Постанова від 25.09.2013 по справі 813/4701/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2013 року № 813/4701/13-а

09 год. 07 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 5

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Тертичного В.Г.

за участю секретаря судового засідання Прокопчука О.С.

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1

від відповідача - Кожухар І.І.

від відповідача - Прийма Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області, Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій (бездіяльності) та стягнення помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області, Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій (бездіяльності) та стягнення помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 17 грудня 2012 року на підставі Договору купівлі-продажу, укладеного із ОСОБА_5 вперше було придбано квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. На вимогу нотаріуса, який провів посвідчення вказаного договору ОСОБА_4 було сплачено 1 % (5317 грн.) від вартості квартири в рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується квитанцією від 17.12.2012 року. При цьому, як вбачається із п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та п.п.15-1 п.15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1988 року № 1740., не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування громадяни, які придбавають житло вперше. Маючи на меті врегулювати спір в досудовому порядку, представником позивача було скеровано ряд запитів з вимогою повернути помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування ОСОБА_4, однак така вимога залишилась поза увагою, у зв'язку із чим позивач звернулася з позовом до суду.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов в повному обсязі, з врахуванням уточнень до позовної заяви, просить позов задовольнити повністю:

- визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області щодо відмови у поверненні ОСОБА_4 помилково зарахований до бюджету збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власноті на житло у сумі 5317,00 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в частині невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_4 помилково зарахованого до бюджету збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України помилково зарахований до бюджету збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.

Відповідач - Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області проти позову заперечив в повному обсязі, подав письмові заперечення та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що у відповідності до положень Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 29.01.2013 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2013 року № 291/22823, повернення коштів помилково або надміру зарахованих до бюджету здійснюється органами Державної казначейської служби України за поданням органів Пенсійного Фонду України або за рішенням суду. Таким чином, відповідно до вказаного Порядку, органи Державної казначейської служби України не приймають рішення щодо повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів, а лише виконують прийняте органом стягнення або судом рішення.

Представник Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова проти позову заперечив в повному обсязі, подав письмові заперечення та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах міст, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 209/14900, основними завданнями Управління є призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати. Громадяни, які придбавають житло вперше звільняються від сплати збору на підставі положень Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору. Управління не володіє інформацією щодо прав власності на нерухоме майно. Така інформація надається Державною реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Також зазначив, що в договорі купівлі-продажу від 17.12.2012 року вказано адресу останнього місця реєстрації покупців (м.Львів, вул.Яворницького, 3а/57). Однак невідомо, чи дане житло за вказаною адресою належить на праві власності даним особам та на якій підставі ними придбане, тобто набуте у власність (куплене, успадковане, т.д., в тому числі приватизоване). Крім того, повідомив, що відповідно до зазначеного договору на стороні покупців виступають три особи, які згідно з п.15 договору несуть всі витрати, однак в суд з адміністративним позовом про стягнення помилково сплаченого збору звернулась лише одна особа - ОСОБА_4. Одночасно зазначили, що суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управлінні Державного казначейства. Отже відповідно до Порядку повернення платника помилково та/або надмірно сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства № 226 від 10 грудня 2002 року, платник не звернувся із заявою про повернення збору до органу Державного казначейства. Окрім того, у відповідності до положень Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплати договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом.

Представником пенсійного фонду в судових засіданнях неодноразово зазначалося, що позивачем не надано повноти доказів, на підтвердження придбання ним житла вперше, однак жодних доказів на підтвердження своєї позиції подано не було.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, судом встановлені наступні обставини справи:

17 грудня 2012 року ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з однієї сторони (далі - Продавці) та ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_4 з другої сторони (далі - Покупці) домовились про таке: Продавці продали, а Покупці купили, в рівних частках кожен, квартиру під АДРЕСА_1, що складається з трьох житлових кімнат та кухні, житловою площею 34,2 кв.м. Загальна площа квартири становить 60,4 кв.м.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 сплатила 1% (5317 грн.) від вартості квартири в рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується квитанцією № 116 від 17 грудня 2012 року (сплачено збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна).

У зв'язку із необхідністю підтвердження факту первинного придбання ОСОБА_4 нерухомості вперше представиком позивача 04 січня 2013 року на адресу ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» було скеровано адвокатський запит із проханням надати інформацію про придбані, зареєстровані та відчужені ОСОБА_4 об'єкти нерухомості.

Як вбачається із листа-відповіді ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» № 221 від 21.01.2013 року, не може надати інформацію про наявність на праві власності нерухомого майна у громадян: ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_9, оскільки згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України (із змінами, внесеними від 09.12.2011 року за № 4152-VI та 04.07.2012 року № 5037- VI) визначено, що надання інформації із Реєстру прав власності на нерухоме майно здійснюється до 01 січня 2013 року.

15 березня 2013 року представником позивача скеровано запит з аналогічним змістом у Державну реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції, однак жодної відповіді не поступило.

На лист-претензію представника позивача від 14 травня 2013 року з вимогою повернути ОСОБА_4 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, Головне Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області надало відповідь № 02-239 від 21.05.2013 року, в якій зазначено, що відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного Казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. Одночасно повідомили, що відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, контроль за справлянням надходжень за кодом бюджетної класифікації 24140500 закріплено за органами Пенсійного Фонду України.

06 червня 2013 року на адресу Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова представником позивача було скеровано вимогу про внесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення позивачу суми помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Представником позивача в судовому засіданні зазначено, що на згадану вимогу про внесення подання до Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області жодної відповіді не поступало.

За клопотанням представника позивача, судом скеровано ряд запитів для з'ясування обставин справи, зокрема до Головного управління Міндоходів у Львівській області, Управління комунальної власності Львівської міської ради та в Державну реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції.

12 липня 2013 року за вх. № 25609 на адресу суду надійшла відповідь № 5121/9/17-1014/151 заступника начальника Головного управління Міндоходів у Львівській області О.О.Сторчило про те, що запит суду скерований за належністю до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області.

Начальником управління комунальної власності Львівської міської ради І.Свистун 07 серпня 2013 року надано відповідь № 2302-1603 про те, що від 01.01.1999 року до 07 серпня 2013 року управлінням не укладалися договори купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна з вказаними у запиті особами: ОСОБА_10, ОСОБА_4, ОСОБА_9

03 вересня 2013 року за вх. № 31175 на адресу суду надійшла відповідь на запит з Державної реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, а саме - інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо суб'єктів: ОСОБА_9, ОСОБА_4 та ОСОБА_10

При вирішенні спору суд враховує наступне:

Відповідно до п.9 ст.1 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком тих, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пунктом 10 ст.4 Закону встановлено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених п.9 ст.1 Закону, - 1 відсоток від об'єкта оподаткування, визначеного п.8 ст.2 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач придбала житло вперше, що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.88-98).

Згідно ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково зараховані до бюджету.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року

Згідно п.п. 15-1 п.15 Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування громадяни, які придбавають житло вперше.

Суд звертає увагу на те, що в ході судового розгляду, орган Пенсійного фонду не довів суду ту обставину, що житло в даному випадку позивачами було придбано не вперше.

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.45 Бюджетного Кодексу України, Державне казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Органи державної казначейської служби, керуючись п.2.2 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 29.01.2013 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2013 року № 291/22823, формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288, Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Судом встановлено, що представник позивача звертався до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова з вимогою про внесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення позивачу суми помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, проте відповідач - 2 покладений законодавством обов'язок щодо внесення відповідного подання не виконав. В той же час, Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області здійснює повернення коштів лише на підставі такого подання, відтак підстав для визнання протиправними дій відповідача - 1 та стягнення з Державного бюджету України помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн. - у суду відсутні.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 та ст. 11 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи пояснення сторін надані в судових засіданнях, письмові докази в їх сукупності, враховуючи норми вищезазначеного законодавства та аналізуючи докази, долучені позивачем до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивачем повністю доведено протиправність бездіяльності Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в частині невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_4 помилково зарахованого до бюджету збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.

Отже, у відповідності до вимог ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, дійшов висновку про необхідність зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_4 помилково зарахованого до бюджету збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.

Відповідно до вимог ч.1 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи по суті, може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Понесені позивачем судові витрати у формі судового збору на підставі ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог з державного бюджету.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 122, 123, 127, 130, 135, 143, 151-154, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в частині невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_4 помилково зарахованого до бюджету збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.

3. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_4 помилково зарахованого до бюджету збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 5317,00 грн.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_4 17 (сімнадцять) грн. 20 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2013 року.

Суддя Тертичний В.Г.