Постанова від 23.09.2013 по справі 825/3057/13-а

Справа № 825/3057/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Приходько І.М.,

третя особа ОСОБА_3,

представник третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство "Новозаводське" Чернігівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.08.2013 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - УДМС України в Чернігівській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство "Новозаводське" Чернігівської міської ради про зобов'язання управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області скасувати реєстрацію ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в кімнаті позивача площею 12,7 кв.м. комунальної квартири АДРЕСА_1, як незаконної. Свої вимоги мотивує тим, що на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20.08.2012 №193 позивачці було видано службовий ордер від 03.09.2012 №178 на кімнату площею 12,7 кв.м., в комунальній квартирі АДРЕСА_1. 18.09.2012 позивачка зареєструвалася в зазначеній квартирі, однак вселитись у виділену в порядку, визначеному законом кімнату не змогла, в зв'язку з перешкодами, які чинились ОСОБА_5 та ОСОБА_6. При черговому зверненні із заявою до Чернігівського міського відділу управління Міністерства внутрішніх справ України на неправомірні дії ОСОБА_5 та ОСОБА_6 позивачці стало відомо, що 20.03.2013 в її кімнаті площею 12,7 кв.м. була зареєстрована ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. В зв'язку з цим, 05.06.2013 позивачка звернулась до УДМС України в Чернігівській області із заявою про скасування реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в кімнаті площею 12,7 кв.м., комунальної квартири АДРЕСА_1, як такої, що проведена незаконно. Відповідач листом від 19.06.2013 №74.01/02-П-374 повідомив ОСОБА_1, що реєстрація місця проживання громадянки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка була оформлена Новозаводським районним відділом у м. Чернігові управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області 20.03.2013, за адресою: АДРЕСА_1, в кімнаті площею 12,7 кв.м. була здійснена на підставі рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995, яким за ОСОБА_3 визнано право на користування вищевказаною кімнатою, а тому порушення норм законодавства під час здійснення реєстрації місця проживання ОСОБА_3 з боку Новозаводського районного відділу УДМС України в Чернігівській області відсутні.

Ухвалою суду від 22.08.2013 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_3

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі та зазначив, що реєстрація місця проживання громадянки ОСОБА_3 здійснена на підставі рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995, яким за ОСОБА_3 визнано право користування кімнатою площею 12,7 кв.м., комунальної квартири АДРЕСА_1, а тому відсутні законні підстави для скасування реєстрації місця проживання останньої.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство "Новозаводське" Чернігівської міської ради в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надійшло клопотання від вказаної третьої особи про розгляд справи за відсутності їх представника. В судовому засіданні 28.08.2013 року представник підтримав позовні вимоги позивача та пояснив, що при видачі ордеру на вказану квартиру позивачу діяли правомірно, оскільки їм не було відомо про існування рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995, яким за ОСОБА_3 визнано право користування кімнатою площею 12,7 кв.м., комунальної квартири АДРЕСА_1.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 проти задоволення позовних вимог заперечувала та пояснила, що вона відбувала покарання згідно вироку Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 травня 2008 року та звільнилася 08.02.2013 після відбуття строку покарання. 20.03.2013 року звернулася до відповідача із заявою про реєстрацію проживання за адресою: АДРЕСА_1, на підставі рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995, яким за нею визнано право користування кімнатою площею 12,7 кв.м., комунальної квартири АДРЕСА_1. Вважає, що відсутні підстави для скасування рішення відповідача про реєстрацію її місця проживання.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін та третіх осіб, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20.08.2012 №193 позивачці було видано службовий ордер від 03.09.2012 №178 на кімнату площею 12,7 кв.м., в комунальній квартирі АДРЕСА_1 (а.с.6).

18.09.2012 відповідачем було зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Крім того, судом встановлено, що рішенням суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995 було визнано за ОСОБА_3 право на користування житловим приміщенням в АДРЕСА_1 в кімнаті розміром 12,7 кв.м. (а.с.42,43).

20.03.2013 на підставі заяви громадянки ОСОБА_3 від 20.03.2013 №707 (а.с.20) та рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995 Новозаводським районним відділом у місті Чернігові УДМС України в Чернігівській області було оформлено реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 в кімнаті площею 12,7 кв.м.

Вважаючи вказану реєстрацію проживання ОСОБА_3, такою, яка підлягає скасуванню, позивачка звернулась до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Преамбулою Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року №1382-IV (далі - Закон №1382-IV) встановлено, що цей Закон відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

За визначенням статті 3 Закону №1382-VI встановлено, що реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Частиною 1 статті 6 Закону №1382-IV передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації.

Статтею 11 Закону №1382-IV встановлено, що реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Відповідно до пункту 1.1. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012 №1077 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 за № 2109/22421 (далі - Порядок №1077), цей Порядок розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання (пункт 1.3. Порядку№1077).

Порядок №1077 містить аналогічні Закону №1382-IV положення в частині переліку документів, необхідних для реєстрації місця проживання особи.

На підставі поданих документів працівник територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів - адміністратор центру, зокрема, вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (пункт 2.6. Порядку№1077).

Підстави для зняття з реєстрації місяця проживання особи визначені розділом VII Порядку№1077, відповідно до пунктів 7.1. та 7.2. якого встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства. У разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС України проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальний орган ДМС України) для здійснення контролю.

З аналізу вищевказаної норми вбачається, що основною підставою для скасування реєстрації місця проживання особи є її проведення з порушенням вимог законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для оформлення Новозаводським районним відділом у місті Чернігові УДМС України в Чернігівській області реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 стало рішення суду Новозаводського району міста Чернігова від 27.03.1995, яким за ОСОБА_3 визнано право на користування житловим приміщенням в АДРЕСА_1 в кімнаті розміром 12,7 кв.м. (а.с.42,43).

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Суд враховує той факт, що ані позивач, ані третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство "Новозаводське" Чернігівської міської ради не надали суду жодного доказу щодо визнання ОСОБА_3 такою, що втратила право користування вказаним жилим приміщенням.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач при здійсненні дій щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 діяв у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому відсутні підстави для зобов'язання управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області скасувати реєстрацію ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в кімнаті позивача площею 12,7 кв.м. комунальної квартири АДРЕСА_1, як незаконної.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство "Новозаводське" Чернігівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії, необхідно відмовити повністю за необґрунтованістю.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений статтями 185-186 КАС України.

Суддя: В.В. Падій