03.09.2013 р. Справа№ 5/79
Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Держземагентства у Львівській області про роз"яснення рішення суду та відстрочку виконання рішення суду, зокрема, наказу № 5/79, виданого 13.10.1994 р. господарським судом Львівської області у справі № 5/79:
за позовом:Фермерського господарства „Рисовський", с. Зубра Пустомитівського району Львівської області
до відповідача-1:Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради, с. Зубра Пустомитівського району Львівської області
до відповідача-2:Головного управління Держземагентства у Львівській області, м. Львів
про:зобов"язання вчинити певні дії
Суддя Артимович В.М.
Секретар Савчин І.О.
Представники сторін:
від позивача: Рисовський І. Г. - фермер;
від відповідача -1: не з"явився;
від відповідача-2: Туровський А.В. - представник;
На розгляд господарського суду Львівської області надійшла заява Головного управління Держземагентства у Львівській області про роз"яснення рішення суду та відстрочку виконання рішення суду, зокрема, наказу № 5/79, виданого 13.10.1994 р. господарським судом Львівської області у справі № 5/79.
Ухвалою суду від 08.08.2013 р. заяву прийнято до розгляду, розгляд заяви призначено на 19.08.2013 р.
Заява мотивована тим, що у зв"язку із заміною сторони відповідача-1 - Путомитівської районної державної адміністрації її правонаступником - Головним управлінням Держземагентства у Львівській області останнє зобов"язане виконати вимоги наказу № 5/79, виданого 13.10.1994 р. господарським судом Львівської області, про виділення 4 га землі Фермерському господарству „Рисовський" із ділянки 17 га землі, яку додатково відведено Зубрянській сільській раді в запас земель з заготхудобовідгодівельного господарства „Львівське". Незважаючи на те, що на даний час на розгляді в господарському суді перебуває заява про роз"ясненя рішення суду, старший державний виконавець ВПВР Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області постановою від 15.07.2013 р. за невиконання вимог наказу № 5/79 наклав на Головне управління Держземагентства у Львівській області штраф. Згідно приписів ст. 37 Закону України „Про виконавче провадження" у разі надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення виконавче провадження підлягає обов"язковому зупиненню. За таких обставин заявник просить суд відстрочити виконання наказу № 5/79 до моменту розгляду заяви про роз"яснення рішення у даній справі.
Ухвалою від 19.08.2013 р. суд продовжив строк розгляду справи згідно ст. 69 ГПК України, розгляд справи відкладено на 03.09.2013 р.
30.08.2013 р. через канцелярію на розгляд суду надійшло письмове клопотання Пустомитівської районної ради Львівської області про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
В засідання суду 03.09.2013 р. з"явились представники позивача та відповідача-2, надали пояснення по суті заяви.
Представник відповідача-1 в судове засідання 03.09.2013 р. не з"явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви Головного управління Держземагентства у Львівській області в частині відстрочки виконання рішенні у справі № 5/79 з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, виходячи із вищевикладеного, відстрочка або розстрочка виконання рішення суду чи зміна способу його виконання можлива лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором є винятковість цих випадків та їх об"єктивний вплив на виконання судового рішення. Законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Як вбачається зі змісту заяви про відстрочку виконання рішення у даній справі, боржник не може виконати рішення суду в зв"язку з тим, що на розгляді в господарському суді перебуває заява Головного управління Держземагентства у Львівській області про роз"яснення цього рішення в частині виділення 4 га землі фермерському господарству „Рисовський".
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про відстрочку виконання рішення суду та вважає за необхідне відстрочити виконання судового рішення у даній справі до 19.09.2013 р.
Щодо клопотання Пустомитівської районної ради Львівської області про залучення до участі у справі третьою особою, то суд відмовляє у його задоволенні з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права та обов"язки щодо однієї з сторін.
Оскільки нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачено вступу третьої особи у справу на стадії виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання.
Одночасно, суд вважає за необхідне відкласти розгляд заяви в частині роз"яснення рішення суду у справі № 5/79.
Керуючись ст.ст. 27, 77, 86, 89, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. У задоволенні клопотання Пустомитівської районної ради Львівської області про залучення до участі у справі третьою особою відмовити.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Львівської області у справі № 5/79 до 19.09.2013 р.
3. Розгляд заяви про роз'яснення судового рішення відкласти на 19.09.2013 р. о 12 год. 00 хв.
4. Зобов'язати
4.1 позивача та відповідача -1:
належним чином виконати вимоги попередньої ухвали суду;
явка повноважного представника в судове засідання є обов'язковою.
4.2 відповідача - 2:
явка повноважного представника в судове засідання є обов'язковою.
5. В порядку ст. 38 ГПК України повторно витребувати у Зубрянської сільської ради (с. Зубра Пустомитівського району Львівської області) всю наявну інформацію щодо ділянки 17 га землі, яку додатково відведено Зубрянській сільській раді в запас земель з заготхудобовідгодівельного господарства „Львівське".
Суддя Артимович В.М.