25 вересня 2013 року Справа № 08/91-09
Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:
Головуючого судді Кузьменка М.В.,
суддів Білошкап О.В.,
Палій В.М.,
розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5"
на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.07.2013 р.
за скаргою Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5"
на бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Дергачівського РУЮ м. Дергачі
у справі № 08/91-09 господарського суду Харківської області
за позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5"
третя особа Закрите акціонерне товариство "Укргаз-Енерго"
про стягнення 27 034 570,29грн.
за участю представників:
ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - Мицько Р.М.;
ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" - Дерев'янко Д.В.;
ЗАТ "Укргаз-Енерго" - не з'явилися;
ВДВС - не з'явилися;
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.06.2013 р. частково задоволено скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" на дії Відділу державної виконавчої служби Дергачівського РУЮ м. Дергачі. Визнано недійсною постанову ВП № 29672738 від 18.03.2013 р. про стягнення з боржника - ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" виконавчого збору; визнано незаконною бездіяльність щодо невчинення дій по закінченню виконавчого провадження ВП №29672738 на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону "Про виконавче провадження" в частині стягнення з боржника на користь стягувача боргу у розмірі 23 139,10 грн.; визнано незаконною бездіяльність щодо невчинення дій по закінченню виконавчого провадження ВП №29672738 на підставі п. 14 ч. 1 ст. 49 Закону "Про виконавче провадження" в частині стягнення з боржника на користь стягувача боргу у розмірі 2 811 896,77 грн.; в частині зобов'язання здійснити виконавчі дії щодо закінчення виконавчого провадження ВП №29672738 - відмовлено (т.2 а.с.175-178).
Ухвалу мотивовано невідповідністю бездіяльності ВДВС Дергачівського РУЮ м. Дергачі вимогам Закону України "Про виконавче провадження".
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 30.07.2013 р. ухвалу господарського суду Харківської області від 19.06.2013 р. скасовано. У задоволенні скарги відмовлено повністю (т.3 а.с.116-123).
Скасовуючи ухвалу суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні скарги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на момент звернення скаржника із заявою про закінчення виконавчого провадження п. 14 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" втратив чинність.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою та просить її скасувати, а ухвалу суду першої інстанції залишити в силі.
Вимоги касаційної скарги мотивовані порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права (т.3 а.с.137-142).
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить касаційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Під час розгляду поданої скарги судами першої та апеляційної інстанції встановлені наступні обставини.
Рішенням господарського суду Харківської області від 11.08.2011 р. у справі № 08/91-09 стягнуто з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 2 811 896,77 грн. заборгованості за спожитий природний газ в червні 2008 року за договором № 294-06/09-813 від 27.06.2008 р., у т.ч. 3 % річних - 478 372,48 грн. та 2 333 524,29 грн. індексу інфляції.
На виконання вказаного рішення 23.08.2011 р. місцевим господарським судом видано наказ № 08/91-09.
При цьому, враховуючи норми Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319-VI від 12.05.2011 р., протоколом засідання комісії з питань списання заборгованості за природний газ та електричну енергію ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" від 25.11.2011 р. вказана заборгованість списана. Протокол затверджений 25.11.2011 р.
Стягувач був своєчасно повідомлений про списання заборгованості боржника у розмірі 2 811 896,77 грн. згідно з протоколом засідання комісії з питань списання заборгованості за природний газ та електричну енергію від 25.11.2011 р., що підтверджується наказом № 423 від 31.08.2011 р. та листом від 22.12.2011 р. № 01-12/2492.
За таких обставин, скаржник вважає, що відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягало закінченню. Між тим, виконавче провадження не було закінчено у встановленому Законом порядку на підставі п.14 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", що свідчить про бездіяльність ВДВС, допущену при виконанні наказу суду.
Такі твердження скаржника правильно визнані обгрунтованими судом першої інстанції.
Так, відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст.11 зазначеного Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів, примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
04.06.2011р. введено в дію Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319-VI від 12.05.2011р. (надалі - Закон №3319), який діяв до 30.06.2012 р.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" його дія поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок".
Згідно зі ст. 2 зазначеного Закону, серед іншого, підлягає списанню: заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом; заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Пунктом 2.5. ст. 2 Закону № 3319-VI передбачено, що списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм списання заборгованості встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 894 від 8 серпня 2011 року "Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" (далі - Порядок).
Відповідно до ст. 1 Закону № 3319-VI його дія поширюється на підприємства незалежно від форм власності, які виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства, ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок".
Згідно п.6 Порядку кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника, як голова комісії, головний бухгалтер, комісія визначає обсяг заборгованості, який підлягає списанню, в розрізі контрагентів. Списання заборгованості проводиться на підставі затверджених головою протоколів комісії. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
Відповідно до п. 8 Порядку учасники процедури списання протягом 10 днів після затвердження протоколу, але не пізніше 31 грудня 2011 року подають кредиторам інформацію про суми списаної заборгованості (основної суми заборгованості, пені, штрафних та фінансових санкцій) в розрізі договорів постачання природного газу, а також видів заборгованості.
09.09.2012 р. державним виконавцем згідно зі ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 08/91-09 від 23.08.2011 р.
В силу п. 15 ч 1. ст. 37 "Про виконавче провадження", згідно якого виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню в разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", вказане виконавче провадження 31.10.2011 р. було зупинено.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов'язані протягом трьох робочіх днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обовязкове зупинення виконавчого провадження.
Таким чином, виконавче провадження, яке підлягає обов'язковому зупиненню, поновлюється у зв'язку з виконанням рішення суду за заявою боржника у разі наявності відповідних документів.
20.02.2013 р. державним виконавцем було поновлено виконавче провадження № 29672738 і постановою від 20.02.2013 р. провадження з проведення виконавчих дій за вказаним наказом було відкладено до 01.03.2013 р., у зв'язку з наявністю обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, а боржнику у термін до 01.03.2013 р. запропоновано надати документи про сплату боргу.
01.03.2013 р. боржник надав до матеріалів виконавчого провадження протокол комісії з питань списання заборгованості за природний газ та електричну енергію від 25.11.2011 р. та платіжне доручення № 511 від 28.02.2013 р. про сплату держмита в розмірі 23 139,10 грн.
04.03.2013 р. державний виконавець виніс постанову про відкладення провадження виконавчих дій згідно зі ст. 35 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з наявністю обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, направив стягувачу запит з метою підтвердження факту списання заборгованості.
Стягувач повідомив про наявність у боржника заборгованості у розмірі 2 811 896,77 грн.
У зв'язку з наведеним, виконавче провадження не було закінчено.
Однак, ст. 3 Закону №3319-VI, доповнено ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" пунктом 14, яким передбачається, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі списання згідно із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованості, встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариством на підставі, в порядку та у спосіб, визначений Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" створено комісію з питань списання заборгованості за природний газ, якою відповідно до протоколу комісії від 25.11.2011 р. визначено перелік заборгованості, яка підлягала списанню, в тому числі 2 811 896,77 грн., які зазначені в рішенні суду від 11.08.2011 р. за поставлений за договором № 294-06/08-813 від 27.06.2008 р. природний газ.
З урахуванням викладеного, Товариством подано до Відділу ДВС заяву про закінчення виконавчого провадження з обґрунтуванням підстав такого закінчення та копіями підтверджуючих документів, в т.ч. протокол від 25.11.2011 р.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Між тим, судом першої інстанції встановлено, що виконавче провадження закінчено не було.
Разом з цим, здійснені боржником дії свідчать про списання у відповідності із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованості, встановленої рішенням господарського суду від 11.08.2011 р. у справі № 08/91-09.
При цьому, неправомірними є висновки суду апеляційної інстанції щодо неповного дослідження судами попередніх інстанцій підстав для закінчення виконавчого провадження, оскільки Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" не ставить правомірність списання заборгованості в залежність від погодження її суми із кредитором (стягувачем).
Відмовляючи у задоволенні скарги, суд апеляційної інстанції також зазначив, що згідно з п. 14 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі списання відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий газ та електричну енергію" заборгованості, встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа. При цьому дія вказаного пункту Закону є обмеженою у часі (до 30.06.2012 р.). Даний факт зумовлений дією самого Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію", який також діє до 30.06.2012 р.
Однак висновок про те, що дія вказаного пункту у часі розповсюджувалась тільки до 30.06.2012 р., є неправомірним, оскільки, як Закону України "Про виконавче провадження", так і жоден законодавчий акт не містить положення про обмеження дії п. 14 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" до 30.06.2012 р.
Таким чином, розмір інфляційних втрат та 3 % річних був встановлений рішенням суду у даній справі, а тому, враховуючи списання всієї суми заборгованості, - зазначені в судовому наказі суми підлягають списанню, а виконавче провадження - закінченню.
Крім того, 18.03.2013 р. ВДВС Дергачівського РУЮ Харківської області було прийнято постанову ВП № 29672738 про стягнення з боржника виконавчого збору з посиланням на ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження".
Між тим, судом першої інстанції встановлено, що постанову від 18.03.2013 р. про стягнення з боржника виконавчого збору прийнято державним виконавцем відносно заборгованості боржника, яка станом на 25.11.2011 р. вже була відсутня, оскільки була списана у встановленому Законом "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" порядку і виконавче провадження підлягало закінченню на підставі п. 14 ч. 1 ст. 49 Закону "Про виконавче провадження" з дати списання заборгованості.
Таким чином, стягнення виконавчого збору щодо заборгованості, яка не підлягала примусовому виконанню державною виконавчою службою порушує вимоги Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" та Закону України "Про виконавче провадження".
За таких обставин, суд першої інстанції правомірно визнав недійсною постанову про стягнення з боржника виконавчого збору.
З огляду на наведене, касаційна інстанція вважає, що суд апеляційної інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до помилкового скасування ухвали суду першої інстанції, у зв'язку з чим, постанова Харківського апеляційного господарського суду від 30.07.2013 р. підлягає скасуванню, а ухвала господарського суду Харківської області від 19.06.2013 р. - залишенню в силі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, відповідачу підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача судові витрати, понесені у зв'язку з оплатою касаційної скарги судовим збором, у розмірі 573,50 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 1115, 1117, 1119- 11111 ГПК України, колегія суддів
1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" задовольнити.
2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 30.07.2013 р. у справі № 08/91-09 господарського суду Харківської області скасувати, залишивши в силі ухвалу господарського суду Харківської області від 19.06.2013 р.
3. Стягнути з Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" 573,50 грн. в рахунок відшкодування витрат, понесених у зв'язку з оплатою судовим збором касаційної скарги.
4. Доручити видати наказ на виконання п. 3 резолютивної частини постанови господарському суду Харківської області.
Головуючий суддя Кузьменко М.В.
Судді Білошкап О.В.
Палій В.М.