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, являється конфіденційною інформацією, яка може бути поширена лише за згодою фізичних осіб -пенсіонерів.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:
Відповідачами направлялися на адресу Позивача повідомлення про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Зважаючи на значні суми відповідних витрат Пенсійного фонду, Позивач листом від 18.07.2006р. № 733 звернувся до Відповідача № 1 з проханням здійснити уточнений деталізований розрахунок відшкодування пільгових пенсій за період з 01.07.2003р. по теперішній час по кожному пенсіонеру та надіслати його копію товариству для перевірки і виконання.
Відповідач № 1 листом від 01.08.2006р. № 1476/04 повідомив Позивача, що всі розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, надіслані йому, були здійснені згідно з чинним законодавством, тобто з урахуванням того, що фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на основі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відшкодуванню товариством не підлягають, а відшкодовуються лише призначені відповідно до ст. 13 цього Закону.
Листом від 11.08.2006р. № 826 Позивач вдруге звернувся до Відповідача № 1 з проханням надати уточнений деталізований розрахунок, однак останній повторно листом від 11.09.2006р. № 1899/04 відмовив у наданні інформації, вказавши, що вимоги Позивача є безпідставними.
Відповідач № 2 листом від 26.09.2006р. № 1575/05 довів до відома Позивача, що управлінням була проведена інвентаризація пенсійних справ щодо призначення пільгових пенсій, згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». По пенсіонерам ЗАТ «Чернігівський м'ясокомбінат»перевіркою встановлено, що лише одному пенсіонеру була призначена пенсія на підставі цієї статті, яка не підлягає відшкодуванню підприємством. В розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2003 -2006 роки враховувались суми пільгових пенсій, призначених відповідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період нараховані вірно і згідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України підлягають відшкодуванню до територіального управління Пенсійного фонду.
Згідно п. 2 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV (далі -Закон № 1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 та абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (надалі -Закон № 400/97-ВР), для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення», за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Статтею 1 Закону № 400/97-ВР визначено коло платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, якими, зокрема, відповідно до пунктів 1 та 2 є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 (надалі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 2.1.1 платниками страхових внесків є, зокрема, страхувальники:
роботодавці -підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Пунктами 6.4, 6.5 та 6.8 Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п. 12 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону № 1058, Пенсійний фонд є правонаступником Пенсійного фонду України. Протягом п'яти років із дня набрання чинності цим Законом функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах. У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Згідно п. п. 1, 3, 4, 5, 8, 9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001р. № 121/2001 (надалі -Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо призначення і виплати пенсій, забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Джерелами формування коштів Пенсійного фонду України є, зокрема страхові внески та кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду України у випадках, передбачених законодавством. Кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, оплату послуг з виплати та доставки пенсій. Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Таким чином, згідно Прикінцевих положень Закону № 1058, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди органами Пенсійного фонду призначаються та виплачуються громадянам пільгові пенсії, а у підприємств виникає обов'язок по покриттю витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку цих пенсій.
Позивач був роботодавцем осіб, які зазначені в повідомленнях та розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, сплачував за них страхові внески (кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону № 1058), тобто був їх страхувальником.
У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник має право безоплатно отримувати від територіальних органів Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на нього цим Законом.
Інформація у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію (ч. 1 ст. 22 Закону № 1058).
Відповідно до ст. ст. 28, 30 Закону України «Про інформацію», режим доступу до інформації -це передбачений правовими нормами порядок одержання, використання, поширення і зберігання інформації. За режимом доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Інформація з обмеженим доступом за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну.
Конфіденційна інформація -це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Стосовно інформації, що є власністю держави і знаходиться в користуванні органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, з метою її збереження може бути відповідно до закону встановлено обмежений доступ -надано статус конфіденційної. Порядок обліку, зберігання і використання документів та інших носіїв інформації, що містять зазначену інформацію, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998р. № 1893 затверджено Інструкцію про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
Встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до вимог зазначеної Інструкції та з урахуванням особливостей своєї діяльності можуть за погодженням з Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України затверджувати відомчі інструкції з питань обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
Зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації у межах їхніх повноважень у шестимісячний термін розробити і ввести в дію переліки конфіденційної інформації, що є власністю держави.
Згідно п. 1 вищевказаної Іструкції, ця Інструкція визначає обов'язковий для всіх центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності порядок обліку, зберігання, використання та знищення документів, справ, видань, магнітних та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
Переліки відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, і яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування", розробляються експертними комісіями згідно з орієнтовними критеріями віднесення інформації до конфіденційної (додаток 13) і затверджуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких утворюються або у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебувають ці відомості.
У відповідності з Орієнтовними критеріями віднесення інформації до конфіденційної (додатку № 13 до Інструкції) інформація, що включається до переліків відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, повинна відповідати таким вимогам:
1) створюватися за кошти державного бюджету або перебувати у володінні, користуванні чи розпорядженні організації;
2) використовуватися з метою забезпечення національних інтересів держави;
3) не належати до державної таємниці;
4) унаслідок розголошення такої інформації можливе:
-порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина;
-настання негативних наслідків у внутрішньополітичній, зовнішньополітичній, економічній, військовій, соціальній, гуманітарній, науково-технологічній, екологічній, інформаційній сферах та у сферах державної безпеки і безпеки державного кордону;
-створення перешкод у роботі державних органів.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.1998р. № 1893 наказом Пенсійного фонду України від 03.10.2002р. № 80 затверджено Перелік відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, в Пенсійному фонді України та його органах.
В обґрунтування своїх заперечень щодо надання запитуємої Позивачем інформації статусу конфіденційної, Відповідачі посилаються на п. 1.3 даного Переліку -відомості про місце роботи та трудову діяльність, а також вказують, що внаслідок розголошення такої інформації можливе порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина.
Проте з таким висновком суд не погоджується. Позивач звертався до Відповідачів з метою отримати інформацію про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах - конкретний календарний проміжок у часі. Він не запрошував інформацію щодо трудової діяльності осіб -види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на пенсію, конкретні посади або роботи на яких працював пенсіонер, оскільки інформацією про їх трудову діяльність він володіє сам.
Із повідомлень про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, неможливо встановити який саме період роботи був врахований органом Пенсійного фонду при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах. В них вказується лише стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (років, місяців) та стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати (років, місяців).
Відповідна інформація необхідна Позивачу з метою належного виконання своїх обов'язків по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та перевірки наявності в отриманих ним розрахунках витрат осіб, яким пільгові пенсії були призначені на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», витрати на виплату та доставку яких не підлягають відшкодуванню Позивачем.
Суд вважає, що внаслідок розголошення такої інформації неможливе порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина. Розголошення такої інформації може вплинути лише на права та обов'язки сторін у справі та запобігти у майбутньому виникненню та розгляду у судовому порядку спорів щодо стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість віднесення Відповідачами інформації про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, до категорії відомостей з обмеженим доступом, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності з ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 28, 30, 47 Закону України «Про інформацію», ст. ст. 17, 22, п. 2 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2, 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». ст. ст. 94, 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова надати закритому акціонерному товариству «Чернігівський м'ясокомбінат» відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленні про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова надати закритому акціонерному товариству «Чернігівський м'ясокомбінат» відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленні про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Стягнути з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства «Чернігівський м'ясокомбінат», м. Чернігів, вул. Любецька, 80 (р/р 2600600071 в ЗАТ «Полікомбанк», МФО 353100, код 05507146) 03 грн. 40 коп. державного мита.
Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду в наступному порядку: про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Постанова складена у повному обсязі 26 грудня 2006 року.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко