Рішення від 20.02.2009 по справі 50/403

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №

За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Біо"

до 1) Київської міської ради

2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА)

про зобов'язання прийняти рішення

Суддя Головатюк Л.Д.

Представники:

Від позивача Овсієнко Ю.В.(дов. від 20.05.2008)

Від відповідача-1 не прибув

Від відповідача-2 Карпа В.І.(дов. від 05.12.2008)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Позивач звернувся до господарського суду м. Києва з позовною заявою до відповідача про зобов'язання прийняти рішення, яким спонукати відповідача розглянути питання щодо надання згоди на складання проекту відведення земельної ділянки для надання в оренду ТОВ "БІО" та прийняти рішення, яким спонукати відповідача розглянути на черговій сесії питання щодо надання в тимчасову оренду позивачу терміном на три роки земельну ділянку.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 07.11.2008 порушено провадження у справі №50/403 та призначено до розгляду на 21.11.2008.

Представник позивача в судове засідання 21.11.2008 не з'явився, витребувані судом докази не подав, причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином.

В судове засідання прибув представник відповідача та подав клопотання про залучення до участі у справі третьою особою на стороні відповідача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА). Своє клопотання відповідач обгрунтовує тим, що Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) здійснює, відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19.12.2002, підготовку та подання в установленому порядку проектів рішень Київської міської ради, та подає свої висновки з питань розпорядження землями в межах міста Києва, надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.11.2008 суд задовольнив клопотання відповідача та залучив до участі у справі третьою особою на стороні відповідача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА).

Також, представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.

Розгляд справи було відкладено на 30.12.2008.

30.12.2008 в судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача і дали пояснення по справі.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, витребувані судом докази не подав, причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник позивача не надав суду доказів направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів залученій третій особі. В судовому засіданні було оголошено перерву для подання додаткових доказів по справі на 21.01.2009.

20.01.2009 від позивача надійшло клопотання про залучення іншого відповідача та про уточнення позовних вимог.

21.01.2009 в судове засідання з'явилися представники позивача та третьої особи і дали пояснення по справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених у відзиві та слухати справу без участі його представника. Розгляд справи було відкладено на 06.02.2009.

04.02.2009 через канцелярію суду від третьої особи надійшов відзив на позовну заяву, в якому третя особа просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

06.02.2009 в судове засідання з'явилися представники позивача та третьої особи і дали додаткові пояснення по справі.

Представник позивача зазначив про необхідність розгляду його клопотань про залучення іншого відповідача та про уточнення позовних вимог.

У своїх уточненнях до позовної заяви позивач просить:

1. Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «БІО" право на складання та погодження проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" у Шевченківському районі м. Києва площею 0,144 га (кадастровий номер - 8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки у встановленому законодавством порядку.

2. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" у Шевченківському районі м. Києва площею 0,144 га (кадастровий номер 8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки у встановленому порядку, що визначений рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві".

Суд, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення заяви позивача про уточнення позовних вимог, оскільки вона належно обгрунтована та достатньо мотивована.

Щодо клопотання позивача про залучення співвідповідачем по справі Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА), то суд встановив таке:

Відповідно до ст. 21 ГПК України відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.

Відповідно до уточнених позовних вимог, позивач пред'являє Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА) позовну вимогу, а саме просить Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" у Шевченківському районі м. Києва площею 0,144 га (кадастровий номер 8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки у встановленому порядку, що визначений рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві".

У зв'язку з наведеним суд вважає за необхідне вилучити Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з числа третіх осіб по даній страві та залучити його співвідповідачем(відповідачем-2).

Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, витребувані судом докази не подав, причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 06.02.2009 було вилучено Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)(вул. Хрещатик, 32-а, м. Київ, 01001) з числа третіх осіб по справі № 50/403 та залучено до участі у справі № 40/403 співвідповідачем(відповідачем-2) Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)(вул. Хрещатик, 32-а, м. Київ, 01001). Розгляд справи було відкладено на 20.02.2009.

20.02.2009 в судове засідання з'явився представник позивача та дав пояснення по справі, в яких позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідачів в судове засідання знову не з'явилися, витребувані судом докази не подали, причин неявки суд не повідомили.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно з пп. «в»п. 2 ст. 5 Закону України "Про оренду землі" орендарями земельних ділянок можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про оренду землі" право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи - орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та цього Закону.

Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоуправління за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Рішенням Київради від 15.07.2004 № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»затверджено регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві(далі - Регламент).

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішення Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві" є чинним та обов'язковим до виконання.

Відповідно до Регламенту, зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в оренду звертається з відповідним клопотанням (заявою) до Київради.

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації") за дорученням Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради розглядає клопотання та готує проект висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин: згоди на розроблення документації із землеустрою; проекту повідомлення зацікавленій особі про відмову у задоволенні клопотання (заяви).

Підготовлені Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) проекти документів подаються до постійної комісії Київради з питань земельних відносин для розгляду. За результатами розгляду, головою комісії підписується висновок.

На підставі витягу із протоколу постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) подає разом із висновком постійної комісії Київради з питань земельних відносин на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради один із документів: згоду або повідомлення про відмову.

Київський міський голова або заступник міського голови - секретар Київської міської ради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування протягом одного тижня підписує згоду на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про відмову у задоволенні клопотання (заяви).

Відповідно до положень Земельного кодексу України на вказану процедуру відведено місяць.

Скориставшись своїм конституційним правом, товариство з обмеженою відповідальністю "Біо" звернулось до Київської міської ради з клопотанням про надання в оренду на 5 років земельної ділянки на Глибочицькому проїзді, 2 у Шевченківському районі м. Києва для будівництва підпірної стінки з влаштуванням естакади.

Протягом законодавчо визначеного строку позивачу не надано було згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Судом встановлено, що лише 13.12.2006 заступником міського голови - секретарем, на підставі висновку постійно комісії Київради з питань земельних відносин від 14.11.2006 №К-7134, було підписане повідомлення про відмову замовнику в згоді на розроблення проекту відведення земельної ділянки у зв'язку з тим, що згідно з рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 №806/3381 дана земельна ділянка відноситься до зелених зон міста. Протизсувні роботи повинні виконуватись комунальними службами міста.

Відповідно до рішення Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві" підставами для відмови на розроблення документації із землеустрою можуть бути: а) обставини, внаслідок яких розміщення об'єкта містобудування є недоцільним з екологічних, санітарних, соціально-економічних, містобудівних, інших підстав, передбачених законодавством; б) інші обставини, безпосередньо передбачені у нормативно-правових актах.

Відмова постійної комісії Київради з питань земельних відносин у наданні згоди була необґрунтованою і не містила посилання на підстави, передбачені законодавством.

Матеріали справи свідчать, що зазначена територія, що планується до відведення, відноситься до зсувонебезпечної ділянки. На схилі балки спостерігається активний розвиток ерозійних процесів, є загроза повторного зсуву ґрунту. Для попередження виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з ризиком для життя і здоров'я людей необхідно здійснити ряд протизсувних робіт шляхом будівництва підпірної стінки.

Вказана обставина підтверджується листами Головного управління з питань надзвичайних ситуацій (лист від 30.01.07 №047/101), Головного управління земельних ресурсів (лист від 29.07.06 №03-23/20998), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві (лист від 10.02.07 №06-6-10/71), Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд" (лист від 10.02.07 №148-252), які підтримали проведення протизсувних робіт на Глибочицькому схилі.

З метою виконання протизсувних заходів та враховуючи звернення позивача Київська міська державна адміністрація прийняла розпорядження від 27.12.2007 №1781 «Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю «БІО" на проектування та виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки на вул. Пимоненка, 13 літери «К" і «З" у Шевченківському районі".

Зазначеним розпорядженням було передбачено, що всі будівельні роботи по зведенню підпірної стінки повинні виконуватись КП СУППР на підставі договору генерального підряду на виконання будівельних робіт між ТОВ «БІО" і КП СУППР.

У зв'язку із зазначеним, позивач повторно звернувся до Київської міської ради з клопотанням від 12.02.2008 № К-13390 про відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" площею 0,144 га (кадастровий номер - 8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки.

За результатами розгляду клопотання постійна комісія Київради з питань земельних відносин, висновком від 22.07.2008 №К-13390, рекомендувала міському голові залишити клопотання без розгляду відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-УІ, де визначено, що право оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зазначені зміни, внесені підпунктом 5 пункту 2 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-УІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Оскільки зміни внесені до ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-УІ, визнані неконституційними, позивач знову звернувся з листом від 25.11.2008 № 32 до Київської міської ради про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З".

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), за дорученням заступника міського голови - секретаря Київради Довгого О.С. від 27.11.2008 №49132, листом від 19.12.2008 № 03-23/50785, повідомило, що підстав для видачі згоди на складання проекту відведення немає, оскільки відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" від 16.09.2008 № 509-УІ, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, крім випадків, встановлених ст. 134 Земельного кодексу України, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Зазначена редакція ст. 124 Земельного кодексу України набула чинності з 14.10.2008.

Суд приходить до висновку, що дана позиція Головного управління земельних ресурсів суперечить вимогам Цивільного кодексу України, а стаття 124 Земельного кодексу України, в редакції від 14.10.2008, не може застосовуватись до позивача, оскільки правовідносини щодо оформлення земельної ділянки розпочались до внесення змін до Земельного кодексу України і тривають до сьогодні.

Зазначене підтверджується наступним:

Згідно із ст.58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Також, цією статтею передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Статтею 123 Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла до 14.10.2008, визначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Частиною 6 ст. 123 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла до 14.10.2008, визначено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Як встановлено судом, позивач звертався до Київради з клопотаннями від 04.07.2006 № К-7134 та від 12.02.2008 № К-13390 про відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" площею 0,144 га для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки. Тобто у позивача виникло право на розробку та погодження проекту відведення земельної ділянки до 14.10.2008.

Таким чином, правовідносини щодо оформлення земельної ділянки виникли до 14.10.2008 і не закінчені, тривають до цього часу, тому норми ст.124 Земельного кодексу України, в редакції від 14.10.2008, в даному випадку не застосовуються.

Зазначене вказує на те, що позивача було позбавлено права на розроблення та погодження проекту відведення зазначеної земельної ділянки та отримання її в оренду в установленому порядку.

Ненадання Київською міською радою згоди на розроблення землевпорядної документації порушує право позивача на розроблення проекту відведення земельної ділянки (кадастровий номер - 8 000 000 000:91:132:062) на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З", оскільки відповідно до п. 1 ст. 9 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867, визначено, що підставою для розроблення документації із землеустрою є згода Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради та технічне завдання на розробку відповідної документації із землеустрою, погоджене з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації").

Відповідно до п. 4 зазначеної статті землевпорядна організація може приступати до розроблення документації із землеустрою після отримання згоди та затвердження зацікавленою особою (замовником) технічного завдання на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Таким чином, підставою для розробки землевпорядної документації є технічне завдання погоджене з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та затверджене зацікавленою особою (замовником).

Відповідно до норм ст.58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність(в даному випадку відносини на оформлення земельної ділянки виникли до 14.10.2008), то закінчення оформлення прав на земельну ділянку має регулюватись законодавством, що діяло на момент виникнення правовідносин, а саме, подання клопотання у 2006 році.

Одним із принципів земельного законодавства, який визначений ст. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.

Відповідно до ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України захист права громадян юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

В пункті 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677 передбачено, що проект відведення земельної ділянки може розроблятися на підставі судового рішення.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно до ст. 290 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, як засобом виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами. При цьому, оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмової формі та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 11 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду у встановлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Зазначена норма Земельного кодексу встановлює, що у випадку встановлення відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства, питання про передачу земельної ділянки вирішується судом.

Відповідно до частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 12 ГПК України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.

Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Стаття 8 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), згідно зі ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" зобов'язано, на виконання рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві", видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,144 га на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" (кадастровий номер - 8 000 000 000:91:132:062).

Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідачами в розумінні зазначених правових норм не надано суду жодних доказів, що спростовували б твердження позивача.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача, але, оскільки позивач не заявив позовних вимог щодо стягнення судових витрат з відповідача, то зазначені витрати покладаються на позивача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 32-33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд м. Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «БЮ" право на складання та погодження проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" у Шевченківському районі м. Києва площею 0,144 га (кадастровий номер -8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки у встановленому законодавством порядку.

3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації") видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки на вул. Миколи Пимоненка, 13 літера «З" у Шевченківському районі м. Києва площею 0,144 га (кадастровий номер 8 000 000 000:91:132:062) для виконання протизсувних робіт з будівництвом підпірної стінки у встановленому порядку, що визначений рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві".

4. Рішення може бути оскаржене у десятиденний термін в порядку, визначеному законодавством України.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.Д. Головатюк

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення -03.03.2009