Рішення від 15.03.2013 по справі 0624/2-750/2012

УКРАЇНА

Апеляційний суд Житомирської області

Справа №0624/2-750/2012 Головуючий у 1-й інст. Слободенюк Н.Є.

Категорія 45 Доповідач Зарицька Г. В.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2013 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:

головуючої - судді Зарицької Г.В.

суддів Талько О.Б., Григорусь Н.Й.

при секретарі Трохимчук Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за позовом першого заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації, державної інспекції сільського господарства в Житомирській області до Черняхівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему в Черняхівському районі, ОСОБА_1, з участю третіх осіб без самостійних вимог: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки

за апеляційною скаргою першого заступника прокурора Житомирської області на рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 16 січня 2013 року

встановила:

У липні 2012 року перший заступник прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації, державної інспекції сільського господарства в Житомирській області звернувся з позовом до Черняхівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему в Черняхівському районі та просив визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯБ 226610, серії ЯА №998508, серії ЯБ №226609, видані 13.05.2011 року на ім'я ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району. В обґрунтування вимог зазначав, що в порушення ст.8 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" державна землевпорядна експертиза із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток здійснена після її затвердження та вирішення питання про розподіл земельних ділянок. Крім того, в порушення вимог ст.3 цього ж Закону за відсутності розпорядження районної державної адміністрації про виділення у спільну часткову власність власникам земельних часток (паїв) реформованого КСП „Авангард" земельних ділянок загальною площею 194,12 га, райдержадміністрацією та відділом земельних ресурсів, без визначення частки кожного співвласника, видано державні акти на право власності на земельні ділянки на ім'я ОСОБА_1 До того ж, у порушення вимог ст. 86 ЗК України, Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі" державні акти ОСОБА_1 видані на земельні ділянки, які перебувають у спільній власності 397 співвласників земельних часток без додатку - затвердженого списку усіх власників земельних часток із визначенням частки кожного з них, та відмітки про перебування земельних ділянок у спільній частковій власності, в результаті чого, ОСОБА_1 стала одноособовим власником земельних ділянок площею 194,12 га. При цьому, доказів про уповноваження співвласниками ОСОБА_1 на оформлення державних актів на земельні ділянки не встановлено.

Рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області від 16 січня 2013 року в задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.

В апеляційній скарзі перший заступник прокурора Житомирської області просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права.

Апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з таких підстав.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при затвердженні проектної документації були допущені такі порушення вимог закону, які є підставою для визнання незаконними розпоряджень голови районної державної адміністрації і скасування державних актів, а при оформленні державних актів допущені технічні помилки, які могли бути усунуті в позасудовому порядку за заявою землевласників; законодавством не передбачено такий спосіб захисту права, як визнання державного акта недійсним при наявності незаконного рішення, що надало право на отримання правовстановлюючого документа.

Проте, погодитися з такими висновками суду не можна.

Відповідно до ч.3 ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів.

Виходячи з системного аналізу законодавства, висновок суду про те, що законом не передбачено такий спосіб захисту права, як визнання державного акта недійсним, є помилковим.

За положеннями ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод, чи інтересів. У випадках, становлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні інтереси.

Як видно матеріалів справи, рішенням загальних зборів власників сертифікатів на земельні частки (паї) реформованого КСП „Авангард" Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області від 16 березня 2004 року було затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого КСП „Авангард" Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, яким передбачено площу сільськогосподарських угідь, що підлягає розпаюванню 1231,39 га, в тому числі багаторічні насадження - 194,12 га в спільну часткову власність. Рішенням цих зборів також затверджено комісію з організації та проведення жеребкування для встановлення місцезнаходження земельних часток (паїв) з метою виготовлення державних актів на право власності на землю та доручено комісії провести розподіл земельних часток (паїв) між власниками шляхом жеребкування, враховуючи місце проживання (а.с.179).

Розпорядженням голови Черняхівської районної державної адміністрації від 24.05.04 №204 затверджено протокол зборів власників сертифікатів на земельні частки (паї) реформованого КСП „Авангард" Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області від 16.03.2004 року та доручено науково-впроваджувальній фірмі „Нові технології" виготовити державні акти на право власності на землю власникам земельних часток (паїв) (а.с.178).

Не дивлячись на те, що вищевказаним розпорядженням голови райдержадміністрації доручено видати державні акти на право власності на землю власникам земельних часток (паїв), 13 травня 2011 року фактично державні акти на земельні ділянки загальною площею 194,12 га видано на одну особу, ОСОБА_1 (а.с.15-17). Як видно з копій цих державних актів, підставою для їх видачі було саме розпорядження голови Черняхівської райдержадміністрації від 24.05.04 №204.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що при видачі державних актів на право власності на земельні ділянки на ім'я ОСОБА_1 були порушені законні права та інтереси власників земельних часток (паїв), а не Житомирської обласної державної адміністрації та державної інспекції сільського господарства в Житомирській області. Проте, позовні вимоги в інтересах фізичних осіб, власників земельних часток (паїв), прокурором не заявлялися.

Доводи апеляційної скарги про те, що при видачі оспорюваних державних актів на право власності на земельні ділянки порушуються права та інтереси держави, є безпідставними, оскільки видача державних актів є реалізацією права власності на землю власників земельних часток (паїв).

За таких обставин, коли висновки суду не відповідають обставинам справи, рішення суду відповідно п.3 ч.1 ст.30 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 209, 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів

вирішила:

Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Житомирської області задовольнити частково.

Рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 16 січня 2013 року скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову першого заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації, державної інспекції сільського господарства в Житомирській області відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього ж часу може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуюча Судді: