Постанова від 07.10.2008 по справі 38/70

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2008 № 38/70

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача : Афонічев О.С.- адвокат

від відповідача: представник не з»явився

від 3-ої особи 1: представник не з»явився

від 3-ої особи2: Афонічев О.С. - адвокат

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Севастопольська міська рада

на рішення Господарського суду м.Києва від 05.08.2008

у справі № 38/70

за позовом Севастопольська міська державна адміністрація

до Севастопольська міська рада

третя особа позивача

третя особа відповідача Комунальне підприємство "Архітектурно-будівельна інспекція" Севастопольської міської ради

Державна організація "Архітектурно-будівельний і технічний нагляд"

про визнання недійсним акту

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду м.Києва від 05.08.2008 року у справі № 38/70 позов задоволено частково. Рішенням суду визнано частково недійсним п.4,5,6, рішення Севастопольської міської Ради № 2071 від 12.06.2007р. в частині закріплення за Комунальним підприємством «Архітектурно - будівельна інспекція» Севастопольської міської ради на праві господарського відання будівлі по вул. Кулакова, 13 у м.Севастополь. Визнано частково недійсним рішення Севастопольської міської Ради №2415 від 14.08.2007р. в частині формування статутного фонду Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» шляхом передачі в господарське відання будівлі по вул. Кулакова, 13 у м.Севастополь. В іншій частині позову відмовлено.

На підставі рішення суду з Севастопольської міської Ради на користь Севастопольської міської державної адміністрації 21 грн. 25 коп. витрат по сплаті державного мита та 29 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, просить його скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

В обґрунтування заперечень відповідач посилається на те, що судом було зроблено помилковий висновок щодо форми власності спірного майна, оскільки будинок № 13 по вул. Кулакова в м. Севастополь є об»єктом комунальної власності, а не загальнодержавної. Даний факт підтверджується свідоцтвом про право власності від 09.11.2007р., яким засвідчується, що буд. №13 по вул. Кулакова у м.Севастополі який складається з нежитлового будинку літ.»А» загальної площею 250 50 кв.м. з навісом, ганком, гаражем, огородженнями, хвірткою, воротами та забором - належить територіальній громаді м.Севастополя в особі Севастопольської міської Ради на праві комунальної власності.

Також відповідач зазначає, що факт користування спірним будинком Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю, яка створена Розпорядженням представника Президента України в м.Севастополі від 17.10.1993р. № 1545, не підтверджує право власності на даний будинок та земельною ділянкою, на якій знаходиться цей будинок.

В судове засідання представники відповідача та Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради не з'явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомлено. Враховуючи, що у справі відсутні нові докази, вислухавши думку представника позивача та третю особу-2 колегія вважає, що розгляд справи можливий за відсутності представника відповідача та третьої особи-1, оскільки в справі достатньо матеріалів для її розгляду по суті.

Позивачем змінювались позовні вимоги в порядку ст. 22 ГПК України. На момент розгляду справи позовні вимоги складались з вимоги визнання недійсним з моменту прийняття п.4,5,6, рішення 6-ої сесії 5-ого скликання Севастопольської міської ради № 2071 «Про створення Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради» від 12.06.07р.та визнати недійсним з моменту прийняття рішення 7 сесії 5 скликання Севастопольської міської ради «Про внесення змін до статуту Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради» від 14.08.2007р.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи-2, дослідивши матеріали справи, колегія встановила наступне.

20.12.1988р. виконавчим комітетом Севастопольської міської ради народних депутатів було прийняте рішення №18/1175, яким було створено позавідомчу госпрозрахункову інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю на базі існуючої інспекції Держархбудконтроль при управлінні архітектури і містобудування Севастопольського міськвиконкому. Фінансування діяльності державної позавідомчої інспекції здійснюється за рахунок державних капітальних вкладень.

Пунктом 4 вищезазначеного рішення було затверджено положення про позавідомчу госпрозрахункову інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю м. Севастополь і його структуру.

Згідно з п.1.1. вказаного положення на базі існуючої інспекції Держархбудконтроль створюється єдина міська позавідомча інспекція Держархбудконтроль при Держбуді УРСР і управлінні архітектури та містобудування Севастопольського міськвиконкому, яка є юридичною особою, користується правами державного підприємства, має розрахунковий рахунок, самостійний баланс та підлегла Держбуду УРСР, правлінню архітектури та містобудування Севастопольського міськвиконкому (п. 1.3.; 1.4. положення).

23.11.1989р. Держбудінспекцією УРСР, Міністерством ЖКГ та Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів було прийняте рішення про передачу нежитлового приміщення площею 218,5 кв.м. у будинку по вул. Кулакова, 13 під розміщення служб Державного архітектурно-будівельного контролю.

27.12.1989р. рішенням виконавчого комітету Севастопольської ради народних депутатів №21/1312 будівлю №13 по вул. Кулакова передано Держархбудінспекції УРСР.

10.01.1990р. повідомленням №15 Міськжитлоуправління виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів безкоштовно передало на баланс Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Держбудінспекції УРСР нежитловий будинок по вул. Кулакова, 13.

07.10.1993р. представником Президента України прийняте розпорядження №1545, яким затверджено положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю міської державної адміністрації на повному госпрозрахунку і самофінансуванні.

Пунктом 2. вищезазначеного розпорядження вирішено вважати таким, що втратило чинність положення, затверджене рішенням міськвиконкому від 20.12.1988р. №18/1175.

Згідно п.2 положення № 1545 від 07.10.1993р. державний архітектурно-будівельний контроль на території міста і примісцевій зоні здійснює інспекція Держархбудконтролю міської державної адміністрації. Керує інспекцією начальник, який призначається та звільняється представником Президента України в м. Севастополь за узгодження з Держархбудінспекцією Мінбудархітектури України.

02.04.1996р. розпорядженням Позивача № 639-р до положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого розпорядженням представника Президента України №1545 від 02.04.1996р., були внесені зміни, а саме доповнений п.2 абзацом восьмим такого змісту: «Інспекція є юридичною особою, користується правами державного підприємства, має розрахунковий рахунок і самостійний баланс».

26.10.1999р. Севастопольською міською держадміністрацією був виданий інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Севастопольської міської держадміністрації державний акт на право постійного користування землею для обслуговування адміністративного будинку по вул. Кулакова, 13 у м. Києві.

Севастопольською міською радою 12.06.2007р. було прийняте рішення №2071, яким створено Комунальне підприємство «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради.

Пунктом 4 зазначеного рішення встановлено, що статутний фонд Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» на момент його створення формується за рахунок майна, яке закріплено за ним на праві господарського відання у відповідності з п.6 даного рішення.

Пунктом 6 рішення № 2071 від 12.06.2007р. вирішено Фонду комунального майна Севастопольської міської ради у встановленому законодавством порядку забезпечити передачу і закріпити за Комунальним підприємством «Архітектурно-будівельна інспекція» на праві господарського відання об'єкти та інше майно згідно з додатком №2.

Відповідно до додатку 2 до вказаного рішення до переліку майна, яке закріплюється за Комунальним підприємством «Архітектурно-будівельна інспекція» на праві господарського відання була включена будівля по вул. Кулакова, 13 у м. Севастополь.

14.08.2007р. Севастопольською міською радою було прийняте рішення № 2415, яким були затверджені зміни до статуту Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція», згідно з додатком №1.

Відповідно до додатку 1 до вказаного рішення п.5.1. статуту був викладений у наступній редакції: «Статутний фонд підприємства формується шляхом уособлення частки комунальної власності і передачі його підприємству у господарське відання: будівлі по вул. Кулакова, 13, остаточною вартістю 31053,36 грн.».

08.10.2007р. розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 907-р була проведена реорганізація Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Севастопольської міської держадміністрації шляхом перетворення у Державну організацію «Архітектурно-будівельний і технічний нагляд» з організаційно-правовою формою державна організація.

20.08.2007р. Регіональне відділення Фонду державного майна України в АРК та м. Севастополі направило на адресу Севастопольської міської державної адміністрацію лист № 2244/01-6, в якому зазначено, що будівля по вул. Кулакова, 13 є майном державної форми власності.

Спір виник на підставі того, що Позивач вважає рішення Севастопольської міської ради № 2071, №2415 частково недійсними, оскільки будівля по вул. Кулакова, 13 відноситься до державної форми власності, проти чого відповідач заперечує та вважає, що спірна будівля належить до комунальної власності.

Колегія погоджується з висновком місцевого суду щодо часткового задоволення вимог позивача та визнанні частково недійсним п.4,5,6, рішення Севастопольської міської Ради № 2071 від 12.06.2007р. в частині закріплення за Комунальним підприємством «Архітектурно - будівельна інспекція» Севастопольської міської ради на праві господарського відання будівлі по вул. Кулакова, 13 у м.Севастополь та визнанні частково недійсним рішення Севастопольської міської Ради №2415 від 14.08.2007р. в частині формування статутного фонду Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» шляхом передачі в господарське відання будівлі по вул. Кулакова, 13 у м.Севастополь виходячи з наступного.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про економічну самостійність Української РСР» до власності народу України належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві, сільському господарстві, транспорті, зв'язку, банки, кредитні установи, майно торгових, комунальних та інших підприємств, а також житловий фонд та інше майно на території України. Власність в Українській РСР виступає в таких формах: державна; колективна; індивідуальна.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» затверджений перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Установлено, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» передача державного майна, яке перебуває у віданні міністерств і відомств України, інших органів, уповноважених управляти державним майном, до складу комунальної власності здійснюється безоплатно стосовно порядку, передбаченого постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. N285 "Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд", з наступним повідомленням про це органів державної статистики, податкових та фінансових органів.

Згідно з п.5 постанови Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. N285 «Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд» передача будинків і споруд провадиться міністерствами, державними комітетами і відомствами УРСР (виконавчим комітетам місцевих Рад народних депутатів за рішенням цих міністерств, [державних комітетів, відомств УРСР, попередньо погодженим з виконавчим комітетом обласної, Київської, Севастопольської міської Ради народних депутатів.

З вищенаведених норм вбачається, що все державне майно, яке знаходилось на території України (крім виключеного за міждержавними угодами) було віднесено до загальнодержавної власності, крім майна, що було передано до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць. При цьому, така передача мала здійснюватись за рішенням відповідного міністерства, державного комітету або відомства УРСР, в управлінні якого знаходилось відповідне майно, погодженого з відповідним виконавчим комітетом ради народних депутатів, якому це майно передавалось у комунальну власність.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів від 20.12.1988р. №18/1175 було створено позавідомчу госпрозрахункову інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю, як юридичну особу, з правами державного підприємства, підлеглу Держбуду УРСР та управління архітектури та містобудування Севастопольського міськвиконкому.

Рішенням Держбудінспекції УРСР, Міністерства ЖКГ та Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів від 23.11.1989р. та рішенням виконавчого комітету Севастопольської ради народних депутатів від 27.12.1989р. №21/1312 будівлю по вул. Кулакова, 13 у м. Севастополь було передано повідомленням №15 від 10.01.1990р. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Держархбудінспекції УРСР під розміщення служб державного архітектурно-будівельного контролю.

Розпорядженням представника Президента України від 07.10.1993р. №1545, було затверджено нове положення та перейменовано Позавідомчу госпрозрахункову інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю міської державної адміністрації. Положення, затверджене рішенням міськвиконкому від 20.12.1989р. №18/1175, вирішено вважати таким, що втратило чинність.

Розпорядженням Севастопольської міської держадміністрації від 08.10.2007р. №907-р Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Севастопольської міської держадміністрації була перетворена у Третю особу 2 з організаційно-правовою формою державна організація.

З матеріалів справи вбачається , що будівля по вул. Кулакова, 13 у м. Севастополь знаходилась у державній власності, у 1990 році як адміністративна будівля була передана Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Держархбудінспекції УРСР під розміщення служб державного архітектурно-будівельного контролю, весь час перебувала у господарському віданні (володінні та користуванні) вказаної інспекції, до комунальної власності не передавалась (на підтвердження іншого сторонами не подано суду жодних доказів) та на даний час знаходиться у господарському віданні Третьої особи 2.

Враховуючи вищевикладені обставини, колегія приходить до висновку, що будівля по вул. Кулакова, 13 у м. Севастополь не є комунальною власністю і відповідно Севастопольська міська рада не мала права розпоряджатись майном, яке територіальній громаді м. Севастополь та Севастопольській міській раді не належить.

Колегія не приймає до доводи апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Свідоцтво про право комунальної власності на нежитлове приміщення розташоване по вул..Кулакова,13 в м.Севастополь оформлено на відповідача 09.11.2007р. та зареєстровано в Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об»єктів нерухомого майна» 13.11.2007р.

Тобто на момент прийняття Севастопольською міською радою оспорюваних рішень № 2071 «Про створення Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради» від 12.06.07р. та рішення № 2415 від 14.08.2007р. «Про внесення змін до статуту Комунального підприємства «Архітектурно-будівельна інспекція» Севастопольської міської ради» за відповідачем не було зареєстровано право власності на спірне приміщення.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» правочини щодо нерухомого майна вчиняються, якщо право власності на це майно зареєстровано відповідно до цього Закону.

Таким чином Севастопольська міська рада прийняла рішення у відношенні спірного об»єкта нерухомості до моменту реєстрації права власності на нього.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств, установ і організацій, що належать до сфери її управління.

Враховуючи вищевикладене, колегія вважає, що рішення Севастопольської міської ради № 2071 від 12.06.2007р. та №2415 від 14.08.2007р. порушують інтереси Позивача, як особи, яка уповноважена управляти державним майном на своїй території.

Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже підстав для його скасування або зміни не вбачається, в зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Севастопольської міської ради на рішення Господарського суду м.Києва від 05.08.2008 року у справі № 38/70 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду м. Києва від 05.08.2007 року у справі № 38/70 залишити без змін.

Матеріали справи № 38/70 повернути Господарському суду м.Києва.

Головуючий суддя

Судді