Ухвала від 12.09.2013 по справі 370/1762/13-ц

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2013 року Справа № 370/1762/13-ц

Макарівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Тандира О.В., при секретарі Приходько О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Новосілківської сільської ради Макарівського району Київської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держземагенства у Макарівському районі Київської області про визнання недійсними та скасування рішення сільської ради про передачу у власність земельної ділянки та державного акту на право власності на землю, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Новосілківської сільської ради Макарівського району Київської області (далі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держземагенства у Макарівському районі Київської області, в якому просила визнати рішення Новосілківської сільської ради про передачу їй у власність земельної ділянки площею 0,214 га незаконними та скасувати його, а також визнати недійсним державний акт на право власності на вказану земельну ділянку та скасувати його.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивачка посилалась на те, що на підставі Рішення Новосілківської сільської ради Макарівського району 22 сесії 23 скликання №303 від 04.10.2001 року їй було видано Державний акт серії І-КВ №067229 на право приватної власності на землю площею 0,214 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Для розробки технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж вказаної земельної ділянки у зв'язку із присвоєнням кадастрового номеру земельній ділянці вона звернулась до землевпорядної організації - Макарівської філії ТОВ «Українська експертна група» та за результатами відновлення меж земельної ділянки було встановлено, що фактична площа її земельної ділянки становить 0,1893 га і не відповідає площі земельної ділянки зазначеної в державному акті ( 0,214 га), що підтверджується кадастровим планом земельної ділянки.

Через вказану невідповідність вона не може присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, в зв'язку з чим позбавлена можливості реалізувати свої права по володінню, користуванню та розпорядженню своєю власністю в тих межах, які встановленні в державному акті на право власності на землю, оскільки фактична площа земельної ділянки є меншоїю ніж зазначена в державному акті на право власності на землю.

В судове засідання позивачка не прибула, її представник за дорученням - ОСОБА_2 через канцелярію суду подав заяву з проханням слухати справу у його відсутність, а також у відсутності позивача, та зазначив, що позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, у зв'язку з чим судом було ухвалено заочно розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Третя особа письмово повідомила суд про можливість розгляду справи за відсутності її представника.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

На підставі Рішення Новосілківської сільської ради Макарівського району 22 сесії 23 скликання №303 від 04.10.2001 року позивачці було видано Державний акт серії І-КВ №067229 на право приватної власності на землю площею 0.214 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Державний акт зареєстрований 08.10.2002 року в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №1415.

Для розробки технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж вказаної земельної ділянки у зв'язку із присвоєнням кадастрового номеру земельній ділянці позивач звернулась до землевпорядної організації - Макарівської філії ТОВ «Українська експертна група» та за результатами відновлення меж земельної ділянки було встановлено, що фактична площа її земельної ділянки становить 0,1893 га і не відповідає площі земельної ділянки зазначеної в державному акті ( 0,214 га), що підтверджується кадастровим планом земельної ділянки.

Тобто, на сьогодні у фактичному володінні, користуванні та розпорядженні позивачки знаходяться земельна ділянка меншої площі, ніж зазначено в рішенні №303 від 04.10.2001 року Новосілківської сільської Ради про передачу їй землі у власність та Державному акті на право приватної власності на землю серії І-КВ №067229.

Через вказану невідповідність розмірів земельної ділянки позивач не може присвоїти кадастровий номер даній земельної ділянки, та позбавлена можливості реалізувати свої права по володінню, користуванню та розпорядженню своєю власністю.

Відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, державний акт на право власності на землю виготовляється на підставі - виписки з рішення відповідної ради або державної адміністрації про передачу у власність земельної ділянки, договорів відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду.

Відповідно до Інструкції, роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку складаються із підготовчих робіт; встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки; складання кадастрового плану земельної ділянки; заповнення бланка державного акта.

Інструкцією не передбачено можливості внесення змін у державний акт шляхом його виправлення, оскільки це тягне за собою переробку всієї технічної документації.

Отже, виходячи із порядку видачі державних актів та їх реєстрації, для того щоб внести зміни у державний акт слід його визнати недійсним (анулювати), а потім виготовити новий державний акт.

З 1 січня 2002 р. відповідно до статті 125 ЗК право користування земельною ділянкою виникало після одержання її власником або землекористувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування або укладення договору оренди, їх державної реєстрації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а з 2 травня 2009 р. у відповідності із Законом України від 5 березня 2009 р. N 1066-VI право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Необхідність визнання державного акту недійсним в судовому порядку обумовлюється ще й тим, що державний акт на право власності на землю підлягає обов'язковій державній реєстрації. Відповідно до ст. 27 п. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація речових прав скасовується в разі винесення судом відповідного рішення.

Також, згідно правових позицій Верховного суду України, державний акт на право власності на земельну ділянку є правовстановлюючим документом, який видається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акта на право приватної власності на земельну ділянку є похідною і залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт.

Оскільки захист прав громадян на земельну ділянку здійснюється шляхом визнання недійсним рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, то визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю без визнання недійсним рішення, на підставі якого видано цей державний акт, є порушенням закону.

Згідно позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В пункті 5 рішення №7-рп/2009 Конституційний Суд України вказав, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп.

Відповідно до п.1 ст.21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

У відповідності до ст.158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Вирішуючи питання про визнання причин пропуску строку позовної давності стосовно вимог про визнання недійсними рішення та державних актів на право власності на землю, суд виходить з наступного. У відповідності до ст.257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Оскільки, про факт порушення свого права власності на вищевказану земельну ділянку позивачка дізналась лише в червні 2011 року, після того, як звернулась в землевпорядну організацію для розробки технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки у зв'язку з присвоєнням їй кадастрового номеру, то суд вважає строк пропуску поважним.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 21, 257, 261, 321, 393 ЦК України, Рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 27 п. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", ст.ст. 15, 60, 79, 88, 212-215, 223-226,294 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новосілківської сільської ради Макарівського району Київської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держземагенства у Макарівському районі Київської області про визнання недійсними та скасування рішення сільської ради про передачу у власність земельної ділянки та державного акту на право власності на землю - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Новосілківської сільської Ради Макарівського району Київської області 22 сесії 23 скликання від 04.10.2001 року за №303, в частині передачі ОСОБА_1 безкоштовно у приватну власність земельної ділянки розміром 0,214 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, що розташована по АДРЕСА_1.

Визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію державного акту на право приватної власності на землю розміром 0,214 га, виданого на ім'я ОСОБА_1, цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, що розташована по АДРЕСА_1, державний акт серії І-КВ №067229, виданий на підставі рішення Новосілківської сільської ради Макарівського району Київської області 22 сесії 23 скликання від 04.10.2001 року за №303, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1415.

Заочне рішення суду за заявою осіб, за відсутності яких воно було ухвалено, може бути переглянуте Макарівським районним судом протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Макарівський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його перегляд після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий О.В. Тандир