Рішення від 23.09.2013 по справі 919/797/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2013 року справа № 919/797/13

Господарський суд міста Севастополя у складі судді Харченка І.А., розглянувши матеріали справи №919/797/13:

за позовом Севастопольського прокурора з нагляду за додержанням законів

у транспортній сфері (99011, м.Севастополь, вул. Вороніна,11)

в інтересах держави в особі

Севастопольської міської ради

(99011, м.Севастополь, вул. Леніна, 3)

до Обслуговуючого кооперативу "Риболовно-любительський

кооператив "Дельфін"

(99057м.Севастополь, вул. Льотчиків, 3),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Фонду комунального майна Севастопольської міської ради

(вул. Луначарського, 5,Севастополь,99011)

про зобов'язання виконати умови договору,

за участю представників:

прокурора - Бєлоусової Д.С. - посвідчення № 005807 від 25.09.2012;

відповідача - Потапової О.Л., довіреність №28.08/13 від 28.08.2013;

Голуба Г.М., довіреність №27.08/2013 від 27.08.2013;

Мокану В.Ф., витяг з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців

серія АЖ № 047577 від 27.10.2011;

позивач та третя особа - явку уповноважених представників не забезпечили.

Суть спору: 08.07.2013 Севастопольський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради (далі - позивач) звернувся до господарського суду міста Севастополя (далі - суд) з позовом до обслуговуючого кооперативу "Риболовно-любительський кооператив "Дельфін" (далі - відповідач) про зобов'язання виконати умови договору.

Ухвалою суду від 10.07.2013 порушено провадження у справі, призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 05.08.2013, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, в порядку статті 65 Господарського процесуального кодексу України зобов'язано учасників судового процесу надати докази, необхідні для своєчасного та правильного розгляду справи.

Розгляд справи неодноразово відкладався в останнє на 23.09.2013.

Під час судового засідання 23.09.2013 від прокурора надійшло клопотання про припинення провадження по справі в частині зобов'язання обслуговуючого кооперативу "Риболовно-любительський кооператив "Дельфін" виконати вимоги п.10.1 Договору оренди земельної ділянки від 26.05.2010 щодо укладення з Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради договору про пайову участь замовників у створенні та розвітку інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя.

Ухвалою суду від 23.09.2013 провадження у справі в частині вимоги про зобов'язання обслуговуючого кооперативу "Риболовно-любительський кооператив "Дельфін" виконати вимоги п.10.1 Договору оренди земельної ділянки від 26.05.2010 щодо укладення з Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради договору про пайову участь замовників у створенні та розвітку інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя припинено.

На підставі статті 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

16.02.2010 Севастопольською міською радою було прийнято рішення №9492 «Про припинення ГО «Всеармійське військово-мисливське товариство» права постійного користування на частку земельної ділянки площею 0,3132 га та передачу Обслуговуючому кооперативу «Риболовно-любительський кооператив «Дельфін» (далі - Кооператив «Дельфін») в оренду строком на 25 років земельної ділянки загальною площею 0,3132 га по вул. Льотчиків, 3 для обслуговування та реконструкції боксів господарсько-побутового призначення з приміщеннями для відпочинку та берегоукріплювальними спорудами. (арк.с.18-19).

25.05.2010 на підставі зазначеного рішення за №9492, між Севастопольською міською радою та Кооперативом «Дельфін» укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) (арк.с.20-28).

Відповідно до пунктів 1.1. та 5.2. Договору цільове призначення наданої земельної ділянки - для обслуговування та реконструкції боксів господарсько-побутового призначення з приміщеннями для відпочинку та берегоукріплювальними спорудами з віднесенням цих земель до рекреаційного призначення.

Прокурор звернувся з позовом в інтересах Севастопольської міської ради та просить суд зобов'язати Кооператив «Дельфін» звільнити орендовану земельну ділянку в зв'язку з нецільовим її використанням та сплатити штраф, згідно умов договору.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про неможливість задоволення вимог прокурора виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою зокрема, є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України та пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частинами третьою та четвертою статті 31 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Також частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктами 13.5 та 13.6. Договору передбачено, що у випадку спорудження будівель, споруд, об'єктів благоустрою, не передбачених договором, орендар зобов'язаний за власний кошт, в місячний термін с моменту отримання відповідної вимоги від орендодавця, звільнити орендовану земельну ділянку від цих будівель, споруд, об'єктів благоустрою. У випадку виявленого використання земельної ділянки не за цільовим призначенням орендар зобов'язаний в місячний термін усунути вказані порушення та сплатити орендодавцю штраф в розмірі трикратної річної орендної плати. Якщо орендар на протязі місяця не усунув означені порушення та не сплатив штрафу, то договір оренди розривається з вини та за рахунок орендатора в порядку який визначено договором. (арк.с.27).

Пунктом 12.4. Договору встановлено, що Орендодавець може розірвати договір в односторонньому порядку з моменту прийняття рішення о розірванні договору в випадку використання орендатором земельної ділянки не за цільовим призначенням (арк.с.26).

Але, з матеріалів справи вбачається, що Севастопольська міська рада рішення щодо розірвання Договору оренди земельної ділянки з Кооперативом «Дельфін» не приймала.

Вищий господарський суд України у Постанові Пленуму від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» зауважив, що суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів, наприклад, про надання земельних ділянок у власність або в користування, укладення договорів купівлі-продажу або оренди земельних ділянок, а також зазначити, яке конкретно рішення повинно бути прийнято.

Крім того, суд звертає увагу на те, що порядок припинення права користування земельною ділянкою, яка використовується з порушенням земельного законодавства, визначається статтею 144 Земельного Кодексу України.

Відповідно до вказаної норми, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. При цьому, якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно статті 188 Земельного Кодексу України, також визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. При цьому, порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

В аспекті пункту "а" частини першої статті 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства проводяться державними інспекторами у відповідності до Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 №312.

Як встановлено під час розгляду справи, проведення перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства не проводилось, протоколи про адміністративне порушення, приписи щодо усунення виявлених порушень та постанови про притягнення до відповідальності у зв'язку з виявленими порушеннями не складались.

Наданий прокурором (в якості доказу використання землі не за цільовим призначенням) акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за №43-57/Ю (далі - АКТ №43-57/Ю), який складено інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі (далі - Інспекція), суд як доказ відхиляє.

Так, з матеріалів справи вбачається, що складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності на підставі АКТУ №43-57/Ю - скасовано та закрито справу про адміністративне правопорушення (арк.с.158-159)

Більш того, відповідачем надано до справи належним чином засвідчену копію акту перевірки від 31.05.2013 щодо дотримання земельного законодавства Кооперативом «Дельфін», який складено державною інспекцією сільського господарства у місті Севастополі, яким встановлено відсутність порушень земельного законодавства (арк.с.146-157).

Відповідно до вимог статей 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що факт використання Кооперативом «Дельфін» орендованої за Договором земельної ділянки не за цільовим призначенням, під час розгляду справи, прокурором не доведено, а відтак і підстав для задоволення позовних вимог немає.

На підставі наведеного, керуючись статтями 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 30.09.2013.

Суддя підпис І.А. Харченко

Розсилка (рекомендованим із повідомленням):

1. Севастопольський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері

(99011, м.Севастополь, вул. Вороніна,11)

2. Прокуратура міста Севастополя

(99011,м. Севастополь, вул. Л.Павліченко, 1)

3. Севастопольська міська рада

(99011, м.Севастополь, вул. Леніна, 3)

4. ОК "Риболовно-любительський кооператив "Дельфін"

(99057, м.Севастополь, вул. Льотчиків, 3)

5. Фонд комунального майна Севастопольської міської ради

(99011, вул. Луначарського, 5, м.Севастополь)