Справа № 2216/830/2012
Провадження № 22-ц/792/1322/13
18 липня 2013 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого -судді Баса О.Г.,
суддів : Грох Л. М., Талалай О.І.,
при секретарі: Щербань А.В.
з участю: представників сторін ОСОБА_1, ОСОБА_2,
ОСОБА_3
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області на рішення Старосинявського районного суду Хмельницької області від 16 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна Акціонерна Компанія "Автомобільні дороги України", Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області про відшкодування шкоди, завданої дорожньо-транспортною пригодою.
Заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів
У листопаді 2012 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" в особі філії «Старосинявський райавтодор», посилаючись на те, що 24 вересня 2012 року, керуючи власним автомобілем НОМЕР_1, рухався по автомобільній дорозі Старокостянтинів-Шрубків-Іванківці через Іляшівку, де в'їхав переднім правим колесом у глибоку вибоїну значних розмірів, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. У результаті дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася через неналежне експлуатаційне утримання дороги відповідачем, автомобіль потребував відновлювального ремонту, вартість якого 4388,14 грн., а він зазнав моральних страждань. У зв'язку з цим просив стягнути з відповідача на свою користь 5439,50 грн. матеріальної шкоди, 3000 грн. моральної шкоди та 2889,50 грн. витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Ухвалами Старосинявського райсуду залучено в якості співвідповідачів дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (далі - Хмельницький облавтодор) та Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області, провадження в справі закрито в частині вимог до філії «Старосинявський райавтодор».
Рішенням Старосинявського районного суду від 16 квітня 2013 року позов задоволено частково, стягнуто зі Служби автомобільних доріг 4388,14 грн. матеріальної шкоди, 800 грн. відшкодування моральної шкоди, 532,36 грн. судових витрат, 2808,50 витрат на правову допомогу та 675 грн. судового збору. В решті вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області вважає рішення суду незаконним та необґрунтованим, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Стверджує, що не є належним відповідачем у справі - Служба автомобільних доріг не ремонтує і не повинна ремонтувати дороги, а лише організовує та фінансує ремонт доріг, її вини у цій дорожньо-транспортній пригоді нема. З метою виконання обов'язків, покладених законом на Службу, 20.02.2012 р. між Службою та Хмельницьким автодором було укладено договір № 3 на експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного та місцевого значення Хмельницької області, за яким до обов'язків останнього відноситься належне експлуатаційне утримання доріг та врегулювання спорів при виникненні ДТП і відшкодування завданих збитків. Крім того, позивач не довів факту пошкодження автомобіля саме внаслідок потрапляння в яму на дорозі. На підтвердження розміру заподіяної матеріальної шкоди не представлено достатніх та допустимих доказів - звіт про оцінку транспортного засобу не є таким доказом, оскільки пошкодження, зазначені в звіті не відповідають тим пошкодженням, що були виявлені під час огляду автомобіля, крім того, відсутній висновок щодо взаємозв'язку події ДТП з виявленими пошкодженнями. Судом також не вирішено питання про долю запчастин, які підлягають заміні згідно цього звіту, а також без належного обґрунтування розміру витрат на правову допомогу стягнуто 2805,50 грн.
В суді представник Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області підтримав апеляційну скаргу, пославшись на викладені у ній доводи.
Представники позивача та Хмельницького облавтодору заперечили проти доводів апеляції, пославшись на їх безпідставність.
Заслухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом вірно з'ясовано фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка, а його висновки підтверджуються матеріалами справи і ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
Так, судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Переліку автомобільних доріг місцевого значення по Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області та додатком 2 до розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації від 13.06.2012 р. № 143/2012-р в редакції від 21.11.12 р. автомобільна дорога О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці ч/з Ілляшівку є обласною автомобільною дорогою загального користування місцевого значення, належить до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор) та знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області.
20 лютого 2012 року між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник) і Хмельницьким облавтодором (підрядник) укладено договір № 3, за умовами якого Служба автомобільних доріг доручила підряднику і зобов'язалася прийняти і оплатити виконання робіт по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг державного та місцевого значення Хмельницької області у межах виділених фінансових ресурсів (31996,210 тис. грн.) згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів, зокрема «Технічних правил ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України», ДСТУ 3587-07 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», «Класифікації робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування». У свою чергу, Хмельницький облавтодор зобов'язався на свій власний ризик виконати роботи, доручені йому замовником (а.с.96-97, т.1).
24 вересня 2012 року ОСОБА_4, керуючи належним йому на праві власності автомобілем НОМЕР_1, рухався по автомобільній дорозі О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці через Ілляшівку, в напрямку від с. Пилява до с. Іванківці Старосинявського району, де на ділянці дороги 2км + 500 м в'їхав переднім правим колесом у глибоку вибоїну шириною 2,2 м та довжиною 1,2 м. У результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобіль позивача отримав механічні пошкодження та потребував відновлювального ремонту, вартість якого становить 4388,14 грн.
Протоколом огляду місця події від 24.12.2012 р., схемою ДТП, актом обстеження дорожніх умов на ділянці дороги від 24.09.12 р., зафіксовано ямковість на ділянці дороги, де сталася ця дорожньо-транспортна пригода, що є порушенням вимог, передбачених пунктом 3.1.1. ДСТУ 3587-07 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Постановою Старосинявського районного суду Хмельницької області від 13.06.2013 р. провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 140 КУпАП, щодо дорожнього майстра філії «Старосинявський райавтодор» Мартинюка М.Д., відповідального за утримання цієї ділянки дороги, закрито у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Наведені обставини підтверджуються наявними в справі письмовими доказами, показаннями свідків, а також встановлені судовим рішенням у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
За положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав; моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Як передбачено ч. 1 і ч. 2 ст. 1166, ч. 1 ст. 1167 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовуються особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 3 статті 14 і частиною 1 статті 16 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що неналежне експлуатаційне утримання автомобільної дороги О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці ч/з Ілляшівку стало причиною дорожньо-транспортної пригоди, під час якої було пошкоджено автомобіль і його власнику ОСОБА_4 мають бути відшкодовані збитки; відповідальність за неналежне експлуатаційне утримання ділянки автомобільної дороги, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода, покладається на Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області як власника автомобільної дороги.
Так, статтею 10 Закону України «Про автомобільні дороги» установлено, що державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.
Згідно з п.п. 4, 5, 6, 9 ст. 11 цього Закону одними з основних обов'язків органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є: розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженням; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг.
Відповідно до ст. 13 цього ж Закону орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: 1) стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; 2) якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; 3) відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом; 4) відповідність нормативно-правовим актам розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв; 5) цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування; 6) санітарний та екологічний стан автомобільних доріг загального користування та їх смуг відведення.
Положенням про Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області, затвердженим наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2011 року № 12, визначено, що Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор), яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 р. № 456/2011 «Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України; є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування і зобов'язана організовувати належне утримання та розвиток автомобільних доріг загального користування, що обліковуються на її балансі, підтримувати безпечні та безперервні умови руху на них (п.п. 1.1., 1.5, 3.2. пп.1).
Отже, власником автомобільної дороги О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці ч/з Ілляшівку є держава, яка уповноважила Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) в особі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області здійснювати управління цією дорогою.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Пунктом 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 (далі - Правила) встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів. Вказані Правила є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів (п. 1).
Таким чином відповідальність за належне експлуатаційне утримання ділянки автомобільної дороги О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці ч/з Ілляшівку 2км + 500 м, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода, покладається на Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області.
Укладений між Службою автомобільних доріг і Хмельницьким облавтодором договір від 20 лютого 2012 року № 3 за своєю правовою природою є договором підряду, внаслідок укладення якого сторони набули взаємні права та обов'язки щодо предмета договору - Хмельницький облавтодор зобов'язався на свій ризик виконати роботи з поточного (планово-попереджувального) ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного та місцевого значення в Хмельницькій області за завданням Служби автомобільних доріг, а остання, в свою чергу, зобов'язалася прийняти та оплатити виконану роботу (ч.1 ст. 837 ЦК України).
При цьому сторони домовились, що виконання робіт підрядником здійснюється згідно щомісячних планів-завдань та кошторисної документації, складеної на основі актів-дефектів, затверджених замовником у межах ціни договору; підрядник надає послуги в межах фінансових ресурсів Замовника, призначених для цих цілей (п. п. 1.2, 4.1 договору).
Крім робіт, передбачених п. 1.2 цього договору, підрядник зобов'язувався також виконати роботи на мережі автомобільних робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха та аварійні роботи, у разі надходження конкретних письмових розпоряджень (заявок) замовника про усунення загрози безпечного руху автотранспорту, при надходженні приписів органів ДАІ, виданих підряднику щодо виконання аварійних робіт, а також роботи по ліквідації наслідків ДТП (п. 1.3 договору).
Проведення робіт з усунення ямковості дорожнього полотна, що забезпечує належне експлуатаційне утримання автомобільних доріг, передбачено пунктом 3.1.1. ДСТУ 3587-07 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Відповідно до укладеного договору підряду Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області встановлювалися щомісячні плани-завдання у 2012 році по філії «Старосинявський райавтодор», у тому числі й щодо здійснення ямкового ремонту автомобільної дороги О231411 (Старокостянтинів-Шрубків)-Іванківці ч/з Ілляшівку на травень-серпень 2012 року (а.с.170-173, т.1).
Разом з тим, Хмельницьким облавтодором доведено, що Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області в порушення вимог пунктів 1.2, 4.1-4.3 договору підряду від 20 лютого 2012 року № 3 не забезпечила належне здійснення щомісячних розрахунків за надані послуги з підрядником, що призвело до виникнення істотної заборгованості перед підрядником.
Так, відповідно до інформації про обсяги виконаних, але не прийнятих або умовно прийнятих робіт на замовлення регіональних служб станом на 01.07.2012 року заборгованість Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області перед Хмельницьким облавтодором складала 6571,80 тис. грн., станом на 01.10.2012 року - 4285,90 тис. грн. (а.с. 199-120, т.2).
Цей факт підтверджується і листом Служби автомобільних доріг № 1821 від 23.10.2012 р., за яким у зв'язку з обмеженим фінансуванням завдання по ліквідації ямковості у вересні-жовтні 2012 року Службою доріг не доводилося (а.с.125, т.1).
Пунктом 7.4. договору від 20 лютого 2012 року № 3 сторони передбачили, що відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов'язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно з чинним законодавством.
При цьому визначено, що Хмельницький облавтодор несе відповідальність лише за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних робіт, якщо ці порушення виникли з вини підрядника та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; а також невиконання або неналежне виконання робіт, в межах виділених коштів на фінансування та відповідних планів-завдань замовника (п. 7.4. договору).
У справі не містяться дані щодо невиконання або неналежного виконання робіт в межах виділених коштів на фінансування та відповідних планів-завдань замовника Хмельницьким облавтодором, тобто, щодо протиправної поведінки останнього і причинного зв'язку між його діями (бездіяльністю) та пошкодженням автомобіля позивача, що виключає цивільну відповідальність Хмельницького облавтодору.
В свою чергу суд обґрунтовано дійшов висновку, що відповідальність за завдану шкоду ОСОБА_4 повинен нести власник та балансоутримувач дороги - Служба автомобільних доріг у Хмельниькій області.
При цьому суд першої інстанції помилково послався на норми ч.4 ст. 614, ч.2 ст. 1172 ЦК України, проте це не вплинуло на правильність та обґрунтованість його висновків.
Таким чином доводи апеляційної скарги про те, що вина Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області у заподіянні шкоди позивачу відсутня, а відповідальність за належне утримання доріг лежить на Хмельницькому облавтодорі, є безпідставними.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивач не довів факту пошкодження автомобіля саме внаслідок потрапляння у вибоїну на дорозі та на підтвердження розміру заподіяної матеріальної шкоди не представив достатніх та допустимих доказів також є безпідставними.
Так, причинний зв'язок між потраплянням автомобіля позивача у вибоїну на дорозі та його пошкодженням, розмір заподіяної шкоди підтверджуються сукупністю належних, допустимих та достатніх доказів - протоколом огляду місця події та схемою ДТП від 24.09.12 р., актом обстеження дорожніх умов на ділянці від 24.09.12 р., звітом про оцінку транспортного засобу, показаннями позивача, свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, постановою Старосинявського районного суду Хмельницької області від 13.06.2013 р. в справі про адміністративне правопорушення.
В свою чергу ці обставини не спростовані апелянтом відповідно до ст.ст. 10, 60 ЦК України.
Посилаючись на те, що судом не вирішено питання про долю запчастин, які підлягають заміні згідно звіту про оцінку транспортного засобу, апелянт не навів доказів щодо того, чи мають хоч якусь цінність розламані передній бампер і диск колеса, розірвана шини колеса та інше.
Витрати на правову допомогу, виходячи з положень ст. 88 ЦПК України, судом обгрунтовано стягнуто на користь позивача в сумі 2805,50 грн., - на підставі розрахунку, складеного згідно вимог Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних і адміністративних справах» (а.с.46-48, т.2).
Інші доводи апеляційної скарги також не спростовують вказаних висновків суду.
Порушень норм матеріального і процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, колегією суддів не встановлено.
Рішення суду ґрунтується на повно, всебічно досліджених матеріалах справи, постановлено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права і підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області відхилити.
Рішення Старосинявського районного суду Хмельницької області від 16 квітня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Згідно оригіналу: суддя апеляційного суду Л.М. Грох
Головуючий у першій інстанції - Сегін І.Р. Провадження № 22-ц/72/1322/13
Доповідач - Грох Л.М. Категорія № 30, 34