17.09.2013 Справа № 907/888/13
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю „Карпатська рудна компанія", м. Берегово
до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатполіметали", с. Мужієво Берегівський район
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Русняк В.С.
Представники:
Від позивача:Гожик В.М., представник за довіреністю б/н від 09.09.2013
Від відповідача:Громчаков О.В., ліквідатор
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю „Карпатська рудна компанія", м. Берегово (далі - Позивач), звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатполіметали", с. Мужієво Берегівський район (далі - Відповідач) про зобов'язання Відповідача передати Позивачу відвали гірських порід, а саме:
- відвал № 1, розташований біля устя похилої шахти №1 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 2 (нерудний), розташований на усті штольні №20 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 3 (нерудний), розташований на ділянці устя штольні №25 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 4 (рудний), розташований на площадці вертикальної шахти РЕ-1 на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту;
- відвал № 5 (нерудний), розташований біля вертикальної шахти РЕ-1 і безпосередньо примикає до рудного відвалу №4, знаходиться на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту.
В судовому засіданні 17.09.2013 було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Представник Позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на докази, додані до позовної заяви, просить позов задоволити. Стверджує, що TOB Закарпатполіметали» порушує право TOB «Карпатської рудної компанії» (як власника спеціального дозволу) на користування надрами Мужіївського родовища шляхом відмови у передачі відвалів.
На виконання вимог ухвали суду від 30.08.13 подав копію довідки управління статистики про включення відповідача до ЄДРПОУ.
Представник Відповідача, присутній у судовому засіданні, на виконання вимог суду подав письмові пояснення, відповідно до яких TOB «Закарпатполіметали» не має документального підтвердження, чи знаходяться вказані у позовній заяві відвали на балансі підприємства. Відмову Позивачу у задоволенні його вимоги щодо передачі відвалів обґрунтовує тим, що чинне законодавство не передбачає безоплатної передачі майна банкрута третім особам (Постановою господарського суду Закарпатської області від 16.02.2010 р. у справі № 16/89 TOB «Закарпатполіметали» було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру).
Також на адресу суду надійшло клопотання Компанії Cengart Financial Inc. P.O.Box 3321, Drake Chambers, Road Town, Tortola, British Virgin Islands (почт.скр. 3321, Дрейк Чамберс, Роад Таун, Тортола, Британські Віргінські острови) про залучення її до справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та подані докази, суд встановив:
Вимоги позивача обґрунтовані тим, що Позивач є власником спеціального дозволу від 19.03.2012 р. № 5495 на видобування золотих та золото-поліметалічних руд, а також підземних вод, придатних для технічного водопостачання Мужіївського родовища, розташованого в 4,0 км від м. Берегово в Закарпатській області.
Згідно акту проведення обстеження відвалів гірських порід та лежалих хвостів TOB Закарпатполіметали» від 23.04.2013 р. на ділянках Відповідача знаходиться два відвала зубожених золото-поліметалічних руд та три відвала пустих порід, а саме:
- відвал № 1, розташований біля устя похилої шахти №1 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 2 (нерудний), розташований на усті штольні №20 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 3 (нерудний), розташований на ділянці устя штольні №25 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 4 (рудний), розташований на площадці вертикальної шахти РЕ-1 на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту;
- відвал № 5 (нерудний), розташований біля вертикальної шахти РЕ-1 і безпосередньо примикає до рудного відвалу №4, знаходиться на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту.
Згідно вказаного акту обсяг рудних відвалів становить 69224 м3, обсяг нерудних відвалів - 106 201 м3.
Відповідно до довідки про залишкові запаси корисної копалини Мужіївського родовища золотополіметалічних руд, наданої листом Державного науково - виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 17.07.2013 р. № 31дск станом на 01.07.2013 за даними Державного балансу запасів корисних копалин у відвалах знаходяться запаси золото-поліметалічних руд і корисних компонентів, у кількості за категоріями: руда (тис.т): С1- 132,1; золото, (кг): С1 - 205,0; срібло, (т): С1 - 1,792; свинець, (тис, т): С1 - 1,028; цинк, (тис.т): С1 - 0,8.
Вказані запаси враховані у Державному балансі запасів корисних копалин та відносяться до Мужіївського родовища золотополіметалічних руд.
Листом від 18.07.2013 Позивач звернувся до Відповідача із проханням про передачу відвалів, але листом від 22.07.2013 Відповідач відмовив у передачі такої з огляду на наступне.
Постановою господарського суду Закарпатської області від 16.02.2010 р. у справі № 16\89 TOB «Закарпатполіметали» було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру. Згідно ст.26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Речі, визначені родовими ознаками, що належать банкруту на праві володіння або користування, включаються до складу ліквідаційної маси.
Заслухавши пояснення представників та враховуючи викладене, суд дійшов наступних висновків.
Згідно до ст. 1 Кодексу про надра України, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння. Згідно ст. 4 цього Кодексу надра є виключною власністю Українського народу і надається тільки у користування.
Відповідно до ст. 5 вказаного Кодексу, Державний фонд надр включає як ділянки надр, що використовуються, так і ділянки надр, не залучені до використання, в тому числі континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Родовища корисних копалин - це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання. Техногенні родовища корисних копалин - це місця, де накопичилися відходи видобутку, збагачення та переробки мінеральної сировини, запаси яких оцінені і мають промислове значення.
Усі родовища корисних копалин, у тому числі техногенні, з запасами, оціненими як промислові, становлять Державний фонд родовищ корисних копалин, а всі попередньо оцінені родовища корисних копалин - резерв цього фонду. Державний фонд родовищ корисних копалин є частиною державного фонду надр. Державний фонд родовищ корисних копалин та резерв цього фонду формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Державний фонд надр формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, разом з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Відповідно до ст. 42 цього Кодексу, родовища, в тому числі техногенні, запаси і прояви корисних копалин підлягають обліку у державному кадастрі родовищ і проявів корисних копалин та державному балансі запасів корисних копалин.
Державний облік родовищ, запасів і проявів корисних копалин здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 44 Кодексу про надра України, відповідно до якої Державний баланс запасів корисних копалин містить відомості про кількість, якість та ступінь вивчення запасів корисних копалин щодо родовищ, які мають промислове значення, їх розміщення, рівень промислового освоєння, а також відомості про видобуток, втрати і забезпеченість суспільного виробництва розвіданими запасами корисних копалин, державний баланс запасів корисних копалин ведеться центральним органом виконавчої влад, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Також, відповідно до п. 2 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин тгр;кавного фонду надр, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 р. № 432 запаси корисних копалин і компонентів (загальні запаси корисних копалин і компонентів) - обсяги корисних копалин і компонентів, виявлені та підраховані на місці залягання за даними геологічного вивчення відкритих (ідентифікованих) родовищ корисних копалин.
Згідно п. 10 Порядку державного обліку родовищ, запасів і проявів корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1995 р. №75, обліку у державному балансі підлягають запаси корисних копалин окремо по кожному об'єкту (родовище, ділянка родовища, шахтне поле та ін.) за основними промисловими типами, сортами, марками, технологічними групами корисних копалин відповідно до діючих державних стандартів, а також за способом відпрацювання, з виділенням запасів сировини, придатної для видобутку підземним, відкритим, гідравлічним та іншими способами. У підсумках по кожному об'єкту обліку виділяються окремим рядком запаси, що знаходяться в охоронних зонах транспортних магістралей, під населеними пунктами, заповідниками тощо. За ступенем освоєння родовища корисних копалин поділяються на ті, що розробляються, ті, що готуються до розробки, і ті, що не розробляються.
Таким чином, усі корисні копалині, які враховані у Державному балансі запасів корисних копалин відносяться до запасів відповідного родовища.
Відповідно до ст. 19 Кодексу про надра України надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом. Згідно ст. 24 Кодексу про надра України користувачі надр мають право, зокрема, здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.
Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про надра України розвідані родовища корисних копалин, у тому числі техногенні, або їх ділянки, запаси корисних копалин яких оцінено, включаються до Державного фонду родовищ корисних копалин і передаються для промислового освоєння в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Так, згідно з п. З Порядка передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння (постанова Кабінету Міністрів України від 14.02.1995 р. № 114), підприємства, які проводили геологорозвідувальні роботи, передають користувачам надр на строк розробки корисних копалин, зазначений у спеціальному дозволі, зокрема, збережені розвідувальні гірничі виробки (шахти, шурфи, канави тощо) та свердловини, які можуть бути використані під час розробки родовищ та для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; ліквідовані в установленому порядку виробки та свердловини, виробничо-технічні будівлі, споруди та інше майно.
Враховуючи вищевикладене та наявність у Позивача спеціального дозволу від 19.03.2012 р. № 5495, виданого Державною службою геології та надр України, суд приходить до висновку, що у Відповідача нема правових підстав для створення перешкод щодо користування Позивачем відвалами, що відносяться до Мужіївського родовища.
Також суд зауважує, що провадження у справі про банкрутство Відповідача не може бути підставою для відмови у передачі відповідної складової родовища Позивачу, оскільки відвали, що відносяться до Мужіївського родовища, не можуть бути включені до складу ліквідаційної маси та враховуючи, що у Відповідача нема документального підтвердження знаходження вказаних відвалів на балансі підприємства-банкрута.
Таким чином, суд вважає, що вимога позивача підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки позовні вимоги відповідачем не спростовані, належно обґрунтовані нормами чинного законодавства та доведені відповідно з вимогами ст.ст. 32, 33, 34 ГПК України, зокрема, копією спеціального дозволу, копією акту проведення обстеження відвалів гірських порід від 23.04.2013, копією листа Держагеонадра України від 16.07.2013 р. № 7544\03\10-13, копією довідки про залишкові запаси корисної копалини тощо.
Клопотання Компанії Cengart Financial Inc. P.O.Box 3321, Drake Chambers, Road Town, Tortola, British Virgin Islands (почт.скр. 3321, Дрейк Чамберс, Роад Таун, Тортола, Британські Віргінські острови) про залучення її до справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, суд відхиляє з огляду на те, що у даній справі не розглядається питання щодо майна боржника, яке входить до складу ліквідаційної маси та використовується для задоволення вимог кредиторів, та, відповідно, рішення з даного господарського спору не може вплинути на права або обов'язки заявника клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпатполіметали» (Берегівський р-н, с. Мужієво, вул. Чіпі, 2, ідентифікаційний код: 30350742) передати Товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатська рудна компанія» (м. Берегово, пр-т Геологів, 6, ідентифікаційний код: 38241969) відвали гірських порід, а саме:
- відвал № 1, розташований біля устя похилої шахти №1 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 2 (нерудний), розташований на усті штольні №20 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 3 (нерудний), розташований на ділянці устя штольні №25 на землях Мужіївської сільскої ради за межами населенного пункту;
- відвал № 4 (рудний), розташований на площадці вертикальної шахти РЕ-1 на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту;
- відвал № 5 (нерудний), розташований біля вертикальної шахти РЕ-1 і безпосередньо примикає до рудного відвалу №4, знаходиться на землях Берегівської міської ради за межами населенного пункту.
3. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатполіметали» (Берегівський р-н, с. Мужієво, вул. Чіпі, 2, ідентифікаційний код: 30350742) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатська рудна компанія» (м. Берегово, пр-т Геологів, 6, ідентифікаційний код: 38241969) у відшкодування витрат по сплаті судового збору суму 1147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім грн. 00 коп.).
Видати наказ на вимогу позивача.
4. Копію рішення надіслати сторонам та Компанії Cengart Financial Inc. P.O.Box 3321, Drake Chambers, Road Town, Tortola, British Virgin Islands (почт.скр. 3321, Дрейк Чамберс, Роад Таун, Тортола, Британські Віргінські острови).
Рішення суду набирає законної сили і підлягає обов'язковому виконанню на території України в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.С. Русняк
Повний текст рішення від 17.09.13 складено та підписано 18.09.13.