ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
30.03.2009 р. № 9/468
17:28
За позовом
Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
до
Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про
стягнення 18479099,51 грн.
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Гончаров В.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 18479099,51 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачена заборгованість, в зв'язку з чим заявлена сума підлягає стягненню в порядку пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181.
Представник відповідача в судове засідання прибув, заперечення проти позову не надав, докази погашення заявленого податкового зобов'язання та докази оскарження рішень про його визначення суду не надав.
Справа вирішується на підставі наявних в ній доказів та матеріалів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення його представника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1взятий на облік Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва, як платник податків 03.06.2005 року за № 9079/2249.
Костін В.П. зареєстрований платником податку на додану вартість, Свідоцтво платника податку на додану вартість № 88933009 від 15.07.2005.
ДПІ у Печерському районі м. Києва в 2008 році проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, за результатом якої складено Акт № 8/1704/НОМЕР_1 від 08.02.2008. Перевіркою встановлено порушення законодавства України, зокрема відповідачем:
- занижено податок з доходів фізичних осіб у розмірі 5.586.970,53 грн., в за ІІ-ІV кв. 2005 р. у розмірі 2648725.19 грн. та за 2006 р. у розмірі 2938245,34 грн., чим порушено ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»№ 13-92 від 26.12.1992 із змінами і доповненнями;
- занижено податок на додану вартість за 2005р. у сумі 4.074.961,00 грн., в червні 2005р. у розмірі 4617,00 грн., у липні 2005р. - 119570,00 грн., у серпні 2005р. -575.635,00 грн., у вересні 2005 р. -836.170,00 грн., у жовтні 2005 р. - 355,00 грн., у листопаді 2005 р. - 510136,00 грн., у грудні 2005 р. -1.078.778,00 грн. та за 2006 р. у сумі 4.520.378,00 грн., в т.ч. у січні 2006 р. у розмірі 757153,00 грн., у лютому 2006 р. - 621009,00 грн., у березні 2006 р. -979937,00 грн., у квітні 2006 р. -399.815,00 грн., у травні 2006 р. -625.630,00 грн., червні 2006 р. -474.555,00 грн., у липні 2006 р. -662.279,00 грн., чим порушено 3.1 п. 7.3 ст. 7 та пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97- ВР від 03.04.1997 із змінами та доповненнями;
- неведення обліку доходів ти витрат, чим порушено п. 19.1 «а» ст. 19 України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-IV із змінами та доповненнями.
На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва прийнято податкові повідомлення - рішення № 30/1704/0 від 14.02.2008, яким відповідачеві визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 12.893.008,50 грн., з яких 8.595.339,00 грн. -основний платіж, 4.297.669,50 грн. -штрафні санкції, та податкове повідомлення-рішення № 31/1704/0 від 14.02.2008, яким визначено відповідачеві податкове зобов'язання за платежем - податок з доходів фізичних осіб у розмірі 5.586.970,53 грн. Зазначені рішення вручені адресатові 05.03.2008.
В зв'язку з непогашенням відповідачем у строки, встановлені Законом № 2181, податкового зобов'язання, та існуючою переплатою з податку на додану вартість у розмірі 64,37 грн. та з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 815,15 грн., Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва виставлено першу податкову вимогу № 1/945 від 19.03.2008 на суму 18.479.099,51 грн., яка вручена адресату 02.04.2008 та другу податкову вимогу № 2/2282 від 05.05.2008 на суму 18.479.099,51 грн., яка вручена адресатові 17.05.2008.
Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, вважає їх такими, що підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (Далі -Закон № 2181) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Підпунктом 4.1.4. Закону № 2181 встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 5.2.1. Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до пункту 5.2.2. Закону № 2181 у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Відповідно до 5.3.1. Закону № 2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту “а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту “б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, заявлена сума податкових зобов'язань вважається узгодженою.
Як вбачається з матеріалів справи доказів сплати визначеного позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість та з податку з доходів фізичних осіб у встановлені Законом № 2181 строки відповідачем не надано. Протягом встановленого Законом № 2181 строку сума податкового зобов'язання відповідачем не погашена. Доказів про зворотнє відповідачем не надано. В зв'язку з цим, в силу норм Закону № 2181 зазначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість набуло статусу податкового боргу.
Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості із заявлених податків визнаються судом такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідач не спростував жодних фактів викладених у Акті № 8/1704/НОМЕР_1 від 08.02.2008 перевірки з приводу необґрунтованості позовних вимог, на неодноразові вимоги суду не надав первинних документів, ненадання яких зафіксовано податковою службою в Акті перевірки від 08.02.2008 та жодних доказів про сплату узгоджених податкових зобов'язань із заявлених платежів.
Отже, відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону № 2181 у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності -шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181 встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заявленої суми заборгованості у розмірі 18479099,51 грн. відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених cтаттею 72 цього Кодексу. Відповідач довів суду відповідність прийнятого рішення на підставі якого здійснюється звернення стягнення на майно відповідача для погашення його податкових зобов'язань, які набули стану податкового боргу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету України податковий борг у розмірі 18.479.099 (вісімнадцять мільйонів чотириста сімдесят дев'ять тисяч дев'яносто дев'ять) грн. 51 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.В.Кротюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -07.04.2009.