Постанова від 07.10.2008 по справі 37/97

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2008 № 37/97

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Кондес Л.О.

суддів: Куровського С.В.

Михальської Ю.Б.

при секретарі: Зленко А.В.

За участю представників:

від позивача: Патюк Т.Й. (довіреність № 171 від 27.06.2008);

Від відповідача: Комісар С.П. (довіреність № у07/114 від 10.01.2008);

розглянувши апеляційну скаргу Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал"

на рішення Господарського суду м.Києва від 03.06.2008

у справі № 37/97 (Кондратова І.Д.)

за позовом Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Акціонерна енергопостачальна компанія "Київенерго"

про стягнення 6602945,21 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду м.Києва від 03.06.2008 у справі №37/97 в позові Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» до Акціонерної енергетичної компанії «Київенерго» про стягнення 6 602 945, 21 грн. відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду, позивач, з мотивів неправильного застосування норм матеріального та процесуального права, звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м.Києва від 03.06.2008 у справі №37/97 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі скаржник вказує на те, що пільги і субсидії на житлово - комунальні послуги надаються на конкретний вид послуги, згідно затверджених цін і тарифів та не розбиваються на його складові, тому всі пільги та субсидії за поставлену гарячу воду, які відшкодовуються з бюджету, одержують теплопостачальні організації, які підігрівають холодну воду, в тому числі і АЕК «Київенерго».

Враховуючи, що пільги і субсидії відшкодовуються окремо із державного бюджету, то сума пільг і субсидій з гарячого водопостачання не увійшла до суми коштів, які розщеплює Комунальне підприємство «Головний інформаційно-обчислювальний центр» (надалі ГЮЦ) згідно рішення господарського суду м. Києва від 04.07.2005р. № 6/321-23/415 (ГЮЦ починаючи з жовтня 2005р., здійснює розщеплення вартості холодної води, яка іде на приготування гарячої води по всім постачальникам гарячої води, що підтверджується щомісячними «Відомостями розщеплення сплат. Вода для підігріву (Форма 3.20)» (Надалі Відомість розщеплення сплат) та Схемою розщеплень, які зберігаються в матеріалах судової справи). Всі пільги і субсидії по гарячому водопостачанню з жовтня 2005р. продовжують одержувати теплопостачальні організації, в т.ч. і відповідач.

Таким чином, ВАТ «АК «Київводоканал» недоодержує повну вартість холодної води для приготування гарячої води у виді пільг і субсидій, що припадають на частку холодної води.

Скаржник струджує, що із - за недодержання позивачем пільг та субсидій, що припадають на частку холодної води для приготування гарячої води, ВАТ «АК «Київводоканал» завдаються значні збитки.

Ухвалою від 01.07.2008 розгляд апеляційної скарги було призначено на 09.09.2008. Представники сторін в судове засідання з'явилися, представник позивача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, а представник відповідача заперечив проти доводів апеляційної скарги.

Судова колегія в порядку приписів статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголосила перерву на 16.09.2008.

В судовому засіданні 16.09.2008 була оголошена перерва, в зв'язку з необхідністю надання представниками додаткових пояснень по суті спору.

Розглянувши в судових засіданнях апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила наступне:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» до Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» про стягнення безпідставно одержаних пільг і субсидій в розмірі 6602945,21 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Відкрите акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» посилається на те, що Акціонерна енергетична компанія «Київенерго» без належних на те підстав одержувала з жовтня 2005р. по грудень 2007р. пільги та субсидії, що припадають на частку холодної води для приготування гарячої води на загальну суму 6602945,21 грн.

Відповідач заперечував проти доводів позовної заяви та зазначив, що всі пільги, які він одержав з державного бюджету, мають чітке цільове призначення та були виділені з держбюджету і розподілені розпорядником коштів як погашення заборгованості за спожиту теплову енергію. Відповідач не веде первинного обліку нарахованих пільг, субсидій та компенсацій, а лише погоджує зведені акти звіряння розрахунків за спожиту теплову енергію по наданих населенню пільгах, субсидіях та компенсаціях в частині отриманих коштів, які зараховує в рахунок зменшення заборгованості ЖЕО за теплову енергію. Щомісячними актами звіряння розрахунків між відповідачем та районними у місті Києві органами соціального захисту населення підтверджено фінансування ними пільг та субсидій виключно на теплову енергію.

Судова колегія повністю погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо відмови у задоволенні позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав:

З метою забезпечення виконання Державного бюджету України Кабінетом Міністрів України, починаючи з 2001 року, щорічно затверджується Порядок перерахування субвенцій на фінансування пільг і субсидій на оплату енергоносіїв, житлово-комунальних послуг, твердого палива та скрапленого газу, послуг зв'язку та компенсацій за пільговий проїзд, яким визначено механізм перерахування субвенцій на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 p. №20 був затверджений Порядок перерахування в 2005 році деяких субвенцій на надання пільг, субсидій та компенсацій за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ, що видобувається в Україні. Цей порядок визначав механізм перерахування у 2005 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання передбачених законодавством пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, вдовам ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та державної пожежної охорони, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям СБУ, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, які загинули або померли у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг, передбачених пунктом «ї» частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частиною другою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України «Про освіту», житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування) та компенсацій за пільговий проїзд окремим категоріям громадян за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ, що видобувається в Україні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2006 року № 21 затверджено Порядок перерахування в 2006 році деяких субвенцій на надання пільг, субсидій та компенсацій за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ, що видобувається в Україні. Цей порядок визначає механізм перерахування у 2006 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для надання відповідно до статті 51 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» пільг та житлових субсидій населенню з оплати електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, внесення квартирної плати, оплати вивезення побутового сміття та рідких нечистот, пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг з одержання ліків, зубопротезування, оплати електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, оплати вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ, що видобувається в Україні.

Постановами Кабінету Міністрів України від 10 січня 2007 року № 1, від 7 лютого 2007 року № 176, від 21 лютого 2007 року № 264 затверджено Порядок перерахування в 2007 році деяких субвенцій на надання пільг, субсидій та компенсацій за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ та газовий конденсат, що видобуваються в Україні, який визначає механізм перерахування у 2007 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для надання відповідно до статті 47 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» пільг та житлових субсидій населенню з оплати електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, внесення квартирної плати, оплати вивезення побутового сміття та рідких нечистот, пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг з одержання ліків, зубопротезування, оплати електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, оплати вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ та газовий конденсат, що видобуваються в Україні (далі - субвенції).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2003 року N 1687, від 17 березня 2004 року № 323, від 8 вересня 2004 року №1187, від 12 вересня 2005 року № 888, від 25 травня 2006 року № 730, від 30 травня 2007 року № 782, від 5 вересня 2007 року № 1098 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок фінансування).

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 вищезазначеного порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством, згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

В пунктах 5, 6, 7, 8 вищезазначеного Порядку зазначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення). Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Форма реєстрів встановлюється Державним казначейством. Управління Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі щомісяця подають Державному казначейству відповідні дані щодо фактично нарахованих сум пільг, субсидій, допомоги та кредиторської заборгованості відповідних бюджетів згідно із зазначеними реєстрами. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державного казначейства на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій на підставі реєстрів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, за підсумками кварталу узагальнюють дані про нараховані та фактично здійснені видатки щодо пільг та субсидій.

На виконання вищезазначеного Порядку складаються зведені акти звірки, протоколи реєстри підприємств, установ та організацій, що приймають участь у розрахунках за енергоносії, а також реєстри погашення кредиторської заборгованості підприємств за теплову енергію по пільгах та субсидіях за рахунок субвенцій.

Статтями 21, 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, бюджету, які отримують фізичні особи та юридичні особи, що не мають с бюджетної установи (одержувачі бюджетних коштів), надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначено Кодексом.

У відповідності до статті 30 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпіле достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майн результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зобов'язання з безпідставного придбання майна виник наявності трьох умов: по - перше, щоб мало місце набуття або зберігання по-друге, щоб набуття або зберігання було здійснено за рахунок іншої особи, та по-третє, щоб були відсутні правові підстави для набуття та зберігання майна.

Кошти були отримані відповідачем у відповідності бюджетного призначення згідно Закону України «Про Державний бюджет України і 2007 роки», Порядку перерахування в 2005 - 2007 роках деяких субвенцій надання пільг, субсидій та компенсацій за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ та газовий конденсат, а також Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з ви державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій державного бюджету затверджених постановами КМУ. Вищезазначені нормативні акти є чинними та обов'язковими для виконання.

Судова колегія погоджується з висновком першої інстанції про те, що усі пільги , які відповідач отримав з державного бюджету мають чітке призначення та були виділені з держбюджету і розподілені розпорядником коштів як погашення заборгованості за спожиту теплову енергію конкретних ж організацій згідно з укладеними нами договорами на постачання теплової енергії у гарячій воді, а тому твердження позивача про те, що ці кошти отримані відповідачем безпідставно є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, а тому місцевим господарським судом правомірно не застосовані наслідки, які встановлені ст. 1212 ЦК України.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва від 03.06.2008 у справі №37/97 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для її скасування або зміни не вбачається. Апеляційна скарга є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Рішення Господарського суду міста Києва від 03.06.2008 у справі №37/97 залишити без змін, а апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал»- без задоволення.

2.Матеріали справи № 37/97 повернути до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя Кондес Л.О.

Судді Куровський С.В

Михальська Ю.Б.