Рішення від 20.03.2009 по справі 460-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211

РІШЕННЯ

Іменем України

20.03.2009

Справа №2-8/460-2009

За позовом - ВАТ «Турисько-оздоровчий комплекс «Судак», м. Судак

До відповідача - Судацька міська рада, м. Судак

Про визнання недійсним рішення.

Суддя С.А. Чумаченко

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Храмцов А.В. за дов., Рузанов Г.І. за дов.

Від відповідача - не з'явився.

Сутність спору: Позивач - ВАТ «Турисько-оздоровчий комплекс «Судак», звернувся до відповідача - Судацька міська рада, із позовною заявою, просить суд визнати рішення Судацької міської ради від 03.12.2008 р. про розгляд звернення ВАТ «ТОК «Судак» про передачу земельної ділянки площею 0,2201га для розміщення відкритої автостоянки за адресою: м. Судак, в районі гори «Сахарна голівка», - недійсним.

У судовому засіданні оголошувалася перерва у порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

Після перерви, представники сторін у судове засідання не з'явилися.

Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 77 Господарського Процесуального Кодексу України.

Вивчивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2008 року Судацькою міською радою 35-ю сесією 5-ого скликання прийнято рішення №1909\35 «Про розгляд звернення ВАТ «ТОК «Судак» про передачу в оренду земельну ділянку площею 0,2201 для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка»».

Позивач обґрунтовує свою позовну заяву тим, що Судакською міською радою не належним чином застосоване чинне законодавство.

Суд розглянувши матеріали справи вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

По перше, відповідно до ст.3 Кодексу Адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначена компетенція адміністративних судів, до якої віднесені спори фізичних чи юридичних осію із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно до п.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Так, відповідачем у даній позовній заяві дійсно зазначений суб'єкт владних повноважень, але даний спір не має публічно-правового характеру, оскільки предметом спору у даній справі є відновлення порушеного права позивача.

Тобто, між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

23 січня 1995 року Виконавчим комітетом Судацької міської ради зареєстроване як юридична особа ВАТ «Турисько-оздоровчий комплекс «Судак», про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №448467.

30 жовтня 2007 року Судацькою міською радою прийнято рішення №1228\23 «Про дозвіл ВАТ «ТОК «Судак» підготовки матеріалів узгодження місторазтошування земельної ділянки площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка»».

Відповідно до п.1 Рішення від 30.10.07р. №1228\23 вирішено Дозволити ВАТ «ТОК «Судак» підготовку матеріалів узгодження місторазтошування земельної ділянки площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка».

Судацькою міською радою 30 січня 2008 року прийнято рішення №1363\26 «Про дозвіл ВАТ «ТОК «Судак» розробку проекту землеустрою в частині відводу земельної ділянки площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка»».

Згідно до п. 1 рішення від 30 січня 2008 року вирішено узгоджувати ВАТ «ТОК «Судак» місторазтошування земельної ділянки площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка».

Пунктом 2 рішення від 30 січня 2008 року №1363\26 вирішено дозволити ВАТ «ТОК «Судак» розробку проекту землеустрою в частині відводу земельної ділянки для передачі в довгострокову оренду строком на 50 (п'ятдесят) років орієнтованою площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка».

03 грудня 2008 року 35-ю сесією 5-ого скликання Судацькою міською радою прийнято рішення №1909\35 «Про розгляд звернення ВАТ «Турисько-оздоровчий комплекс «Судак» про передачу в оренду земельної ділянки площею 0,2201 для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка»».

Згідно до п.1 рішення від 03 грудня 230087 року №1909\35 вирішено - Відмовити ВАТ «Турисько-оздоровчий комплекс «Судак» в передачі в довгострокову оренду строком на 50 років земельної ділянки загальною площею 0,2201га, призначеного для розширення відкритої автостоянки за адресою АР Крим, м. Судак, м. Судак, в районі гори «Сахарна головка».

Рішення від 03 грудня 230087 року №1909\35 було прийнято відповідно до п.1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (зі змінами від 14 жовтня 2008 року).

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачені підстави набуття права на землю, а саме громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

16 вересня 2008 року за №509-VI прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву».

Згідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» були внесені зміни до законодавчих актів України.

Відповідно до Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Згідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Як встановлено судом, рішення, щодо дозволу ВАТ «ТОК «Судак» на розробку проекту землеустрою в частині відводу земельної ділянки площею 0,222га для розширення відкритої автостоянки за адресою м. Судак, в районі гори «Сахарна головка», прийнято Судацькою міською радою 30 січня 2008 року, у зв'язку із чим, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, згідно до діючого Законодавства.

Відповідно до ч. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

В судовому засіданні 20.03.2009 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Повний текст рішення підписано 25.03.2009 року.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77, 82-84 ГПК України, суд

ВИРIШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.