65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29
про призначення експертизи
"25" вересня 2013 р. Справа № 916/73/13-г
За заявою: Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області ( 68200, Одеська область, смт. Сарата, вул. Чкалова 17(25), код ЄДРПОУ 24528591 )
до боржника : Комунального підприємства (далі КП) „Сарата" ( 68200, Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Чкалова 44, код ЄДРПОУ 35804820 )
про визнання боржника банкрутом.
Суддя РОВИНСЬКИЙ О.Ю.
СУТЬ СПОРУ: 30.11.2012р. УПФУ в Саратському районі Одеської області звернулося до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство КП „САРАТА" за загальною процедурою банкрутства, відповідно до ст.ст. 6,7,11 Закону України "Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон №2343-ХІІ), оскільки боржник неспроможний виконати свої грошові зобов'язання щодо сплати боргу по страховим внескам до УПФУ та штрафним санкціям і пені на загальну суму 386 650 грн. 03 коп. протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.
Ухвалою господарського суду Одеської області (суддя Зеленов Г.М.) від 04.12.2012 року заяву Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство КП "САРАТА" повернуто заявнику без розгляду на підставі ст. 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п. 3 ст. 63 ГПК України.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.12.2012 р. ухвалу господарського суду Одеської області від 04.12.2012 р. скасована та справу № 5017/2012/2389 скеровано до господарського суду Одеської області для розгляду по суті.
18.01.2013 р. набрав чинності Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-ХІІ в новій редакції від 22.12.2011 р. за № 4212-VI, згідно п. 1-1 ч. 1 розділу 10, що регулює прикінцеві та перехідні положення встановлено, що положення цього закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим законом.
Враховуючи те, що ініціюючий кредитор УПФУ в Саратському районі Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство КП „Сарата" до набрання чинності Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за N 4212-VI, провадження у справі № 916/73/13-г здійснюється в межах Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за № 2343-ХІІ в редакції, що діяла до 18.01.2013 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.01.2013 р. порушено провадження по справі № 916/73/13г про визнання банкрутом - КП „Сарата" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду 27.02.2013 р. УПФУ в Саратському районі Одеської області визнано кредитором до КП "САРАТА" із грошовими вимогами у розмірі 337 362 грн. 62 коп., зобов'язано кредитора у десятиденний строк за їх рахунок подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради чи Кабінету Міністрів (газети "Голос України" чи "Урядовий кур'єр") оголошення про порушення справи про банкрутство КП "САРАТА" з метою виявлення всіх кредиторів та можливих санаторів, введено процедуру розпорядження майном боржника - КП "САРАТА", розпорядником майна КП "САРАТА" призначено арбітражного керуючого Комарова Анатолія Володимировича, діючого на підставі ліцензії Державного департаменту з питань банкрутства від 28.01.2011 р. серії АВ за № 548008.
09.04.2013 р. господарським судом Одеської області відповідно до частини 7 статті 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статті 41 Господарського процесуального кодексу України за результатам розгляду клопотання розпорядника майна КП „Сарата" арбітражного керуючого Комарова A.B. про призначення експертизи фінансово-господарського становища КП „Сарата" у зв'язку з необхідністю проведення ґрунтовного аналізу, який потребує відповідних фахових знань у галузях права та економіки, винесено ухвалу про задоволення клопотання розпорядника майна КП „Сарата" та призначення експертизи фінансово-господарського становища КП «Сарата» станом на дату порушення провадження у справі про банкрутство ( 09.01.2013 р. ).
20.06.2013 р. до господарського суду Одеської області з Головного управління юстиції в Одеській області надійшов висновок за результатами проведення експертизи фінансово-господарського становища КП «Сарата» ( вх.№ 19011/13 ), з якого вбачається припинення господарської діяльності КП «Сарата». Експертизі фінансово-господарського становища КП «Сарата» підлягала господарська діяльність КП «Сарата» за період до 2013 року.
18.07.2013 р. до господарського суду Одеської області від ініціюючого кредитора УПФУ в Саратському районі Одеської області надійшло клопотання ( вх. № 21819/13 ) про призначення додаткової експертизи фінансово-господарського становища КП "САРАТА" за 2013 рік у зв'язку з відновленням господарської діяльності останнього у 2013 році.
19.09.2013 р. до господарського суду Одеської області від ініціюючого кредитора УПФУ в Саратському районі Одеської області надійшло доповнення до клопотання ( вх. № 28014/13 ) про призначення додаткової експертизи фінансово-господарського становища КП "САРАТА" за 2013 рік з обґрунтуванням доцільності проведення зазначеної експертизи та переліком питань, які необхідно з'ясувати для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи про банкрутство.
Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону ( № 2343-ХІІ ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" для визначення фінансового становища боржника в підготовчому засіданні суду чи під час розгляду справи про банкрутство суддя може призначити експертизу. За дорученням суду експертиза проводиться державним органом з питань банкрутства із залученням для її проведення спеціалістів у встановленому порядку.
Згідно ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу. Сторони і прокурор, який бере участь в судовому процесі, мають право до початку проведення судової експертизи заявити відвід судовому експерту в порядку та з підстав, зазначених у частинах п'ятій і шостій статті 31 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, у випадках недостатньої ясності чи неповноти висновку судового експерта господарський суд може призначити додаткову судову експертизу.
Відповідно до пункту 15.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 4 „Про деякі питання практики призначення судової експертизи", додаткова експертиза призначається судом після розгляду ним висновку первинної експертизи, якщо виявиться, що усунути неповноту або неясність висновку в судовому засіданні шляхом заслуховування експерта неможливо. Висновок експерта визнається неповним, якщо досліджено не всі надані йому об'єкти або не дано вичерпних відповідей на всі поставлені перед експертом питання. Висновок експерта визнається неясним, якщо він викладений нечітко або носить непевний, неконкретний характер. В ухвалі про призначення додаткової експертизи необхідно чітко зазначити, які саме висновки експерта суд вважає неповними чи неясними або які обставини зумовили необхідність розширення експертного дослідження. Така судова експертиза може призначатись як з ініціативи суду, так і за клопотанням учасників судового процесу, а її проведення може бути доручено тому ж або іншому експерту. Якщо необхідно здійснити дослідження нових об'єктів або з інших обставин справи, призначається нова, а не повторна експертиза.
Враховуючи, що для подальшого розгляду справи і прийняття рішення щодо переходу до наступних судових процедур у справі про банкрутство необхідно встановити фінансове становище боржника в частині обставин неспроможності боржника відновити свою платоспроможність, а також встановити наявність чи відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства та незаконних дій у разі банкрутства, що потребує спеціальних знань судового експерта, господарський суд вважає за доцільне задовольнити клопотання ініціюючого кредитора УПФУ в Саратському районі Одеської області та призначити експертизу для визначення фінансового - господарського становища КП "САРАТА" за 2013 рік, виконання якої відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" доручити державному органу з питань банкрутства - Головному управлінню юстиції в Одеській області. Зазначена експертиза не може вважатися додатковою в зв'язку з тим, що експертом необхідно здійснити дослідження нових об'єктів та відповісти на нові питання.
Господарський суд звертає увагу, що згідно ст. 42 ГПК України висновок судового експерта повинен містити докладний опис проведених досліджень, зроблені в результаті їх висновки і обґрунтовані відповіді на поставлені господарським судом питання. Висновок подається господарському суду в письмовій формі, і копія його надсилається сторонам.
Керуючись ч. 7 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 41, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Задовольнити частково клопотання ініціюючого кредитора - Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області ( 68200, Одеська область, смт. Сарата, вул. Чкалова 17(25), код ЄДРПОУ 24528591 ).
2. Призначити експертизу для визначення фінансово-господарського становища Комунального підприємства „Сарата" ( 68200, Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Чкалова 44, код ЄДРПОУ 35804820 ).
3. Проведення експертизи фінансового становища Комунального підприємства „Сарата" ( 68200, Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Чкалова 44, код ЄДРПОУ 35804820 ) доручити державному органу з питань банкрутства - Головному управлінню юстиції в Одеській області.
4. На проведення експертизи поставити наступні питання:
· Визначити фінансово - майновий стан боржника, активи та пасиви Комунального „Сарата" ( 68200, Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Чкалова 44, код ЄДРПОУ 35804820) станом на дату призначення даної експертизи;
· Встановити чи відновило КП „Сарата" господарську діяльність, у разі, якщо КП „Сарата" відновило господарську діяльність, визначити яку саме господарську діяльність фактично здійснює КП „Сарата", які саме комунальні послуги КП „Сарата" надає жителям відповідної територіальної громади;
· Визначити обсяг наявного майна боржника, у тому числі такого, яке знаходиться у заставі, в тому числі коштів, які знаходяться на рахунках боржника станом на дату призначення даної експертизи;
· Визначити наявність або відсутність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити вимоги кредиторів;
· Надати пропозиції, щодо можливості відновлення платоспроможності боржника;
5. Керівнику Головного управління юстиції в Одеській області доручити виконання ухвали необхідному колу експертів відповідних галузей знань.
6. Зобов'язати сторони надати судовим експертам на їх вимогу необхідні для проведення експертизи документи.
7. Попередити експертів про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
8. Копію ухвали надіслати: кредитору, боржнику, розпоряднику майна - Комарову А.В., Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Одеській області.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Суддя Ровинський О.Ю.