Справа № 437/7605/13-ц
29 серпня 2013 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого - судді Кравченко Н.О.,
при секретарі - Савченко Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок» до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, за участю третьої особи: Управління Держземагенства у м. Луганську Луганської області, про зобов'язання вчинити певні дії, -
16 травня 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів. Посилався на ту обставину, що рішенням Луганської міської ради № 41/137 від 28 лютого 2006 року позивачу була передана в оренду земельна ділянка загальною площею 5,0000 га під будівництво та розміщення оптового ринку та благоустрою території за адресою: місто Луганськ, вулиця Возрождєнія, 1г.
13 жовтня 2006 року між позивачем та Луганською міською радою будо укладено договір оренди землі.
15 квітня 2009 року між позивачем та Луганською міською радою було укладено договір про зміну до договору оренди землі, який доповнили новими пунктами : п.4, п.14., в частині розмежування орендованої земельної ділянки за функціональними коефіцієнтами під час проведення будівельних робіт та введення в експлуатацію новобудов, до 31 грудня 2009 року.
Проте, в довідці про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік від 17 січня 2013 року № 1570 , надана відповідачем позивачу, було встановлено застосування до вказаної земельної ділянки коефіцієнту функціонального використання 2,5 /а.с. 37/.
Позивач наполягає на тому, що лише частка земельної ділянки має комерційне використання, а 2,9657 га на даний час під будівництвом, яке не прийняте в експлуатацію.
Таким чином, позивач просив зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів застосувати з 01 січня 2013 року при розрахунку плати за землю за користування земельною ділянкою площею 5,0000 Га, що надана в строкове платне користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок» за договором оренди землі від 30 жовтня 2006 року №3539 під будівництво та розміщення оптового ринку та благоустрій прилеглої території, державна реєстрація від 19 грудня 2006 року за № 040640200652, з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 0,5 до земельної ділянки площею 2,9657- «інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво», про що видати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на кожний відповідний рік до прийняття і експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, у встановленого законом порядку /а.с. 2-8/
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити, надав відповідні письмові пояснення.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у позові відмовити за необґрунтованістю. Зазначивши, що відповідно до Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі, як слід, зміна коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки, що безпосереднім чином впливає на розмір орендної плати, потребує внесення змін до Договору /а.с. 40/.
Представник третьої особи Управління Держкомзему у місті Луганську Луганської області пояснив в судове засідання не зявився, причину неявки суду не повідомив, зі згоди сторін, присутніх в судовому засіданні, судом вирішено розглядати справу у відсутність представника третьої особи.
Дослідивши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та представника відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Згідно ч.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Ч. 4 ст. 288 Податкового кодексу України встановлює, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закон України «Про оренду землі» передбачається: орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди».
Судом встановлено, що рішенням Луганської міської ради № 41/137 від 28 лютого 2006 року позивачу була передана в оренду земельна ділянка загальною площею 5,0000 га під будівництво та розміщення оптового ринку та благоустрою території за адресою: місто Луганськ, вулиця Возрождєнія, 1г./а.с. 15-18/
13 жовтня 2006 року між позивачем та Луганською міською радою будо укладено договір оренди землі /а.с. 19-22/.
15 квітня 2009 року між позивачем та Луганською міською радою було укладено договір про зміну до договору оренди землі, який доповнили новими пунктами : п.4, п.14., в частині розмежування орендованої земельної ділянки за функціональними коефіцієнтами під час проведення будівельних робіт та введення в експлуатацію новобудов, до 31 грудня 2009 року /а.с. 27-28/.
В довідці про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік від 17 січня 2013 року № 1570 , надана відповідачем позивачу, було встановлено застосування до вказаної земельної ділянки коефіцієнту функціонального використання 2,5 /а.с. 37/.
Рішенням Жовтневого районного суду міста Луганська від 1207/11078/12р. визнано право власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок» на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою : місто Луганськ, вул. Возрождения /а.с. 40-42/
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (далі - Порядок), п. 1.3. якого визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Судом встановлено, що листом від 13 лютого 2013 року №028 відповідач Луганська міська рада з питань земельних ресурсів, направила на адресу третьої особи Управління Держземагенства у м. Луганську Луганської області технічну документацію з розмежування спірної ділянки за функціональним використанням, для визначення розміру нормативної грошової оцінки, з метою підготовки проекту відповідного рішення /а.с. 58/.
Сторонами по справі доказів розгляду відповідного питання уповноваженим органом не надано суду.
Відповідно до абзацу 1 п. 3.5. Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
У місті Луганську нормативно грошова оцінка земель міста була затверджена рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10.
Коефіцієнти функціонального призначення, які були затверджені рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, у складі грошової оцінки земель м. Луганська є показниками, які використовується при розрахунку земельного податку і, як наслідок, і орендної плати, оскільки відповідно до рішення Луганської міської ради розмір орендної плати (Ап) за оренду земельних ділянок встановлюється не у визначеній грошовій формі, а у формі розрахунку, а саме у розмірі земельного податку (Зп), збільшеного на договірний коефіцієнт 2,5 (тобто згідно формули: Ап = Зп х 2,5).
Тобто, розмір орендної плати і земельного податку за земельні ділянки які передаються в оренду або у постійне користування будь-яким особам не є фіксованими і змінюються у відповідності до змін земельного податку, при цьому зміни до договору оренди або до Державного акту на право постійного користування не вносяться.
Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказами Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 року №18/15/21/11 (далі Порядок), - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Держкомстату України від 05.11.98 року №377 (далів Інструкція №377), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.12.98 року за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Як зазначено у ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок є підставою для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форм власності.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Як встановлено Положенням про Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, до повноважень відповідача не входить виступати замовником інвентаризації земель та визначення нормативної грошової оцінки їх функціонального використання.
А безпосередньо позивачем позивач, як землекористувачем не вжито заходів із землевпорядкування, з метою визначення фактичного функціонального використання земельної ділянки, та її невідповідність визначеній у договорі оренди, відповідно до норм Закону України «Про землеустрій».
Оскільки у відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. А в силу ч. 3 ст. 50 КАС України, відповідачем у таких справах має бути суб'єкт владних повноважень, судом приймаються доводи позивача по справі щодо застосування цього Кодексу, в якості норм процесуального права по даній справі.
На підставі викладеного позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд відмовляє у задоволенні вимог щодо зобов'язання Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів застосувати з 01 січня 2013 року при розрахунку плати за землю за користування земельною ділянкою площею 5,0000 Га, що надана в строкове платне користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок» за договором оренди землі від 30 жовтня 2006 року №3539 під будівництво та розміщення оптового ринку та благоустрій прилеглої території, державна реєстрація від 19 грудня 2006 року за № 040640200652, з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 0,5 до земельної ділянки площею 2,9657- «інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво».
Стосовно зобов'язання видати Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, відповідні довідки для розрахунку орендної плати на кожний відповідний рік до прийняття і експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, у встановленого законом порядку, то суд також звертає увагу позивача, що відмовляє у задоволенні відповідних вимог з огляду на той факт, відповідно до ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто вчинення дій та прийняття рішень, якими вже порушені права осіб, а не майбутні дії чи рішення.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 288 Податкового кодексу України, ст. 35 Закону України «Про землеустрій», ст.ст.13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі, ст. ст. 5, 18 Закону України "Про оцінку земель", Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 року №213, Порядком нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказами Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 року №18/15/21/11, ст.ст. 2, 6, 7, 17, 18, 72, 158, 161, 163 11,71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський ярмарок» до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, за участю третьої особи Управління Держземагенства у м. Луганську Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити за необґрунтованістю.
Вступна та резолютивна частина постановлені у нарадчій кімнаті та проголошено 29 червня 2013 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя: Н.О.Кравченко