ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
26.02.2009 р. № 15/162
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Мазур А.С. суддів Качура І.А., Степанюка А.Г., при секретарі судового засідання Бистрик О.С. за участю:
позивача -ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2
перекладача -ОСОБА_3
представника відповідача -ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1до Державного комітету України у справах національностей та релігій про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
У судовому засіданні 26 лютого 2009 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено та підписано 4 березня 2009 року.
Громадянка Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 (далі -позивачка) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Державного комітету України у справах національностей та релігій (далі -відповідач) про скасування рішення № 117-08 від 17 березня 2008 року та зобов'язати прийняти рішення про надання статусу біженця.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, позивачка зазначала у своїй заяві та на співбесіді, що її батько був ІНФОРМАЦІЯ_1кандидата в ІНФОРМАЦІЯ_2ОСОБА_5 колишнього ІНФОРМАЦІЯ_3. На виборах перемогу отримав ОСОБА_5. Підконтрольна армія новому президенту почала примусово роззброювати армію опозиції, тобто ОСОБА_5. В столиці країни, Кіншасі, де проживала позивачка, виникли конфлікти між двома арміями, в результаті чого зник її батько та було вбито її матір. Для збереження свого життя, яке опинилось під загрозою і якому загрожує реальна небезпека, позивачка була змушена втекти з країни.
Представник відповідача в судовому засіданні подав заперечення на позовну заяву ОСОБА_1та пояснив, що при зверненні до міграційної служби позивачка не пред'явила жодних документів. На територію України прибула в 2007 році нелегально. До управління позивачка звернулась з метою отримання статусу біженця через побоювання стати жертвою переслідування за ознаками політичних поглядів свого батька. На співбесіді позивачка повідомила, що після втечі з країни своєї громадянської належності вона перебувала на території третьої безпечної країни -Кенії. Для виїзду з Кенії позивачка не мала обґрунтованих побоювань за своє життя. Також позивачка не надала жодних документальних підтверджень про роботу батька ІНФОРМАЦІЯ_1політичного діяча, чи документів які б підтверджували її переслідування або членів її сім'ї.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що громадянка Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, за національністю луба трайб, за віросповіданням -християнка, прибула до України 7 червня 2007 року літаком, транзитом через Францію.
12 вересня 2007 року позивачка звернулась до Управління міграційної служби в місті Києві із заявою про надання їй статусу біженця. В заяві ОСОБА_1 причиною виїзду з Конго зазначила, що покинула Батьківщину тому, що боїться за своє життя.
На співбесіді в управлінні 27 вересня 2007 року позивачка зазначила, що повернення до Демократичної Республіки Конго є небезпечним для неї, оскільки на Батьківщині вона може бути вбита у зв'язку з тим, що її батько був ІНФОРМАЦІЯ_1кандидата в ІНФОРМАЦІЯ_2Демократичної Республіки Конго.
За результатами розгляду справи громадянки Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1був прийнятий висновок органу міграційної служби від 10 грудня 2007 року про доцільність відмови в наданні статусу біженця громадянці Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1.
17 березня 2008 року Державним комітетом України у справах національностей та релігій було прийнято рішення № 117-08 про відмову в наданні статусу біженця громадянці Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 відповідно до абзацу 5 статті 10 Закону України «Про біженців».
Згідно зі статтею 14 Загальної декларації прав людини кожна людина має право шукати притулку від переслідувань в інших країнах.
Відповідно до статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року жодна людина не може бути піддана катуванням, нелюдському або такому, що принижує її гідність, поводженню чи покаранню.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України «Про біженців»біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.
Відповідно до абзацу 1 статті 12 Закону України «Про біженців»орган міграційної служби, який прийняв до розгляду заяву іноземця чи особи без громадянства про надання їй статусу біженця, видає заявникові довідку про подання такої заяви, яка є підставою для реєстрації в органі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань громадянства та реєстрації фізичних осіб. Протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації заяви орган міграційної служби проводить співбесіду із заявником, розглядає відомості, наведені в анкеті, та інші документи, вимагає додаткові відомості і приймає рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця або про відмову в оформленні документів для вирішення зазначеного питання.
Відповідно до абзацу 6 статті 12 Закону України «Про біженців»рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питань щодо надання статусу біженця приймаються за заявами, які є очевидно необґрунтованими, тобто якщо у заявника відсутні умови, передбачені абзацом другим статті 1 цього Закону, а також коли заяви носять характер зловживання, тобто якщо заявник з метою набуття статусу біженця видає себе за іншу особу, а так само за заявами, поданими особами, яким було відмовлено у наданні статусу біженця у зв'язку з відсутністю умов, передбачених для набуття статусу біженця абзацом другим статті 1 цього Закону, якщо зазначені умови не змінилися.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про біженців»у разі виникнення сумнівів щодо достовірності інформації, повідомленої заявником, необхідності у встановленні справжності і дійсності поданих ним документів орган міграційної служби має право звертатися з відповідними запитами до органів внутрішніх справ, служби безпеки, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян, які можуть сприяти встановленню справжніх фактів стосовно особи, заява якої розглядається.
Відповідно до частин 1, 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до положень Закону України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу»з метою адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу є досягнення відповідності правової системи України acquis communautaire з урахуванням критеріїв, що висуваються Європейським Союзом до держав, які мають намір вступити до нього. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС є пріоритетною складовою процесу інтеграції України до Європейського Союзу, що в свою чергу є пріоритетним напрямом української зовнішньої політики.
Враховуючи викладене, суд приймає до уваги, як орієнтир, Директиви Європейського Союзу «Щодо мінімальних стандартів кваліфікації громадян третіх країни та осіб без громадянств біженців або як осіб, що потребують міжнародного захист іншими причинами, а також суті захисту, що надається», які використовуються у практиці Європейського Суду з прав людини, відповідно до яких заяви є обґрунтованими, якщо виконуються такі умови:
- заявник зробив реальну спробу обґрунтувати свою заяву;
- усі важливі факти, що були в його розпорядженні, були надані, і було надано задовільне пояснення відносно будь-якої відсутності інших важливих фактів;
- твердження заявника є зрозумілими та правдоподібними не протирічать конкретній та загальній інформації за його справою;
- заявник подав свою заяву про міжнародний захист як можливо раніше, якщо заявник не зможе довести відсутні поважної причини для подання такої заяви;
- встановлено, що в цілому заявник заслуговує довіри.
Як підтверджується матеріалами справи позивачка зробила реальну спробу обґрунтувати свою заяву, зазначивши, що не має можливості повернутись до країни походження через побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками політичних поглядів свого батька та у зв'язку з тим, що її можуть вбити.
Виходячи з наведеного вище, суд встановив, що заява позивачки не є такою, як «очевидно необґрунтованою».
Разом з тим, суд звертає увагу, що необґрунтованим є вимагати документи, які доводять переслідування від особи, яка переслідується, оскільки досить часто особи, які шукають статусу біженця, позбавлені в силу тих чи інших обставин можливості надати докази в підтвердження своїх доводів. Ненадання документального доказу усних тверджень не повинно перешкоджати в прийнятті заяви чи прийнятті позитивного рішення щодо надання статусу біженця, якщо такі твердження співпадають із відомими фактами, та загальна правдоподібність яких є достатньою. Тому відмова суб'єкта владних повноважень в наданні особі статусу біженця на підставі відсутності документів, які б підтверджували факт переслідування за національною, політичною, релігійною ознакою не в кожному випадку можуть бути визнані обґрунтованими .
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення № 117-08 від 17 березня 2008 року.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти відносно позивача рішення про надання статусу біженця, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, ці закони та підзаконні акти дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: …3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суд вважає, що для цього відповідач повинен ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.
Суд звертає увагу сторін на те, що суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
Усі рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача прийняти відносно позивача позитивне рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Водночас, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Державний комітет України у справах національностей та релігій повторно розглянути питання щодо оформлення документів громадянки Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Державного комітету України у справах національностей та релігій № 117-08 від 17 березня 2008 року.
Зобов'язати Державний комітет України у справах національностей та релігій повторно розглянути питання про надання громадянці Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1статусу біженця відповідно до вимог чинного законодавства України.
Стягнути з державного бюджету України на користь громадянки Демократичної Республіки Конго ОСОБА_13 грн. 40 коп. судових витрат.
У задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча суддя А.С. Мазур
Судді І. А. Качур
А.Г.Степанюк