Справа № 539/2713/13-а
30.09.2013 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Матвієнка В. М.
при секретарі - Павличенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення до 5 травня за 2013 рік,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення до 5 травня за 2013 рік.
У позові вказала , що з 26.02.2008 року являється ветераном війни - інвалідом війни 3 групи, з 10.02.2009 року - інвалідом 2 групи. Щорічно до 5 травня інвалідам війни згідно ст.13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " виплачується разова грошова допомога в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за 2 групу інвалідності . Заявниця у квітні 2013 рік отримала 2110 грн. разової грошової допомоги , з чим не погоджується оскільки згідно її розрахунку вона вважає, що мінімальна пенсія за віком - 1300 грн. повинна бути помножена на 8 , що дорівнює сумі виплати разової грошової допомоги в розмірі 10400 грн., отже їй не доплачено разової грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік в розмірі 8290 грн.
Звернувшись до департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА з проханням перерахувати та виплатити їй разову допомогу до 5 травня в розмірі , передбаченому ст.13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " , вона отримала відмову у донарахуванні вищевказаної допомоги , з якою не погоджується, вважаючи її неправомірною.
Прохає зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести перерахунок та виплатити їй недоплачену щорічну разову допомогу до 5 травня у 2013 році в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " в розмірі 8290 грн. з урахуванням виплаченої суми .
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі, прохає їх задовольнити.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, прохав відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача - Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської держадміністрації в судове засідання не з"явився, про дату, час, місце розгляду справи повідомлений завчасно, що підтверджується поштовим повідомленням.
Суд заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи встановив, прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війні - інваліда війни 2 групи.
Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено здійснення виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених від мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. І ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізм та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним із таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з пунктом 2 частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.
Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.
Виходячи з викладеного, Урядом були гарантовані виплати окремих видів компенсацій, доплат і допомоги, у розмірах визначених постановами Кабінету Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № З-рп/2012 підтверджено
право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, врахував також положення акти міжнародного права.
Так, згідно з ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюється з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» константував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу у 2013 р. проводилась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", якою затверджена категорія ветерана війни - отримувача допомоги та встановлений чіткий розмір допомоги.
Відповідно до п.1 ПКМ №149 від 13 березня 2013 року "Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"" у 2013 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводиться до 5 травня Міністерством соціальної політики шляхом спрямування коштів Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення) для їх перерахування через поштові відділення зв'язку або банки на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах:
1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
інвалідам I групи - 2415 гривень;
інвалідам II групи - 2110 гривень;
інвалідам III групи - 1895 гривень;
Таким чином, здійснивши у зазначений період виплату допомоги у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України, дії Департаменту були правомірними, на підставі та у спосіб, що визначений діючим законодавством України.
Враховуючи, що позивачу призначено виплату в розмірі, встановленому чинним законодавством , одноразова допомога до 5 травня за 213 рік виплачена суд визнає вимоги позивача необґрунтованими,які задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України , суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації,Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення до 5 травня за 2013 рік відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Матвієнко В. М.