17.03.09
Справа №АС11/54-09.
за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Думівське»
про стягнення заборгованості в сумі 18 186 грн. 27 коп.
Суддя ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.
Представники сторін:
від позивача Груздо Т.С
від відповідача Сітайло Ю.А.
Ухвалою суду від 03.03.2009 року клопотання позивача № 04-112/173 від 21.01.2009 року про поновлення процесуального строку для подання позовної заяви № 07/62 від 23.12.2008 року було задоволено та поновлено процесуальний строк для подання позовної заяви.
Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 18 186 грн. 27 коп., з яких: 14 586 грн. 36 коп. - розмір нарахованих позивачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу щодо створення 2 робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році та 3 599 грн. 91 коп. - пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 23.12.2008 р.
Відповідач в попереднє судове засідання надіслав заперечення на адміністративний позов, якому зазначив, що фактично на підприємстві - СТОВ «Думівське» у 2006 році було створено 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів і на підприємство було прийнято 12.07.2005 року інваліда 1 групи Левченка М.Ф., який працював різноробочим току, що підтверджується наказом про прийом на роботу № 17 від 12.07.2005 р. та відповідним посвідченням, і Шульга В.І., інвалід ІІ групи, який працював сторожем, що підтверджується наказом № 17 від 12.07.2005 р.
Представникам позивача та відповідача розяснено їх права та обовязки, відповідно до ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, оцінивши та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив:
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, а якщо від 8 до 15 осіб - в розмірі половини середньорічної заробітної плати за нестворене 1 робоче місце.
Статтею 20 вищевказаного Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 зазначеного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Відповідно до ст. 238 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
З матеріалів справи вбачається, що згідно форми № 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік, який наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 44 чоловіка, тобто норматив складає 2 робочих місць, а розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 7 293 грн. 18 коп.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідачем не було створено двох робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 14 586 грн. 36 коп., що підтверджується актом перевірки № 197 від 01.08.2008 р., розрахунком позивача.
В судовому засіданні встановлено, що надані відповідачем докази прийняття на роботу інвалідів не свідчать про виконання нормативу по створенню 2-х робочих місць, оскільки відповідно до п. 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу. П. 3.2.1. вищезгаданої Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів приймається на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував.
На підставі наведеного фактична середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на СТОВ «Думівське» становить 0 особи при нормативі 2 особи, тому відповідачем не були виконані вимоги Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями, не виконано норматив створення двох робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році.
Як свідчить з матеріалів справи, на вимогу суду щодо надання інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було надіслано лист № 2204/09-28 від 06.03.2009 р., в якому зазначено, що в 2006 році гр. Левченко М.Ф. та гр. Шульга В.І. працювали на загальних підставах.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що дійсно на підприємстві працювали гр. Левченко М.Ф. та гр. Шульга В.І, але строком з 01.11.2006 р. по 30.11.2006 р. Даний факт підтверджується довідкою головного управління Пенсійного фонду України в Сумській № 2204/09-28 від 06.03.2009 р., а також довідкою про нарахування та перерахування подоходного податку з громадян та соціальних внесків по фондах з працювавши інвалідів в СТОВ «Думівське» 2006 р., наданою відповідачем в судове засідання (а.с. 17).
Крім того, відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, порушення строків сплати суми штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення.
Пеня за несвоєчасну сплату штрафних санкцій станом на 23.12.2008 р. становить 3 599 грн. 91 коп., що підтверджується відповідним розрахунком.
Таким чином сума пені нарахована правомірно та підлягає стягненню.
Відповідач доказів сплати боргу не подав, не подав і аргументованого заперечення, тому вимоги позивача щодо стягнення 14 586 грн. 36 коп. штрафних санкцій та 3 599 грн. 91 коп. пені визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Думівське» (42441, Сумська область, Краснопільський район, с. Глибне, і.к. 23641279) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40000, м. Суми, вул. Горького, 2, і.к. 23636315) 14 586 грн. 36 коп. штрафних санкцій вартості двох нестворених робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році, 3 599 грн. 91 коп. - пені за несвоєчасну сплату штрафних санкцій.
3. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили за заявою особи на користь якої ухвалена дана постанова..
4. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
6. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписано 23.03.2009 року.