04 вересня 2013 р.Справа № 2а-2675/12/2170
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Відділу освіти Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.10.2012 р. по справі за адміністративним позовом Відділу освіти Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання протиправними та скасування розпорядження та п.2 вимоги ,
Відділ освіти Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області звернувся до суду із позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області та після уточнення позовних вимог , просив визнати протиправним розпорядження Державної фінансової інспекції у Херсонській області від 23.05.2012 р. № 55 "Про зупинення операцій з бюджетними коштами" на рахунках відділу освіти Цюрупинської районної державної адміністрації за КФКВ 070804, 070802, 070805 на строк до 22.06.2012 р.; визнати протиправним пункт 2 вимоги ДФІ від 23.05.2012 р. про приведення організаційно-розпорядчих документів щодо створення і визначення правового статусу підрозділів відділу освіти Цюрупинської РДА або окремих бюджетних установ; ініціювання перед фінансовим управлінням Цюрупинської РДА та сесією Цюрупинської районної ради зменшення бюджетних асигнувань в поточному році на суму видатків, проведених не за цільовим призначенням.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.10.12 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено .
Не погоджуючись з постановою суду представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню за наступних обставин:
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що згідно розпорядження голови Цюрупинської РДА від 25.05.2007 р. № 423 , Відділ освіти є структурним підрозділом районної державної адміністрації, підпорядкований голові державної адміністрації та управлінню освіти та науки Херсонської обласної державної адміністрації, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Гранична чисельність, фонд оплати праці та видатки на утримання Відділу освіти затверджуються головою Цюрупинської РДА. Структуру і штатний розпис Відділу освіти затверджує начальник цього відділу.
Відділ є головним розпорядником бюджетних коштів виділених з районного бюджету за КФКВ 070000 "Освіта" та КФКВ 130107 "Утримання та навчально-тренувальна робота".
Станом на 01.04.2012 р. централізованою бухгалтерією при Відділі освіти обслуговуються: 23 загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ступенів, 2 позашкільні заклади, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, дитячо-юнацька спортивна школа, централізована бухгалтерія, районний методичний кабінет, група господарського централізованого обслуговування, апарат Відділу освіти.
23 загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ступенів, 2 позашкільні заклади, міжшкільний навчально-виробничий комбінат та районний методичний кабінет з 15.09.2011 р. є окремими юридичними особами, які фінансуються за рахунок місцевого бюджету.
Районний методичний кабінет, як юридична особа зареєстрований 16.09.2011 р.
Централізована бухгалтерія та група господарського централізованого обслуговування (далі - Господарча група) є структурними підрозділами Відділу освіти, проте не є окремими юридичними особами. Господарча група має самостійний баланс, рахунки в держказначействі. Штатний розпис та статут Господарчої групи затверджує Відділ освіти. Зазначені структурні підрозділи здійснюють свою діяльність на підставі Положень, які затверджені Відділом освіти.
Наказом Відділу освіти від 02.06.2010 р. № 505/1 затверджено структуру Відділу освіти, якою визначено структурні підрозділи відділу, а саме: апарат відділу - 4 посади; методичний кабінет - 16,25 посад; централізована бухгалтерія - 17 посад; Господарча група - 3 посади.
Рішеннями сесії Цюрупинської районної ради від 16.01.2009 р. № 486, від 12.05.2010 р. № 684, від 29.12.2010 р. № 55, від 29.12.2011 р. № 262 відділ освіти Цюрупинської РДА протягом 2009-2012 рр. визначався головним розпорядником коштів за бюджетними призначеннями районного бюджету за КФКВ 070802 "Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти", КФКВ 070804 "Централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти", КФКВ 070805 "Групи централізованого господарського обслуговування". Видатки за наведеними КФКВ проведено на утримання відповідних структурних підрозділів: методичного кабінету, централізованої бухгалтерії та Господарчої групи.
Відділ освіти, як головний розпорядник коштів районного бюджету за КФКВ 070802, КФКВ 070804, КФКВ 070805 рішеннями районної ради не був уповноважений щодо виконання програм та заходів за вказаними КФКВ.
Галузева районна програма щодо фінансування структурних підрозділів відділу освіти з районного бюджету не приймалася.
Фактично кошти, які виділені з районного бюджету за КФКВ 070802, КФКВ 070804, КФКВ 070805, були використані на утримання методичного кабінету (до 16.09.2011 р.), централізованої бухгалтерії та Господарчої групи.
Апарат Відділу освіти фінансувався з Державного бюджету України.
Таким чином, Відділ освіти одночасно був розпорядником коштів районного бюджету за КФКВ 070802, КФКВ 070804, КФКВ 070805 як нижчого рівня так і головним розпорядником цих коштів.
Іншим бюджетним установам бюджетні призначення районного бюджету за КФКВ 070802, 070805, 070804 Відділом освіти шляхом затвердження бюджетних асигнувань не передавались.
Видатки на функціонування відділу освіти Цюрупинської РДА проведено з двох бюджетів, а саме: апарат управління відділу освіти фінансувався з Державного бюджету України, а інші його структурні підрозділи - районний методичний кабінет, централізована бухгалтерія, господарська група - з районного бюджету.
Державною фінансовою інспекцією в Херсонській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності у відділі освіти Цюрупинської районної державної адміністрації за період з 01.03.2008 р. по завершений звітний період 2012 р. Ревізія проводилась в термін з 26.03.2012 р. по 12.04.2012 р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома начальника відділу освіти Назаренко Л.М. та головного бухгалтера Іванової Л.А.
За результатами ревізії складено акт від 20.04.2012 р. № 03-18/09, яким встановлено, що фактично здійснювала свою діяльність одна юридична особа - відділ освіти Цюрупинської РДА, який мав у своєму складі протягом періоду з 01.01.2009 р. по 16.09.2011 р. - 4 структурні підрозділи, протягом періоду з 16.09.2011 р. про 01.04.2012 р. - 3 структурні підрозділи, та являвся уповноваженим на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету.
Наведені вище обставини стали підставою для висновків ДФІ про порушення позивачем ч. 2 ст. 85 ч.1 ст. 87 ч. 1.ст. 89, ч.1 ст. 91 Бюджетного кодексу України, а саме - за рахунок коштів загального фонду районного бюджету проведено видатки, які повинні проводитись за рахунок асигнувань виділених з Державного бюджету України на фінансування структурних підрозділів органу виконавчої влади - відділ освіти Цюрупинської РДА за період з 01.01.2009 р. по 01.04.2012 р. на загальну суму 3893,7 тис.грн.
У зв'язку із виявленими порушеннями відповідачем прийнято розпорядження від 23.05.2012 р. № 55 "Про зупинення операцій з бюджетними коштами" до 22.06.2012 р., а також вимогу від 23.05.2012 р. № 21-03-16-14/3096
Пунктом 2 вказаної вимоги позивача зобов'язано здійснити приведення організаційно-розпорядчих документів щодо створення і визначення правового статусу структурних підрозділів Відділу освіти або окремих установ та з врахуванням прийнятого рішення фінансування цих установ здійснювати у подальшому відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, а також ініціювати перед фінансовим управлінням Цюрупинської РДА та Цюрупинською районною радою зменшення бюджетних асигнувань в поточному році на суму видатків, поведених не за цільовим призначенням.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету. При цьому бюджетною установою є: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.
У відповідності до ч.1 статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного Казначейства України № 205 від 04.11.2002 р., головний розпорядник коштів місцевих бюджетів до початку бюджетного року визначає мережу розпорядників коштів місцевих бюджетів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів, які уповноважені на виконання бюджетних програм, чітко визначившись із статусом кожної установи.
Згідно ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України видатки на виконавчу владу здійснюються за Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 статті 85 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів.
Таким чином суд погоджується із висновками ДФІ про порушення позивачем ч. 2 ст. 85 БК України шляхом здійснення видатків на функціонування структурних підрозділів Відділу освіти одночасно з різних бюджетів без законних на те підстав.
Відповідно до статті 116 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
У разі виявлення бюджетного правопорушення, зокрема органи Державної контрольно-ревізійної служби України у межах своєї компетенції можуть зупиняти операцій з бюджетними коштами (ст. 118 БК України).
У зв'язку із виявленими порушенням відповідачем прийнято розпорядження № 55 від 23.05.2012р. "Про зупинення операцій з бюджетними коштами" на відповідних рахунках за КФКВ 070804,070802,070805 до 22.06.2012 р.
Статтею 41 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" та статтею 40 ЗУ "Про Державний бюджет на 2010 рік" встановлено, що якщо з відповідного місцевого бюджету здійснюються видатки, які мають проводитися згідно із Бюджетним кодексом України з іншого бюджету, така дія кваліфікується як нецільове використання бюджетних коштів.
Відповідно до статті 119 БК України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що розпорядження Державної фінансової інспекції у Херсонській області від 23.05.2012 р. № 55 "Про зупинення операцій з бюджетними коштами" втратило чинність 23.06.2012 р.; п. 2 оскаржуваної вимоги було фактично виконано, так як рішенням Цюрупинської районної ради від 25.04.2012 р. № 308 створено Центр по обслуговуванню бюджетних установ та закладів району Цюрупинської районної ради Херсонської області як комунальну установу та затверджено Статут Центру, який забезпечує централізоване ведення бухгалтерського обліку, виконання кошторисів видатків та обліку операцій, пов'язаних з фінансуванням установ та закладів освіти району, їх якісного матеріально-технічного забезпечення, господарського обслуговування, організації роботи з охорони праці у установах та закладах освіти Цюрупинського районного, які утримуються за рахунок районного бюджету; а рішеннями Цюрупинської районної ради від 08.06.2012 р. № 342 та № 343 у зв'язку з перевищенням бюджетних призначень відділу освіти Цюрупинської РДА зменшено бюджетні асигнування в поточному році на суму видатків, проведених не за цільовим призначенням.
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції ,що відсутні підстави для задодоволення позову .
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.197, п.1 ч.1. ст.198,199, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Відділу освіти Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.10.2012 р. - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі , та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20-ти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя пис/
Судді: