04 вересня 2013 року м. Київ К/800/39649/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів Пасічник С.С., Штульмана І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року та постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У червні 2011 року ОСОБА_3 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку та виплаті державної пенсії відповідно ст. 37 Закону України «Про Державну службу» та ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» за період з 07 жовтня 2010 року.
Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року, позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області та зобов'язано призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 08 квітня 2011 року, провівши розрахунок згідно Закону України «Про Державну службу»;
- зобов'язано Державну інспекцію захисту рослин Черкаської області подати до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області довідки станом на 07 квітня 2011 року: про стаж державної служби, про складові заробітної плати (посадовий оклад, ранг, надбавка за вислугу років), про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за 60 місяців попередніх, надбавки і премії.
Не погоджуючись з рішенням першої та апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені рішення, як такі, що винесені із порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, позивач працював начальником Державної інспекції захисту рослин Черкаської області з 20 червня 2007 року. Станом на 06 жовтня 2010 року позивач мав загальний трудовий стаж 41 рік і 6 місяців, в тому числі стаж державної служби 10 років і 11 місяців.
Згідно довідки Чорнобаївської центральної районної лікарні Черкаської області від 29 вересня 2010 року № 167 позивачу за станом здоров'я протипоказана робота, пов'язана з психоемоційними перевантаженнями, у зв'язку з чим позивач подав заяву про його звільнення із займаної посади за станом здоров'я згідно п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Наказом від 06 жовтня 2010 року № 32 позивача було звільнено з посади начальника Державної інспекції захисту рослин Черкаської області з 06 жовтня 2010 року.
Відповідачем з 13 жовтня 2010 року, на підставі заяви позивача від 07 жовтня 2010 року, останнього постановлено на облік як пенсіонера та призначено пенсію відповідно до Закону України «Про Державну службу».
Наказом в.о. начальника Державної інспекції захисту рослин Черкаської області від 06 жовтня 2010 року № 33 було анульовано наказ від 06 жовтня 2010 року № 32 у зв'язку з відсутністю підстав для звільнення за п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2011 року та набрала законної сили, наказ в.о. начальника Державної інспекції захисту рослин Черкаської області від 06 жовтня 2010 року № 33 щодо анулювання наказу № 32 скасовано.
Позивач 15 лютого 2011 року звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести виплату призначеної пенсії, на що листом Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області від 17 лютого 2011 року №1254/02 позивачу відмовлено у праві на отримання пенсії на тій підставі, що наказ від 06 жовтня 2010 року №32 про звільнення було анульовано наказом від 06 жовтня 2010 року №33, який досі на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 року Державною інспекцією захисту рослин Черкаської області не скасовано.
Суди попередніх інстанції мотивували свої рішення тим, що позивач має право на призначення та виплату вказаної пенсії після припинення трудових відносин, а саме з 08 квітня 2011 року.
Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області у своїй скарзі зазначає, що оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій прийняті із порушенням норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а також із неправильним застосуванням норм матеріального права, а тому оскаржувані рішення підлягають скасуванню.
Колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги та погоджується з рішенням суду попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років.
Статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» встановлено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Згідно записів трудової книжки, позивач після анулювання наказу про його звільнення за п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України до 07 квітня 2011 року продовжував працювати на посаді начальника Державної інспекції захисту рослин Черкаської області та отримував заробітну плату.
Як зазначалось вище, станом на 06 жовтня 2010 року позивач мав загальний трудовий стаж 41 рік і 6 місяців, в тому числі стаж державної служби 10 років і 11 місяців.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем протиправно не проведено розрахунок пенсії згідно Закону України «Про Державну службу», не нараховано та не виплачено позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 08 квітня 2011 року.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваних судових рішень вбачається, що при їх ухвалені, суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судових рішень, відсутні такі підстави і в обґрунтуванні касаційної скарги.
Керуючись ст.ст. 214-1, 215, 220, 222, 223, 230, 231 КАС України, суд -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області залишити без задоволення, а ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року та постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 листопада 2011 року в справі № 2-а-6774/11/2322 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий І.Я. Олендер
Судді С.С. Пасічник
І.В. Штульман