Постанова від 16.09.2013 по справі 369/3682/13-а

Справа № 369/3682/13-а

ПОСТАНОВА

іменем України

16.09.2013 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Нікушин В.В

за участю секретаря Фур*яка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Штепи Сергія Олексійовича та старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду з адміністративним позовом до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Штепи Сергія Олексійовича та старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області перебував виконавчий лист про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 19.04.2010 року.

Проте, 02.10.2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Токарем Дмитром Анатолійовичем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 32144432 з виконання виконавчого листа Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19.10.2011 року, без перевірки виконання рішення суду боржником, не з'ясувавши поважність причин такого невиконання, не зазначивши конкретних термінів коли з*являться у боржника кошти для таких виплат.

Позивач просила суд визнати незаконною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

В судове засідання позивач не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала суду клопотання про розгляд справи у її відсутності.

В судове засідання відповідачі не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.

За таких обставин, суд вважає можливим справу розглянути на підставі наявних в справі доказів у відсутності позивача та відповідачів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області перебував виконавчий лист про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 19.04.2010 року.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про виконавче провадження" встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані, зокрема, на примусове виконання рішень судів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших Законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених Законом.

02.10.2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Токарем Дмитром Анатолійовичем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 32144432 з виконання виконавчого листа Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19.10.2011 року без перевірки виконання рішення суду боржником, не з'ясувавши поважність причин такого невиконання, не зазначивши конкретних термінів коли з*являться у боржника кошти для таких виплат.

Частиною 1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено вичерпний перелік підстав для закінчення виконавчого провадження.

Про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Як вбачається із матеріалів справи, начальником та старшим державним виконавче відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області не було вжито всіх належних дій для виконання виконавчого листа Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19.10.2011 року у справі №2-а -1595/10, чим були порушенні конституційні права позивача щодо отримання законної пенсії за рішенням суду, тому підстави для закінчення виконавчого провадження, передбачені ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження" у державного виконавця були відсутні.

Крім того, відповідно до преамбули Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" - зазначений закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України, з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод" і протоколів до неї, з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" - суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейським судом з прав людини у справі "Кечко проти України" було зазначено, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень.

Як роз'яснено у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника. При цьому суд не вправі зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про виконавче провадження" можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.

На підставі ст. ст. 6, 11, 17, 49 Закону України "Про виконавче провадження", Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" та керуючись ст. ст. та керуючись 2, 4, 7, 9, 11, 14, 23, 86, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Штепи Сергія Олексійовича та старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - задовольнити.

Постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області від 02.10.2012 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 32144432 визнати незаконною та скасувати, виконавче провадження ВП № 32144432 - відновити.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Нікушин