Рішення від 05.03.2009 по справі 4/463-30/32

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №

За позовом Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних

автостоянок «Дніпровський»

До Київської міської ради (далі - відповідач 1)

Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу

Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі -

відповідач 2)

Про спонукання вчинити дії

Суддя Ващенко Т.М.

Представники сторін:

Від позивача не з'явились

Від відповідача 1 Безносик А.О. -представник за довіреністю № 225-КР-29 від 19.01.09.

Від відповідача 2 Долгополов В.Ю. -представник за довіреністю № 06-34/48649 від 03.12.08.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На новий розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський»до Київської міської ради та до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що викладені в заяві про уточнення позовних вимог, поданої до суду 08.04.08., про:

- спонукання Київської міської ради протягом 30 днів розглянути клопотання № 39 від 11.09.2000. про оформлення права користування земельною ділянкою Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський»за адресою: м. Київ, вул. Стальського, 29 під автостоянку «Дружба»;

- спонукання Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації протягом 60 днів розробити та подати проект рішення разом із проектом відведення земельної ділянки за адресою: м. Київ, район Дніпровський, вул. Сулеймана Стальського, 29, площа земельної ділянки 14989,73 кв. м., цільове використання -відкрита автомобільна стоянка «Дружба», користувач Об'єднаний кооператив по будівництву та експлуатації колективних автостоянок «Дніпровський»до Київської міської ради для розгляду і прийняття рішення.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.05.08. у справі № 4/463 в задоволенні позову Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський»було відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.07.08. у справі № 4/463 рішення Господарського суду міста Києва від 07.05.08. у справі № 4/463 було залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 10.12.08. у справі № 4/463 постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.07.08. та рішення Господарського суду міста Києва від 07.05.08. у справі № 4/463 було скасовано; справу передано до Господарського суду міста Києва на новий розгляд.

За резолюцією Голови Господарського суду міста Києва від 29.12.08. справу № 4/463 було передано на новий розгляд судді Ващенко Т.М.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.01.09. суддею Ващенко Т.М. прийнято до свого провадження справу № 4/463 та присвоєно їй № 4/463-30/32; розгляд справи призначено на 29.01.09. о 11-45.

В судовому засіданні 29.01.09. судом на підставі ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 17.02.09. о 15-15.

В судове засідання 17.02.09. представник позивача не з'явився, але через канцелярію суду ним було подано заяву про відкладення розгляду справи, в зв'язку з неможливістю повноважного представника позивача бути присутнім в судовому засіданні 17.02.09.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.02.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи № 4/463-30/32 було відкладено на 05.03.09.

Позивач в судове засідання 05.03.09. не з'явився.

Відповідач 1 у письмовому відзиві на позов проти позову заперечує, оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стальського, 29 у Дніпровському районі м. Києва або технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки за вказаною адресою позивачу до Головного управління земельних ресурсів для підготовки рішення Київської міської ради не надходили. Також зазначає, що відповідно до змін внесених до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі»набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюються виключно на аукціонах, а порядок аукціону та порядок набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством. Враховуючи викладене просить в позові відмовити повністю.

Відповідач 2 у письмовому відзиві на позов проти позову заперечує, оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стальського, 29 у Дніпровському районі м. Києва або технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки за вказаною адресою позивачу до Головного управління земельних ресурсів для підготовки рішення Київської міської ради не надходили, а тому Головне управління земельних ресурсів не могло порушити права та інтереси позивача. Просить в позові відмовити повністю.

Позивачем до канцелярії суду 05.03.09. було подано заяву, в якій позивач просить повернути позовну заяву Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський»до Київської міської ради та до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) позивачу на доопрацювання, в зв'язку із звільненням представника, який представляв інтереси позивача під час першого розгляду справи, а також необхідністю визначенням формулювання позовних вимог.

Розглянувши подану заяву суд відзначає, що вона не підлягає задоволенню з огляду на те, що положення Господарського процесуального кодексу України не містить норми, яка б передбачала можливість повернення позовної заяви після порушення провадження у справі.

В судовому засіданні 05.03.09. на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників відповідачів 1 і 2 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Справа розглянута за відсутністю представника позивача, оскільки позивач не був позбавлений права скористатись правилами ст. 28 Господарського процесуального кодексу України та ст. 244 Цивільного кодексу України та забезпечити в судове засідання іншого представника, на підставі поданих матеріалів справи. Крім того, статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлений двох місячний строк розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідачів, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 16 Земельного кодексу Української РСР, затвердженого Законом Української РСР від 08.07.70., надання земель у користування здійснюється в порядку відведення. Відведення земельних ділянок провадиться на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад народних депутатів в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Згідно ст. 20 Земельного кодексу Української РСР право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР. Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування. Право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР.

Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 17.07.78. за № 1028/19 земельна ділянка по вул. Стальського площею близько 0,5 га була відведена виконкому Дніпровської райради народних депутатів в тимчасове користування під влаштування відкритої автостоянки.

Рішенням виконавчого комітету Дніпровської районної ради народних депутатів від 11.03.80 № 114 з метою впорядкування будівництва і експлуатації кооперативних колективних автостоянок району, а також приведення їх фінансово-господарської діяльності в сувору відповідність з діючим законодавством, вирішено провести об'єднання автостоянок, у зв'язку з чим створити об'єднаний кооператив по будівництву і експлуатації колективних автостоянок Дніпровського району з одним правлінням кооперативу і однією бухгалтерією з повним підпорядкуванням виконкому.

З тексту рішення виконавчого комітету Дніпровської районної ради народних депутатів від 11.03.80 № 114 вбачається, що питання стосовно передачі позивачеві у користування земельної ділянки по вул. Стальського, 29 не вирішувалось, що підтверджує відсутність прав позивача на користування спірною земельною ділянкою.

Посилання позивача на рішення виконкому Київської міської ради народних депутатів від 28.01.86. за № 80 також не приймається судом, оскільки ним надано дозвіл про відведення земельної ділянки площею 0,5 га по вул. С.Стальського районному товариству «Автолюбитель», і докази того, що згадане товариство увійшло до складу об'єднаного кооперативу відсутні.

Пунктом 6 постанови Верховної ради України «Про земельну реформу»від 18.12.90. встановлено, що громадяни, підприємства, установи й організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення у дію Земельного кодексу Української РСР, повинні до 1 січня 2008 року оформити право власності або право користування землею. Після закінчення вказаного строку раніше надане їм право користування земельною ділянкою втрачається.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.09.05. № 5-рп/2005 положення пункту 6 в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Оскільки земельна ділянка на вул. Стальського, 29 у Дніпровському районі м. Києва не була передана у користування Об'єднаному кооперативу по будівництву і експлуатації колективних автостоянок Дніпровського району «Дніпровський»до введення у дію Земельного кодексу України, звернення позивача до Київської міської ради щодо цієї земельної ділянки з заявою № 40 від 05.11.02. слід розцінювати як звернення з приводу надання вказаної земельної ділянки у користування.

05.11.02. Об'єднаний кооператив по будівництву і експлуатації колективних автостоянок Дніпровського району «Дніпровський»звернувся до Київської міської ради про надання дозволу на відведення земельних ділянок, на яких розташовані відкриті автостоянки Об'єднаного кооперативу «Дніпровський», зокрема тієї що знаходиться за адресою вул. Стальського, 29 -Автостоянка «Дружба».

14.11.02. Київський міський голова надав доручення за № 28173 про розгляд питання у встановленому порядку.

Спір у справі виник з причин того, що позивач вважає, що ним було виконано дії та надано необхідні документи, для оформлення права користування земельною ділянкою у відповідності ст. 125 Земельного кодексу України, але відповідач порушує встановлений порядок та зволікає із оформлення права користування земельною ділянкою позивачу, як того передбачає ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі».

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України, вказане право посвідчується державним актом встановленої форми або договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам в оренду здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Статтею 184 Земельного кодексу України визначено, що землеустрій передбачає складання проектів відведення земельних ділянок.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про землеустрій»проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок є видом документації із землеустрою.

Розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором (ст. 26 Закону України «Про землеустрій»).

Згідно із ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до ст. 20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04. № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду після погодження в установленому порядку питання можливості передачі земельної ділянки в оренду, технічна документація із землеустрою щодо оформлення права користування земельною ділянкою після її розробки подаються землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки проекту рішення Київської міської ради.

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) здійснює комплексний аналіз документації із землеустрою та, за умови її відповідності законодавству, готує проект рішення Київської міської ради.

Судом встановлено, що розроблений та погоджений в установленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стальського, 29 або технічна документація із землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду на вул. Стальського, 29 у Дніпровському районі м. Києва Об'єднаному кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок «Дніпровський»до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки проекту рішення Київської міської ради не надходили.

Отже, оскільки позивачем не дотримано порядку узгодження та затвердження проекту відведення земельної ділянки, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.

Крім того, слід зазначити, що згідно п. 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції Закону України від 16.09.2008 р. N 509-VI) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.

З урахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський» необґрунтовані та задоволенню не підлягають повністю.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації Колективних автостоянок «Дніпровський»відмовити повністю.

2. Рішення вступає в закону силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя

Т.М.Ващенко

Дата підписання

рішення 11.03.09.