Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 вересня 2013 р. Справа № 805/12184/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та
Добропільському районі Донецької області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на
загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафної
санкції у сумі 5933,71 гривень
Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (надалі - позивач, Управління) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафної санкції у сумі 5933,71 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області як фізична особа-підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування, та є платником єдиного внеску. Станом на 22.04.2013 року відповідно до картки особового рахунку відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску у загальній сумі 5766,45 гривень. Також представником позивача складено акт № 127 про встановлення факту неподання звітності за 2012 рік. Таким чином має місце порушення відповідачем вимог Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Управлінням винесено рішення № 545/12 від 15.05.2013 року про застосування штрафної санкції за неподання звітності за 2012 рік у розмірі 170,00 гривень. З метою погашення заборгованості Управлінням відповідачу була надіслана вимога про сплату боргу № Ф-444 від 03.05.2013 року, однак заборгованість не була погашена. Тому просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до канцелярії суду заяву від 17 вересня 2013 року про розгляд справи у письмовому провадженні. Також надав заяву про уточнення позовних вимог, в яких у зв'язку з частковою сплатою заборгованості просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість у сумі 5363,71 гривень, в тому фінансова санкція у розмірі 170,00 гривень.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі наведеної норми, а також врахувавши клопотання позивача, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтями 12, 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI, із змінами і доповненнями, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до пункту 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5) затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Згідно із підпунктом 1.1 цього Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області з 23 квітня 2010 року за № 05-23-11-4723/05233, який обрав спрощену систему оподаткування, що підтверджується анкетою страхувальника (а.с. 10).
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) із змінами і доповненнями.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 1 та 5 статті 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Базовим звітним періодом для відповідача у 2012 році був календарний рік відповідно до вимог пп. 4.6.2 п. 4.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (надалі - Інструкція).
Відповідно до частини 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Позивачем донараховано ОСОБА_1 єдиний соціальний внесок за 2012 рік у сумі 4572,42 гривень, що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 7).
Позивачем донараховано ОСОБА_1 єдиний соціальний внесок за 1 квартал 2013 року у сумі 1194,03 гривень, що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 7).
Згідно з частиною 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У зв'язку з несплатою суми недоїмки начальником управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області винесена вимога про сплату боргу № Ф-444 від 03 травня 2013 року на суму боргу у розмірі 5763,71 гривень (а.с. 8).
Відповідач вказану вимогу не оскаржував, суму, визначену в ній, у зазначені строки не сплатив.
19 лютого 2013 року головним спеціалістом Управління складено акт № 127 про встановлення факту неподання звітності про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік (а.с. 13).
За неподання звітності за 2012 рік начальником управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі винесено рішення № 545/12 від 15 травня 2013 року про застосування штрафних санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у розмірі 170,00 гривень (а.с. 11).
Згідно з пунктами 6, 7 частини1 статті 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян згідно з пунктом 4 частини 11 статті 25 Закону № 2464.
Відповідно до частини 14 статті 25 Закону № 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Так, 15 травня 2013 року начальником управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області винесено рішення № 545/12 про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій за неподання звітності за 2012 рік у розмірі 170,00 гривень (а.с. 11), яка направлена поштою, однак була повернута поштою у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 9).
Відповідач вказане рішення не оскаржував, суму, визначену в ньому, не сплатив.
Відповідно наявної в матеріалах справи картки особового рахунку фізичної особи-підприємця (а.с. 33) недоїмка по єдиному внеску у зв'язку з частковою сплатою за період з 01 січня 2010 року по 06 вересня 2013 року становить 5363,71 гривень, з яких 5193,71 гривень - заборгованість за вимогою № ф-444 від 03 травня 2013 року.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафної санкції у сумі 5363,71 гривень задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафної санкції у сумі 5363 (п'ять тисяч триста шістдесят три) гривні 71 копійки на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області.
Постанова прийнята 17 вересня 2013 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Голубова Л.Б.