Справа № 591/4251/13-ц
Провадження № 2/591/1694/13
27 вересня 2013 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А. Я.
при секретарі - Сотник К. Ю.
розглянувши у відкритому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2
про визнання права спільної сумісної власності майна жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду і свої вимоги мотивує тим, що з вересня 2002 року вона проживає спільно з відповідачем однією сім'єю без офіційної реєстрації шлюбу, проживають як чоловік та дружина, ведуть спільне господарство, мають єдиний бюджет. Від спільного проживання мають сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1. 22.04.2003 року на спільні кошти вони з відповідачем купили 143/450 частини житлового будинку з відповідною частиною господарчих будівель, надвірних та побутових будівель, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, та розташованій на земельній ділянці, закріпленій за Сумською міською радою. Придбана ними частина житлового будинку житловою площею 34,6 кв.м., загальною площею 65,7 кв.м., складається з трьох житлових кімнат площею 9,9 кв.м., 17,6 кв.м. та 7,1 кв.м., коридору площею 9,9 кв.м., кладової 4,8 кв.м, веранди 16,4 кв.м., а також 143/450 частин надвірних господарчих та побутових будівель: сараїв «В», «Г», «Д», вбиралень «Е» та «З», погребу п/г, навісу «И», огорожі № 2. Договір купівлі-продажу був оформлений на ім'я відповідача ОСОБА_2, хоча будинок був придбаний за спільні кошти. 05.05.2010 року відповідачем було зареєстровано право власності на 143/450 частини будинку. На даний час у неї з відповідачем виникають суперечки з приводу користування часткою будинку, тому просить визнати за нею право власності на 143/900 частини будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачка ОСОБА_1 в письмовій заяві позов підтримала повністю, просить суд слухати справу у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_2 про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, до суду не з»явився.
Представник відповідача ОСОБА_4 в письмовій заяві позов визнав повністю, просить слухати справу у його відсутність .
Відповідно до ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи зі слідуючого:
Судом при розгляді справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з вересня 2002 року проживають спільно однією сім'єю без офіційної реєстрації шлюбу, живуть як чоловік та дружина, ведуть спільне господарство, мають єдиний сімейний бюджет.
Від спільного подружнього проживання мають сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1, батьком якого є відповідач по справі (а.с.9).
22.04.2003 року на спільні кошти позивачкою та відповідачем було придбано 143/450 частини житлового будинку з відповідною частиною господарчих будівель, надвірних та побутових будівель, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, та розташованій на земельній ділянці, закріпленій за Сумською міською радою. Договір купівлі-продажу було оформлено на ім'я відповідача ОСОБА_2 (а.с.7). 05.05.2010 року відповідачем було зареєстровано право власності на 143/450 частини вище вказаного житлового будинку (а.с.10-11).
Придбана ними частина житлового будинку житловою площею 34,6 кв.м., загальною площею 65,7 кв.м., складається з трьох житлових кімнат площею 9,9 кв.м., 17,6 кв.м. та 7,1 кв.м., коридору площею 9,9 кв.м., кладової 4,8 кв.м, веранди 16,4 кв.м., а також 143/450 частин надвірних господарчих та побутових будівель: сараїв «В», «Г», «Д», вбиралень «Е» та «З», погребу п/г, навісу «И», огорожі № 2. (а.с.12-18).
На даний час у позивачки та відповідача виникли суперечності з приводу користування часткою житлового будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 СК України, на майно, що є об'єктом спільної сумісної власності жінки і чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або у будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього кодексу /ст. ст. 60-74СК України/.
Статтею 70 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі поділу майна подружжя, що є об'єктом права спільної сімейної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
За статтею 71 Сімейного кодексу України - майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення.
Правовідносини, що склались між сторонами регулюються ст. 60 Сімейного кодексу України, в якій зазначено, що майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один не мав з поважної причини / навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо/ самостійного заробітку/ доходу/. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом спільної сумісної власності подружжя, а тому суд приходить до висновку, що оскільки 143/450 частина житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 придбана ними під час спільного проживання на спільні кошти, то вона має бути поділена між сторонами по 143/900 частини кожному.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 60, 70, 71, 74 Сімейного кодексу України, ст.ст.10, 11, 57-60, 88, 197, 212-215 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 143/900 частину будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ КЛИМЕНКО А.Я.