Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 7-99-18, факс 7-44-62
"26" червня 2006 р. Справа № 3/129
« 26 » червня 2006 року справа № 3/129
11 год. 00 хв.
За позовом Державної податкової інспекції у місті Чернігові м.Чернігів, вул.Кирпоноса, 28
до Суб»єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1
про стягнення 147225,94 грн. за рахунок активів
Суддя В. М. Репех
За участю секретаря судового засідання Рубан Н. О.
Представники сторін :
від позивача: Ступак С. О. -держподатінспектор юридичного відділу ДПІ у місті Чернігові, довіреність № 30682/10/10-010 від 30.12.2005р.
від відповідача: ОСОБА_1
Постанова прийнята після перерви оголошеної в засіданні згідно статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач заявив позов про стягнення податкового боргу в сумі 147225,94 грн. за рахунок активів платника податків, який виник станом на 19.04.2006р.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що сума податкового зобов»язання є узгодженою, але не сплачена відповідачем.
Відповідач позовні вимоги не визнає, посилається на те, що у ДПІ у місті Чернігові відсутні підстави для визначення конкретної суми боргу.
Суд, з»ясувавши обставини та докази по справі, встановив наступне:
ОСОБА_1 зареєстрована як суб»єкт підприємницької діяльності -фізична особа Новозаводською районною радою міста Чернігова 24.09.2002р. за адресою:АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у місті Чернігові з 01.10.2002р., а тому згідно ст.4, п.3 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування» зобов»язано сплачувати належні суми податків і зборів (обов»язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Згідно ст.11 Закону України “Про систему оподаткування» платник податку несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податку та дотримання вимог податкового законодавства.
Відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету.
Так, в результаті проведеної працівниками ДПІ у місті Чернігові перевірки фінансово-господарської діяльності СПД ОСОБА_1 були виявлені порушення відповідачем податкового законодавства, а саме, п.п.7.3.1 п.7.3, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР та ст.13 ДКМУ «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992р. № 13-92, про що складено акт документальної перевірки НОМЕР_2.
На підставі даного акту перевірки Державною податковою інспекцію у місті Чернігові були прийняті податкові повідомлення-рішення НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5 та НОМЕР_6, НОМЕР_7 про визначення відповідачу сум податкового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб та по податку на додану вартість.
Крім того, відповідно до ст.16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III відповідачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату сум податку з доходів фізичних осіб в розмірі 0,25 грн.
Таким чином, за даними позивача, станом на 19.04.2006р. відповідач має заборгованість по сплаті до місцевого бюджету 48351,87 грн. податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб та до державного бюджету 98874,07 грн. податкового боргу по податку на додану вартість.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності з п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов»язання, самостійно визначене платником податку у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації до органів державної податкової служби і підлягає сплаті протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.
Відповідно до п.5.2 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов»язання, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 вищевказаного Закону процедура адміністративного оскарження закінчується останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі, коли така заява була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов»язання платника податків.
Нараховану суму податкового зобов»язання відповідач не оскаржив, таким чином вона є узгодженою.
Відповідно до п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5 вищевказаного Закону у випадках адміністративного узгодження суми податкового зобов»язання платник податків зобов»язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобов»язання в строки передбачені п.5.3 ст.5 зазначеного Закону, отже вона у відповідності з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є сумою податкового боргу платника податків. Отже, податковий борг це в будь-якому випадку узгоджене податкове зобов'язання, яке не сплачене у встановлений строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Активами платника податків згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Податкова інспекція направляла відповідачеві першу НОМЕР_8 та другу НОМЕР_9 податкові вимоги, як це передбачено Порядком направлення органом державної податкової служби України податкових вимог платникам податків.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу» державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки податкові зобов»язання не були погашені платником податку самостійно вони підлягають стягненню примусово за рахунок його активів у відповідності з п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Керуючись п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.69, 70, 71, 72, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167, 186, 254, 255, пунктом 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути за рахунок активів Суб»єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_10 ФВАТ КБ «Надра», МФО 353627 ) до місцевого бюджету 48351,87 грн. податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб ( р/р 33211800600002 в УДК в Чернігівській області ).
Стягнути за рахунок активів Суб»єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_10 ФВАТ КБ «Надра», МФО 353627 ) до державного бюджету 98874,07 грн. податкового боргу по податку на додану вартість ( р/р 33211800600002 в УДК в Чернігівській області ).
Стягнути з Суб»єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_10 ФВАТ КБ «Надра», МФО 353627 ) до державного бюджету 1472,26 грн. судового збору ( р/р 31114095600002 в УДК в Чернігівській області ).
Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Суддя В. М. Репех
Повний текст постанови підписаний