Справа № 2а-6491/08/2070
“15” січня 2009 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Данилової М.В.,
при секретарі - Ланцевич Я.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Заповіт Леніна» про стягнення адміністративно - господарських санкцій,
встановив :
Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою та просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в розмірі 38668,53 грн. та пені в розмірі 928,20 грн. за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
В обґрунтування заявленого позову вказав, що відповідно до ч.1 ст. 19 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ та організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 зазначеного закону передбачено сплату штрафних санкцій тими організаціями, підприємствами та установами, де чисельність працевлаштованих інвалідів менша ніж норматив, встановлений законом. Також позивач вказав, що адміністративно - господарські санкції за не створення робочих місць для інвалідів сплачуються юридичною особою.
Таким чином позивач зазначає, що за 3 робочих місця , призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих ними, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 38668,53 грн., що підтверджується звітом за формою 10-ПІ від та розрахунком заборгованості.
Крім того відповідачу нараховано пеню в розмірі 928,20 грн. , яка також не сплачена.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, в подальшому просив розглядати справу за своєї відсутності.
Відповідач , повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутності свого представника суду не подав, також не подав суду свою правову позицію по справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого позову та його задовольнити, виходячи при цьому з наступного.o:p>/o:p>
Частиною четвертою статті 43 Конституції України проголошено, що кожний має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік -у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.o:p>/o:p>
Отже, чинним законодавством України передбачено гарантії соціального захисту інвалідів шляхом встановлення особливих вимог щодо організації робочого місця інваліда та покладення на підприємства обов'язку забезпечувати для інвалідів належні та безпечні умови праці з урахуванням медичних показань, але без встановлення для підприємств жодних обмежень щодо обов'язку працевлаштування інвалідів.
Крім того, згідно з пунктом 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 (далі - Положення), працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. Разом з тим, згідно з пунктом 5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. А пунктом 14 Положення визначено, що підприємства, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідно до вимог пункту 3 Положення робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Таким чином відповідач мав створити на підприємстві 3 робочих місця для працевлаштування інвалідів, що ним зроблено не було, звіт з зазначенням посади для працевлаштування інваліда та її характеристик позивачем в райцентр зайнятості не подавався. Тобто відповідачем не було повністю виконано покладені на нього законодавством обов'язки щодо створення у себе робочого місця для працевлаштування інваліда. o:p>/o:p>
На підставі викладеного, ст., ст. 19, 20 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. № 70, Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженого наказом Держкомстату України від 28.09.05р. № 286 та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу «Заповіт Леніна»/64454, Харківська область, Зачепилівський район, с. Старе Пекельне, р/р 26009052299180 ХГРУ «Приватбанк», МФО 351533, код ЄДРПОУ 00707751/ на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів / 61022, м. Харків, майдан Свободи. 5. Держпром 1 під., к.16, Рахунок 31219230700003, Отримувач: УДК Дзержинського району, банк отримувача: ГУДКУ У Харківській області МФО: 851011/ адміністративно-господарські санкції у розмірі 338668,53 грн. , пеню - 928,20, грн.., загалом - 39596,73 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України .
Повний текст постанови складено та підписано 20 січня 2009 року.
Головуючий суддя /підпис/ М.В. Данилова
Оригінал зберігається в справі суду. Постанова не набрала чинності.