10 вересня 2013 р.Справа № 2-а-5451/11/1412
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: СУХАРЕВИЧ З.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Алєксєєва В.О. та Бітова А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 20 червня 2011 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання провести перерахунок пенсії із застосування показника заробітної плати з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року проведення перерахунку пенсії, а саме 2008 року, починаючи з 01 березня 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що згідно чинного законодавства при проведенні перерахунку пенсії береться показник середньої заробітної плати того року, який передував року зверненню за перерахунком пенсії, а тому проведення позивачу перерахунку із застосуванням показника 2007 року замість показника року який передував зверненню є протиправним.
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 20 червня 2011 року адміністративний позов задоволено. Суд визнав неправомірними дії відповідача по не виконанню приписів ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які до порушення прав позивача на перерахунок та отримання пенсії в належному розмірі з 01 березня 2009 року та зобов'язав провести перерахунок та виплату позивачу пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік з 01 березня 2009 року, з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з постановою суду, начальником УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є працюючим пенсіонером перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва.
У серпні 2011 року позивач отримала відмову УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва про перерахунок пенсії за віком з більшого заробітку із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік, що і стало підставою звернення до суду.
Вирішуючи справу та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та з того, що Пенсійним органом було порушено права та інтереси позивача.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
Згідно ч. 4 статті 42 Закону України від 9.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Зазначена редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п.п. "б" п.п. 10 п. 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року за № 107-6, якими надавалась можливість здійснювати перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вказані положення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 1 статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Виходячи з наведеного колегія суддів вважає, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що ототожнювати такі поняття як "середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" не можливо, оскільки ці поняття є різними правовими категоріями, основу яких становлять різні економічні критерії.
Отже, виходячи з вищенаведеного колегія суддів приходить до висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік відсутні. Показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, а застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним.
Враховуючи наведені обставини та вимоги закону, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок, який спростовується матеріалами справи.
Тому судове рішення підлягає скасуванню, як таке що ґрунтується на невірних висновках та неправильному застосуванню норм матеріального права, з постановленням по справі нової постанови про відмову у задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду в Заводському районі м. Миколаєва - задовольнити.
Постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 20 червня 2011 року - скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: