Головуючий у 1 інстанції Діденко С.О.
Доповідач Соломаха Л.І.
Категорія 55
17 вересня 2013 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого-судді Пономарьової О.М.
суддів Соломахи Л.І., Биліни Т.І.
при секретарі Біляєві М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (третя особа - Комунальне підприємство «Новодонецьксервіс») про захист прав споживачів, зобов'язання застосувати пільговий тариф на електричну енергію, -
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 червня 2013 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 відмовлено у задоволенні позовних вимог до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (далі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго») про захист прав споживачів, зобов'язання застосувати пільговий тариф на електричну енергію (а.с. 95-98 т. 2).
В апеляційній скарзі позивачі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просять рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким захистити їх права, як споживачів, на вибір тарифу на електричну енергію шляхом зобов'язання ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» встановити для них тариф на електроенергію, що відпускається населенню, яке проживає в багатоповерхових будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи центрального теплопостачання (а.с. 118-121 т. 2).
В судове засідання апеляційного суду позивачі не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення їм 10 вересня 2013 року повісток про явку до суду 17 вересня 2013 року (форма № 119) (а.с. 154-170 т. 2), надіслали заяву про розгляд справи у їх відсутність (а.с. 174 т. 2).
Представник відповідача - ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», представник третьої особи - Комунального підприємства «Новодонецьксервіс» (далі КП «Новодонецьксервіс») у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення КП «Новодонецьксервіс» 10 вересня 2013 року повістки про явку до суду 17 вересня 2013 року (форма № 119) (а.с. 171 т. 2), та розпискою представника ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» Чмірьової Л.С., яка діяла на підставі довіреності цієї юридичної особи від 22 січня 2013 року реєстраційний номер 375-13 «Д» (а.с. 146 т. 2).
Представник ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» причини неявки у судове засідання не повідомив і відповідно до частини 2 ст. 77 ЦПК України вважається, що він не з'явився у судове засідання без поважних причин.
КП «Новодонецьксервіс» надіслало заяву про розгляд справи у відсутність їх представника (а.с. 172 т. 2).
Відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали цивільної справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга позивачів задоволенню не підлягає з наступних підстав:
Відповідно до частини 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що смт. Новодонецьке м. Добропілля Донецької області природним газом не газифіковано, контейнерним газом не забезпечується з 1995 року, що підтверджується листами Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації ВАТ «Донецькоблгаз» від 25 травня 2011 року (вих. № 12/1264) та виконавчого комітету Новодонецької селищної ради від 26 вересня 2011 року (вих. № 02-27-561 (а.с. 16зв-17 т. 2).
Багатоквартирний будинок АДРЕСА_1, в якому мешкають позивачі, перебуває на балансі КП «Новодонецьксервіс» (а.с. 17зв т. 2) та з 1995 року не газифікований, що підтверджується довідкою ПП «Новодонецьке» (а.с. 16 т. 2).
15 квартир позивачів, які розташовані у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1, на протязі 2003-2009 років були відключені від системи централізованого опалення будинку, що підтверджується наступними документами:
- щодо квартир № 1, 3, 5, 7, 9 - погодженням з питання відключення окремих квартир в багатоповерховому житловому фонді від системи центрального опалення від 15 квітня 2003 року, який підписано Відділом капітального будівництва виконавчого комітету Добропільської міської ради, виконавчим комітетом Новодонецької селищної ради Добропільського району, виконкомом Добропільської міської ради, Добропільською СЕС, Добропільським РЕМ, Управлінням пожежної охорони УМВС в Донецькій області, Новодонецьким ЖЕК, архітектурним Бюро Добропільського міськвиконкому, Управлінням соцсфери, а також актами, затвердженими в травні-червні 2003 року Управлінням соціальної сфери ДХК «Добропіллявугілля» (а.с. 126, а.с. 136, а.с. 143-144 т. 1);
- щодо квартири № 27 - погодженням з питання відключення квартири від системи центрального опалення від 01 серпня 2006 року (а.с. 121 т. 1);
- щодо квартири № 62 - рішенням виконавчого комітету Новодонецької селищної ради № 118 від 27 вересня 2006 року «Про надання дозволу на відключення від центрального опалення квартири АДРЕСА_1» (а.с. 128 т. 1);
- щодо квартир № 2, 4, 6, 8, 10 - рішенням виконавчого комітету Добропільської міської ради від 14 жовтня 2009 рок № 681 «Про надання дозволу на відключення від центрального опалення мешканцям квартир АДРЕСА_2» (а.с. 70 т. 1);
- щодо квартири № 14 - актом, затвердженим головним інженером відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» 14 жовтня 2009 року (а.с. 76 т. 1);
- щодо квартири № 50 - актом, затвердженим головним інженером Управління соціальної сфери 11 вересня 2006 року (а.с. 107 т. 1);
- щодо квартири № 68 - актом, затвердженим начальником УТЖФ-4 17 січня 2005 року (а.с. 97 т. 1).
Позивачі сплачують спожиту ними електричну енергію за тарифом, встановленим п. 1.1. постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі НКРЕ) № 497 від 23 квітня 2012 року, у розмірі 28,01 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий до 150 кВт/год електроенергії на місяць (включно); 36,48 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий понад 150 кВт/год до 800 кВт/год електроенергії на місяць (включно); 95,76 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий понад 800 кВт/год електроенергії на місяць.
05 жовтня 2012 року позивачі звернулися до суду з цим позовом до ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго» та просили встановити для їх квартир тариф на електроенергію, що відпускається населенню, яке проживає в багатоповерхових будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи центрального теплопостачання (а.с. 1-6 т. 1).
Згідно п. 1.5. постанови НКРЕ № 497 від 23 квітня 2012 року із змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕ від 15 червня 2012 року № 750,
від 13 вересня 2012 року № 1183, населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання встановлено тариф:
- в період з 1 травня по 30 вересня (включно) 21,54 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий до 250 кВт·год електроенергії на місяць (включно); 28,02 за 1кВт/год - за обсяг, спожитий понад 250 кВт·год до 800 кВт/год електроенергії на місяць (включно); 95,76 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий понад 800 кВт/год електроенергії на місяць;
- в період з 1 жовтня по 30 квітня (включно): 21,54 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий до 3600 кВт/год електроенергії на місяць (включно); 95,76 коп. за 1кВт/год - за обсяг, спожитий понад 3600 кВт/год електроенергії на місяць.
Відмовляючи позивачам у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходи з того, що їх позовні вимоги є необґрунтованими. Згідно Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженого постановою НКРЕ № 498 від 23 квітня 2012 року, для застосування тарифу, про який просять позивачі, необхідно щоб у їх будинку всі квартири були відключені від системи централізованого опалення. Проте в багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1, в якому мешкають позивачі, лише частина квартир (квартири № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 27, 50, 62, 68) відключена від системи централізованого опалення.
Зазначений висновок суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.
Правовідносини, що виникли між сторонами щодо постачання електричної енергії, регулюються ст. 714 ЦК України, ст. 24-27 Закону України «Про електроенергетику», «Правилами користування електричною енергією для населення», які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357.
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до пунктів 1, 41 «Правил користування електричною енергією для населення» споживач електричної енергії має право, в тому числі на вибір тарифу, тобто визначеної відповідно до нормативно-правових актів НКРЕ ціни (сукупності цін відповідно до часу доби) одиниці електричної енергії.
Тарифи на електроенергію, що відпускається населенню, встановлені постановою НКРЕ № 497 від 23 квітня 2012 року «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2012 року за № 598/20911.
Порядок застосування тарифів на електроенергію врегульовано постановою НКРЕ № 498 від 23 квітня 2012 року «Про затвердження Порядку застосування тарифів на електроенергію», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2012 року за № 599/20912.
Зазначеним «Порядком застосування тарифів на електроенергію» встановлені особливості застосування тарифів на електроенергію для населення. Зокрема п. 2.1.2 Порядку встановлено, що населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, відпуск електричної енергії проводиться за тарифом, установленим для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (або електроопалювальними установками та кухонними електроплитами).
Для цілей цього Порядку до багатоквартирних будинків належать житлові будинки з трьома та більше квартирами (будинки багатоквартирні масової забудови, будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, будинки житлові готельного типу), а також спарені або зблоковані житлові будинки з трьома та більше квартирами, крім гуртожитків, готелів, туристичних баз, таборів, будинків відпочинку, відокремлених житлових будинків садибного типу (міських, позаміських, сільських), вілл, дач, будинків для персоналу лісового господарства, літніх будинків для тимчасового проживання, садових будинків.
Підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирних будинків та відсутності або нефункціонування в зазначених будинках систем централізованого теплопостачання здійснюється на підставі акта, виданого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - державна інспекція).
Державна інспекція звертається до відповідного органу місцевого самоврядування для отримання підтвердження факту відсутності газифікації природним газом та відсутності або нефункціонування систем централізованого теплопостачання в окремих багатоквартирних будинках.
Акт складається в довільній формі у чотирьох примірниках, один з яких надається відповідному ліцензіату, другий - відповідно Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, третій - органу місцевого самоврядування, а четвертий - залишається у державній інспекції. Копію акта державна інспекція надає територіальному підрозділу НКРЕ у відповідному регіоні.
Державна інспекція не рідше одного разу на рік звертається до відповідного органу місцевого самоврядування для отримання підтвердження факту відсутності газифікації природним газом та відсутності або нефункціонування систем централізованого теплопостачання в окремих багатоквартирних будинках, та у разі отримання інформації про газифікацію природним газом та/або функціонування систем централізованого теплопостачання в певних багатоквартирних будинках державна інспекція інформує ліцензіата про припинення дії попередньо виданого акта (або його частини).
Відповідний тариф для зазначеної категорії має застосовуватися з наступного розрахункового періоду після складання відповідного акта державною інспекцією.
Тобто, підставою для застосування енергопостачальником тарифу на електроенергію для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, є акт відповідного територіального органу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Зазначений акт складається за наявності двох обов'язкових умов: якщо окремий багатоквартирний будинок не газифіковано природним газом, при цьому, в ньому відсутня або не функціонує система централізованого теплопостачання.
З матеріалів справи встановлено, що відповідний акт підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, в якому мешкають позивачі, та відсутності або нефункціонування в цьому будинку системи централізованого теплопостачання Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області не складався, що підтверджується листом цієї державної інспекції від 25 липня 2012 року (вих. № 15-25/1654, згідно якого 24 липня 2012 року представником Інспекції була проведена перевірка фактів, викладених у колективному зверненні мешканців житлового будинку АДРЕСА_1 та встановлено, що частина квартир вищевказаного будинку одержує послуги з централізованого опалення від котельні № 4 дільниці № 4 філії «Управління комунальних котелень» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (а.с. 18 т. 2).
Факт функціонування системи централізованого опалення в будинку АДРЕСА_1 в смт. Новодонецьке підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_17 (секретар виконавчого комітету Новодонецької селищної ради), ОСОБА_18 (головний інженер ПП «Новодонецька РЕК»), ОСОБА_19 (керівник філії «Управління комунальних котелень» ДТЕК «Добропіллявугілля»), вони ж підтвердили, що в теперішній час опалення в будинку налагодилося і скарги жильців з цього приводу відсутні.
Оскільки багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 має систему централізованого теплопостачання, що визнають і позивачі, така система в будинку в цілому функціонує, відключення 15 квартир цього будинку від системи централізованого опалення, навіть з дотриманням певного порядку відключення, не є підставою для складання Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області акту підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, в якому мешкають позивачі, та відсутності або нефункціонування в цьому будинку систем централізованого теплопостачання, а відповідно і для застосування лише щодо частки квартир, що розташовані в цьому будинку тарифу для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів, не газифікованих природним газом, і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд порушив право позивачів на вибір тарифу на електроенергію, є необґрунтованими, оскільки вибір певного тарифу обумовлений наявністю певних умов. Умови для застосування тарифу для позивачів для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів, не газифікованих природним газом, і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, в будинку, в якому мешкають позивачі відсутні.
Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для скасування або зміни рішення суду в межах доводів апеляційної скарги не має, доводи апеляційної скарги необґрунтовані і не спростовують висновків суду, тому відповідно до частини 1 ст. 308 ЦПК України апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін.
Керуючись ст. 307, ст. 308, ст. 314, ст. 315 ЦПК України, апеляційний суд Донецької області, -
Апеляційну скаргу позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 відхилити.
Рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 червня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий: О.М. Пономарьова
Судді: Л.І. Соломаха
Т.І. Биліна