Постанова від 30.03.2009 по справі 17/45

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30.03.2009 р. № 17/45

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом:Дочірньої компанії «Газ України»НАК «Нафтогаз України»

До:Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків

Про:про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001874120/0 від 06.11.2008 року

Представники сторін:

від позивача:Гулицька Н.М., Дорожинська О.А

(довіреності в матеріалах справи)

від відповідача: Діденко Г.І., Пустовіт Ю.Ю., Войтенков Д.Ю.

(довіреність в матеріалах справи)

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Дочірня компанія «Газ України»НАК «Нафтогаз України»звернулась до суду з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001874120/0 від 06.11.2008 року, згідно з яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008р. в сумі 9 947 706 грн. , у томі числі визначено суму не відшкодованого на момент перевірки ПДВ в розмірі 136 829 771 грн.

Позивач в судовому засіданні 17.02.2009 року подав заяву про уточнення позовних вимог від 02.02.2009 року № 31/10-849, відповідно до якої просить суд визнати недійсним вищезазначене податкове повідомлення-рішення в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 9 947 706 грн.

Представник позивача підтримав зазначені позовні вимоги та не погоджуючись з висновком податкового органу про завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 9 947 706 грн. за липень 2008 року, вказує на те, що позивачем правомірно, у відповідності до підпункту 4.5.1. п.4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», проведено коригування суми податкових зобов'язань з ПДВ, у зв'язку із зменшенням суми компенсації на користь позивача (постачальника) за операцією з поставки природного газу. Зміна суми компенсації відбувалась у зв'язку вимогами покупців про зарахування сплачених ними авансових платежів в рахунок оплати природного газу за іншим договором, на підставі рішення суду, тощо. На виконання п.4.5. вказаного Закону, на дату зміни суми компенсації позивач зменшував суму податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до фактичних обсягів поставки газу за цією операцією та надсилав покупцю розрахунок відкоригованого значення податку з метою зняття останнім з податкового кредиту сум ПДВ, сплачених в складі авансового платежу, що зазначені в раніше виданих податкових накладних.

Суми коригувань, проведених позивачем склали у червні 2008 р. - 17 212 246 грн.; у липні 2008 р. -3 628 460 грн. При цьому, зазначає позивач, що ним відкориговано тільки ті податкові зобов'язання, які вже були сплачені у попередніх податкових періодах.

Натомість, податковим органом безпідставно, на думку позивача, зроблено висновок про заниження податкових зобов'язань з ПДВ за червень 2008 року на суму 9947706 грн. та, відповідно, зменшено суму бюджетного відшкодування за липень 2008 року з посиланням на те, що позивачем не узгоджено розрахунок коригувань з отримувачем, а розрахунок відкоригованого значення податку надіслано отримувачу несвоєчасно, оскільки законодавчо не встановлено, що продавець має попередньо узгодити розрахунок коригування з покупцем шляхом підтвердження продавцем факту отримання оригіналу розрахунку, як і не визначено будь-які терміни, в які постачальник має надіслати отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку.

Відповідач у письмових запереченнях та його представники в судовому засіданні позов не визнають, мотивуючи тим, що позивач, в результаті зменшення обсягу поставок газу контрагентові мав здійснити розрахунки коригування кількісних і вартісних показників одночасно з контрагентом, тобто в одному податковому періоді, як це передбачає 4.5.1. п.4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»в результаті чого зменшити собі суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а контрагент - зменшити суму податкового кредиту з податку на додану вартість. Відтак, позивач, в порушення вказаної норми зменшив суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок на 9 947 706 грн., але надсилав отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку несвоєчасно, в іншому податковому періоді та значно пізніше дати коригування своїх податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що призвело до заниження податкового зобов'язання за червень 2008 року на суму 9 947 706,00 грн., та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок майбутніх платежів за липень 2008р. на суму 9 947 706,00 грн. Результатом несвоєчасного направлення Позивачем розрахунків відкоригованого значення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на адресу контрагентів стало коригування податкових зобов'язань з податку на додану вартість зазначеними конрагентами у інших податкових періодах.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено виїзну перевірку Дочірньої компанії «Газ України»НАК «Нафтогаз України»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за липень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з травня по червень 2008 року .

За результатами якої складений акт перевірки від 24.10.2008 року № 569/41-20/31301827 .

На підставі зазначеного акту, Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м.Києві по роботі з великими платниками податків прийняте податкового повідомлення - рішення № 0001874120/0 від 06.11.2008 року, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року в сумі 9 947 706 грн. , у тому числі визначено суму не відшкодованого на момент перевірки ПДВ в розмірі 136 829 771 грн.

Позивач оспорює вказане податкове повідомлення-рішення в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року в сумі 9 947 706 грн.

Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення слугував висновок податкового органу про порушення позивачем порядку ведення податкового обліку, а саме, вимог 4.5.1. п.4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податкові зобов'язання з ПДВ за червень 2008 року на суму 9 947 706 грн., що призвело до завищення від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у рядку 22.2. податкової декларації з ПДВ, та , як, наслідок, до завищення суми бюджетного відшкодування за липень 2008 року в розмірі 9 947 706 грн.

Перевіркою встановлено, що Підприємством до рядка 8.3. податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року (з урахуванням уточнюючих розрахунків) віднесено суму ПДВ у розмірі (-17 212 246) грн. Коригування податкових зобов'язань, відображене в рядку 8 Декларацій з податку на додану вартість здійснювалось у зв'язку з поверненням грошових коштів покупцям, отриманим в якості попередньої оплати в попередніх звітних періодах, та в зв'язку з самостійним виправленням помилок, виявлених в звітному періоді.

За перевіряємий період позивач (постачальник) в податкових деклараціях з ПДВ відобразив зменшення податкових зобов'язань з ПДВ по р.8 в сумі 9 947 706 грн. по взаємовідносинах з контрагентами за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок на вказану суму, але розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної надсилав конрагентам несвоєчасно, в інших податкових періодах, що призвело до заниження податкового зобов'язання з ПДВ за червень 2008 року на суму 9 947 706 грн.., та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок майбутніх платежів за липень 2008р. на суму 9 947 706 грн.

Суд погоджується з висновком податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, вважає оспорюване податкове повідомлення-рішення правомірним, а позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи, зменшення суми компенсації на користь позивача (постачальника) за операцією з поставки природного газу відбувалась у зв'язку вимогою покупця про зарахування сплачених ним авансових платежів в рахунок оплати природного газу за іншим договором, на підставі судових рішень, тощо, що підтверджується долученими до матеріалів справи листами покупців про зарахування здійснених ним оплат в оплату за газ за іншим договором , судовими рішеннями по спорах між позивачем (постачальником) та покупцями (споживачами) природного газу з приводу розрахунків за газ та іншими матеріалами справи.

Перевіркою встановлено, що на дату зміни суми компенсації позивач зменшував суму податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до фактичних обсягів поставки газу за цією операцією, але надсилав отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку з метою зняття останнім з податкового кредиту сум ПДВ, сплачених в складі авансового платежу, що зазначені в раніше виданих податкових накладних не своєчасно, пізніше дати коригування своїх податкових зобов'язань з податку на додану вартість та в інших податкових періодах, ніж здійснював коригування.

Дана обставина не заперечується позивачем, який вважає, що законодавчо не передбачена вимога до продавця попередньо узгодити розрахунок коригування з покупцем шляхом підтвердження продавцем факту отримання оригіналу розрахунку, як і не визначено будь-які терміни, в які постачальник має надіслати отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку.

Суд вважає такі доводи позивача помилковими.

Так, відповідно до п.п 4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

В силу пп. 4.5.1. цієї ж норми Закону, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду у разі, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів (послуг).

Таким чином, зазначена норма Закону чітко визначає, що коригування постачальником відображених раніше податкових зобов'язань з ПДВ та покупцем податкового кредиту має відбуватись в одному податковому періоді, в якому проводиться такий перерахунок.

Відповідно до п.20 Наказу ДПА України "Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення" від 30 травня 1997 року №165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997р. за №233/2037 із змінами і доповненнями, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань постачальник товарів (послуг) виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Розрахунок коригування складається у двох примірниках. Оригінал розрахунку коригування надається покупцю товарів (послуг), а копія залишається у продавця.

Форма розрахунку затверджена вказаним наказом, передбачає графу для покупця «Розрахунок коригування N__від _до податкової накладної N від отримав і зобов'язуюся включити суми коригування до реєстру отриманих та виданих податкових накладних та сум податкового кредиту і податкового зобов'язання (дата отримання розрахунку, підпис покупця).

Таким чином, оформлення таких перерахунків відбувається шляхом виписки та узгодження розрахунку коригування вартісних показників до податкової накладної, а тому помилковими є доводи позивача, що законодавством не визначений терміни, в які постачальник має надіслати отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку. Проведення перерахунку суми податкових зобов'язань та податкового кредиту , за змістом наведеної норми Закону, потребує узгодження з покупцем, з огляду на те, що коригування як постачальником , так і покупцем має відбуватись в одному звітному податковому періоді, протягом якого був проведений перерахунок.

Відправка розрахунків кількісних та вартісних показників, виписаних за червень 2008р. наведена в додатку 3.2.1 до акту перевірки , з якого вбачається, що коригування шляхом зменшення зобов'язань з ПДВ мало місце в одному податковому звітному періоді (червні 2008 р.), а надіслання розрахунків в іншому (липні, серпні, вересні). Даний факт не заперечується позивачем.

Результатом несвоєчасного направлення позивачем розрахунків відкоригованого у червні 2008 року значення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на адресу покупців, стало коригування ними податкових зобов'язань з ПДВ в інших податкових періодах. Наприклад, розрахунок кількісних та вартісних показників №1294 від 30.06.08. до п/н від 29.02.08. №1779 направлено МКП "Херсонтеплоенерго" - 23.07.2008р., коригування податкових зобов'язань з податку на додану вартість зазначеним покупцем проведено у іншому податковому періоді, про що свідчить розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ зазначеного платника, поданий 20.11.2008р.

Порушення позивачем вимог п.п 4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»призвело до завищення залишку від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на суму 9 947 706,00 грн. (рядок 22.2. податкової декларації з ПДВ за червень 2008 року), та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок майбутніх платежів за липень 2008р. на суму 9 947 706 грн.

За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про правомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення, в зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.124 Конституції України, Законами України «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні адміністративного позову -відмовити.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена у повному обсязі 02.04.2009р.