18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
20 серпня 2013 року Справа № 925/859/13
Господарський суд Черкаської області в складі
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Литвин М.О.,
за участю прокурора - Головня І. Я.
та представників сторін:
від позивача - Попов В.О. за довіреністю,
від відповідача-1 - не з'явився,
від відповідача-2 - Діхтяр М.Л. за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом Черкаського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації
до відповідача-1: товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаси-кар'єр", с. Вергуни Черкаського району Черкаської області,
до відповідача-2: Вергунівської сільської ради, с. Вергуни Черкаського району Черкаської області
про визнання договору недійсним,-
Прокурор, посилаючись на самовільне зайняття земельної ділянки відповідачем-1, заявив позов, в якому просив суд:
- визнати договір від 02.01.2013, укладений Вергунівською сільською радою в особі сільського голови Діхтяра Миколи Леонтійовича з товариством з обмеженою відповідальністю "Черкаси-кар'єр" про відшкодування плати за землю за користування земельною ділянкою загальною площею 0,99 га вартістю 44943,80 грн., розташованою за межами населеного пункту в амінмежах с.Вергуни Черкаського району Черкаської області - недійсним;
- зобов?язати товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Черкаси-кар'єр" повернути Черкаській обласній державній адміністрації земельну ділянку площею 0,99 га вартістю 44943,80 грн., розташовану за межами населеного пункту в адмінмежах с.Вергуни Черкаського району Черкаської області, та привести земельну ділянку у попередній стан.
27.06.2013 до суду від прокурора надійшла заява про уточнення до позовної заяви, якою в п.3 резолютивної частини позову у вимозі: «... привести земельну ділянку у попередній стан», слово «попередній» замінено на слово «відповідний» (а.с.105-108).
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ «Черкаси-кар?єр» самовільно зайняло земельну ділянку; в порушення вимог чинного законодавства сільська рада с.Вергуни уклала з ТОВ «Черкаси-кар?єр» договір про відшкодування плати за землю; договір у встановленому порядку не зареєстрований; відсутні рішення та договір про передачу земельної ділянки в оренду. Прокурор зокрема, вважає, що оскільки земельна ділянка, яка надана ТОВ «Черкаси-кар?єр» відноситься до земель промисловості, знаходиться за адмінмежами Вергунівської сільської ради, то договір про відшкодування плати за землю, укладений 02.01.2013 суперечить законодавству.
В судовому засіданні представник прокуратури позов підтримав повністю, просив його задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.
Позивач (Черкаська обласна державна адміністрація) у письмових поясненнях по суті позову та її представник в судовому засіданні позов підтримали посилаючись на те, що договір про відшкодування плати за землю від 02.01.2013 між Вергунівською сільською радою та ТОВ «Черкаси-кар?єр» укладений з порушенням Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеві державні адміністрації» має бути визнаний недійсним, оскільки порушує право державної власності.
До Черкаської обласної державної адміністрації не надходило клопотань про погодження землекористування земельною ділянкою площею 0,99 га розташованої в адміністративних межах с.Вергуни Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту - відповідно дозволи не надавалися (а.с.21-22).
ТОВ «Черкаси-кар?єр» (відповідач-1) у відзиві на позов заявлених вимог не визнало повністю посилаючись на те, що спеціальний дозвіл на користування надрами від 21.04.2006 року №3973 з видом користування -видобування, надано TOB «Черкаси-Кар'єр» відповідно до правил статей 14,16, 17 Кодексу України «Про надра».
Законність надання цього спеціального дозволу і його чинність позивачем не заперечується.
Згідно правил статей 17-19 Кодексу України «Про надра», статей 116, 122 ЗК України, пунктів 3 і 4 Положення «Про порядок надання гірничих відводів» (затверджено Постановою КМУ від 27.01.1995 року №59) право TOB «Черкаси-Кар'єр» на користування надрами засвідчено рішенням Черкаської обласної ради від 15.06.2007 року №ll-30/V «Про надання гірничих відводів для розробки корисних копалин» та Актом Черкаської обласної ради від 15.06.2007 року №40 «Про надання гірничого відводу TOB «Черкаси-Кар'єр» с.Вергуни Черкаського району».
Ч.4 ст.66 Земельного Кодексу України визначено, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим проектом рекультивації на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.
Відповідач-1 вважає, що вказані вимоги Закону виконані, TOB «Черкаси-Kap?єр» замовило, виготовило і затвердило проект рекультивації землі: «Робочий проект розробки Вергунівського родовища пісків в Черкаському районі Черкаської області «Том 3. Рекультивація порушених земель. Пояснювальна записка ».
Відтак, TOB «Черкаси-Кар'єр» на законних підставах провадить видобування надр - розробку родовища корисних копалин, що передбачено статтями 24, 51-53 Кодексу України «Про надра», статтею 95 ЗК України.
Згідно пункту а) ч. 1 ст. 156, ч. 1 ст. 157 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Виконуючи вказані вимоги Закону TOB «Черкаси-Кар'єр» відшкодовує збитки власнику землі - територіальній громаді с.Вергуни в особі Вергунівскої сільської ради.
Відповідач-1 повідомлявся про час і місце розгляду справи. Представник відповідача-1 в судове засідання не з?явився.
Нез?явлення представника відповідача-1 не перешкоджає розгляду справи.
Відповідач-2 (сільська рада с.Вергуни) у відзиві на позов та її представник в судовому засіданні заявлених вимог не визнали посилаючись на таке.
Позивач в позовній заяві не вказує і не подає докази про документ (постанову, наказ, розпорядження тощо), на підставі якого проведена перевірка, якою особою цей документ ухвалено і якому суб'єкту перевірки вручена його належним чином засвідчена копія. Не вказує, якою особою ця перевірка проведена і в який строк, який суб'єкт господарювання перевірявся, який документ складений за результатами перевірки і кому вручена копія цього документа, яке рішення прийнято за результатами перевірки і якою особою, кому надіслана копія цього рішення.
Вергунівська сільська рада таких документів не отримувала, нічого не знає про перевірку, вказану позивачем в позовній заяві.
За таких обставин ці, вказані в позовній заяві, твердження позивача не підтверджені доказами в розумінні правил статей 32-37 ПІК України, а відтак є неправдивими.
Вергунівська сільська рада вважає, що в підпункті 1.1 п.1 Договору сторони зазначили як такий, що відбувся, факт користування TOB «Черкаси-Кар'єр» земельною ділянкою і погодили предмет цього Договору - оплату в розмірі 2 247,19 гривень за період фактичного користування землею в 2013 році.
З невідомих підстав позивач, який не є стороною спірного Договору про відшкодування плати за землю від 02.01.2013 року, неправильно тлумачить буквальний зміст підпункту 1.1. пункту 1. «Предмет договору» і в позовній заяві вказує, що саме відповідно до цього договору товариство користується земельною ділянкою загальною площею 0,99 га, тобто вважає, що предметом договору є передача у володіння і користування (постійне користування, оренда, концесія, статті 92-94 ЗК України) цієї землі від Вергунівської сільської ради до TOB «Черкаси-Кар'єр».
Це твердження позивача не відповідає дійсності, таких умов в спірному договорі не має.
Позивач не вказує підпункт, пункт, частину, статтю і назву Закону згідно з яким спірному договорі обов'язково має бути вказана нормативно-грошова оцінка земельної ділянки; договір, права і обов'язки, які виникли на його підставі, обов'язково мають б; зареєстровані компетентним державно-владним органом.
Вергунівська сільська рада вважає, що позивач не відрізняє правовідносини відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом особами, які використовують земельні ділянки від правовідносин оренди землі.
Позивач не вказав підпункт, пункт, частину, статтю і назву Закону вимоги якого не додержано сторонами спірного правочину.
Вергунівська сільська рада вважає, що TOB «Черкаси-Kap'єр» правомірно користується земельною ділянкою.
Спеціальний дозвіл на користування надрами від 21.04.2006 року №3973, вид користування видобування, надано TOB «Черкаси-Кар'єр» відповідно до правил статей 14,16,17 Кодексу України «Про надра».
Законність надання цього спеціального дозволу і його чинність позивачем не заперечується.
Частинами 1, 3 і 5 ст. 17 Кодексу України «Про надра» визначено поняття гірничий відвід.
Частиною 1 статті 19 нього Кодексу передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Згідно правил статей 17-19 Кодексу України «Про надра», статей 116, 122 ЗК України, пунктів 3 і 4 Положення «Про порядок надання гірничих відводів» (затверджено Постановою КМУ від 27.01.1995 року №59) право TOB «Черкаси-Кар'єр» на користування надрами засвідчено рішенням Черкаської обласної ради від 15.06.2007 року №ll-30/V «Про надання гірничих відводів для розробки корисних копалин» та Актом Черкаської обласної ради від 15.06.2007 року №40 «Про надання гірничого відводу TOB «Черкаси-Кар'єр» с.Вергуни Черкаського району».
Згідно ч.4 СТ.66 ЗК України надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим проектом рекультивації на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.
Вказані вимоги Закону виконані, TOB «Черкаси-Kap?єр» замовило, виготовило і затвердило проект рекультивації землі: «Робочий проект розробки Вергутгівського родовища пісків в Черкаському районі Черкаської області «Том 3. Рекультивація порушених земель. Пояснювальна записка ».
Відтак TOB «Черкаси-Кар'єр» на законних підставах провадить видобування надр - розробку родовища корисних копалин, що передбачено статтями 24, 51-53 Кодексу України «Про надра», статтею 95 ЗК України.
Згідно пункту а) ч. 1 ст. 156, ч. 1 ст. 157 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників дія потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Виконуючи вказані вимоги Закону TOB «Черкаси-Кар'єр» відшкодовує збитки власнику землі - територіальній громаді с.Вергуни в особі Вергунівскої сільської ради.
Відповіда-2 вважає, що спірний договір повністю відповідає змісту наведених норм права України (а.с.113-114).
Суд вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані ними докази, приходить до наступного.
За приписами п.2.4; п.3.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» з позовами про визнання недійсними правочинів щодо земельних ділянок мають право звертатися сторони цих правочинів (договорів), а також інші зацікавлені особи, зокрема, особи, що мають право на придбання земельної ділянки, яка є предметом спірного договору. При цьому інтерес такої особи стосовно придбання у власність земельної ділянки має бути законним, не суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам, а також відповідати критеріям охоронюваного законом інтересу, офіційне тлумачення якого надане в резолютивній частині Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 N 18-рп/2004 (справа N 1-10/2004).
Досліджуючи питання про отримання TOB «Черкаси-Кар'єр» документів, передбачених спеціальним законодавством для здіснення діяльності на земельній ділянці площею 0,99 га в адмінмежах с.Вергуни Черкаського району, суд встановив наступне.
Ст.2 Кодексу України про Надра (далі - КУпН) визначено, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Ст.3 КУпН, зокрема, встановлено, що Гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України.
Ст.10 КУпН до компетенції сільських, селищних рад, зокрема, віднесено:
- здійснення контролю за використанням та охороною надр;
- вирішення інших питань у сфері регулювання гірничих відносин у межах своєї компетенції.
Ст.24 КУпН пов?язує виникнення права у користувача надр на користування надрами з моменту отримання спеціального дозволу.
Ст.25 КУпН передбачає захист прав користувачів надр.
Порядок надання гірничих відводів користувачам надр на території України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 59 (далі - Порядок).
Порядок, зокрема містить такі положення:
Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу за формою додатка N 1.
Користування надрами без надання гірничого відводу здійснюється у випадках, передбачених Кодексом України про надра.
Земельні ділянки для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, якщо інше не передбачено актами законодавства, виділяються після надання гірничого відводу в порядку, передбаченому чинним земельним законодавством.
Надання гірничого відводу оформлюється актом, а також надписом у верхньому правому куті копії топографічного плану (додатки N 1 і 3).
Акт складається у двох примірниках.
Один примірник акта і проекту гірничого відводу зберігається в органі, що його надав, інший видається підприємству чи громадянину, які подали заявку.
У разі незгоди з рішенням про надання гірничого відводу воно може бути оскаржено в установленому порядку.
Підприємства і громадяни, яким надано гірничий відвід, зобов'язані:
використовувати надра відповідно до цілей, для яких надано гірничий відвід;
забезпечувати повноту геологічного вивчення гірничотехнічних, гідрогеологічних та інших умов використання надр у межах гірничого відводу, раціональне і комплексне використання надр, їх охорону;
забезпечувати безпеку людей, майна, будівель, споруд та навколишнього природного середовища;
усувати шкідливий вплив гірничих робіт на об'єкти природно-заповідного фонду, пам'ятки історії, культури та мистецтва;
забезпечувати рекультивацію земельних ділянок, порушених під час користування надрами, для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
організовувати маркшейдерське забезпечення гірничих робіт у процесі будівництва та експлуатації гірничодобувних об'єктів чи підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, а також складання геологічної та маркшейдерської документації;
здійснювати постійні спостереження за зсувами гірських порід, деформацією наявних надземних споруд і об'єктів, станом гірничих виробок, збереженням установлених гірничим відводом меж локалізації похованих шкідливих речовин, відходів виробництва та стічних вод;
виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені чинним законодавством України.
Оцінюючи вищевикладені положення нормативних актів, суд приходить до висновку, що ні ст. 24 КУпН, ні Порядок не містять безпосередньо визначеного обов?язку на укладання договору оренди землі в межах ділянки, на яку надано гірничий відвід до отримання спеціального дозволу та, власне, гірничого відводу .
З?ясовуючи обставини надання TOBу «Черкаси-Кар'єр» гірничого відводу, судом встановлено наступне.
На підставі рішення Черкаської обласної ради від 15.06.2007 № 11-35/V «Про надання гірничих відводів для розробки родовищ корисних копалин», TOB «Черкаси-Кар'єр» отримало Акт про надання гірничого відводу (а.с. 52-53).
21.07.2006 за реєстраційним № 3973 TOB «Черкаси-Кар'єр» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами Вергунівського родовища піску строком на 70 років (а.с.50).
27.07.2007 за № 028.07.71 Г територіальним управлінням Держгірпром нагляду по Черкаській області зареєстрований гірничий відвід наданий Черкаською облрадою 15.06.2007 для розробки відкритим способом Вергунівського родовища піску (а.с. 54)
Згідно з положеннями ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів. Виходячи з положень ст.69 Бюджетного кодексу (далі - БК) України плата за користування надрами та плата за землю зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування. П.2ч.1 ст.2 БК України визначено, що бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст.
Порядок здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства визначено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 №132 (далі - Наказ).
Доказів наявності розпорядчих документів, які б оформлялися для здійснення планових/позапланових перевірок дотримання суб'єктом господарювання - ТОВ «Черкаси-Кар'єр» земельного зконодавства ні прокурор, ні позивач суду не надали.
Відомостей про наявність Акта перевірки (згідно з уніфікованою формою), відповідних журналів чи Актів обстеження земельної ділянки ні прокурор, ні позивач суду не надали, і , в порядку передбаченому ст. 38 ГПК України, відповідних клопотань суду не заявили.
Порядок оформлення, вручення(надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства закріплено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.02.2013 № 104, яким встановлено процедуру оформлення, вручення (надсилання) приписів керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям), які вчинили порушення земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності (далі - порушення земельного законодавства), реєстрації приписів, здійснення контролю за виконанням приписів.
Ні прокурор, ні позивач суду не надали доказів виконання Наказу Мінагрополітики від 19.02.2013 № 104, і , в порядку передбаченому ст. 38 ГПК України, відповідних клопотань суду не заявили.
Оцінюючи доводи відповідачів про те, що за обставинами користування надрами ТОВом «Черкаси-Кар'єр», перевірка по суті не проводилась, суд приходить до висновку, що такі доводи є обгрунтованими.
ТОВ "Черкаси-кар'єр" (перший відповідач у справі) є юридичною особою, одним із основних видів діяльності якого, відповідно до Статуту та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є добування піску та гравію (а.с.38).
02 січня 2013 року між Вергунівською сільською радою (другий відповідач у справі) та ТОВ "Черкаси-кар'єр" (перший відповідач у справі) укладено договір про відшкодування плати за землю (спірний договір), відповідно до якого ТОВ "Черкаси-кар'єр", що користується земельною ділянкою загальною площею 0,99 га за адресою: с.Вергуни, вул.Маньків, протягом року сплачує кошти в розмірі 2247,19 грн. за період фактичного користування в 2013 році на розрахунковий рахунок в УДКС України у Черкаському районі.
Спірний договір складається з п'яти розділів: 1- Предмет Договору; 2 - Свобода Договору; 3 - Умови Договору; 4 - Зміна умов Договору і припинення його дії; 5 - Прикінцеві положення.
У спірному договорі сторони, зокрема, передбачили:
- Договір є домовленістю двох сторін, спрямованого на встановлення цивільних прав і обов'язків. Сторони є вільними в укладенні Договору, визначенні умов Договору з врахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших акті цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості (п.2.1 Договору);
ТОВ "Черкаси-кар'єр" зобов'язується щомісячно, з дати підписання цього Договору сплачувати на зазначений вище розрахунковий рахунок плату за фактичне користування землею в розмірі 187,26 грн. згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 13.08.2008 року №206 та Закону України «Про плату за землю» (п.3.1 договору);
- договір діє протягом 12 місяців з дати його укладання, за умови своєчасної плати суми, зазначеної в пункті 1.2 Договору (п.3.2 Договору);
- дія договору припиняється у разі: розірвання договору за взаємною згодою сторін; ліквідації юридичної особи; державної реєстрації документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, що є предметом цього договору; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін; у разі виставлення земельної ділянки на земельні торги (п.4.2 Договору);
- Договір припиняється також в інших випадках, передбачених Законом (п.4.3 Договору);
- Договір набирає чинності після підписання сторонами… Невід'ємними частинами договору є розрахунок орендної плати за вказану в даному договорі земельну ділянку (п.5.1 Договору);
- ТОВ "Черкаси-кар'єр" зобов'язане в період дії договору оформити право користування земельною ділянкою в порядку встановленому діючим земельним законодавством (п.5.2 Договору);
- в разі невиконання вимог п.5.2 договору, на наступний рік дія договору не продовжується (п.5.3 Договору).
Договір підписаний сільським головою Вергунівською сільської ради та директором ТОВ "Черкаси-кар'єр".
Суд бере до уваги, що позов пред?явлено у червні 2013 року, тобто за півроку до закінчення терміну дії договору.
Оцінюючи доводи прокурора про те, що земельна ділянка площею 0,99 га (відносно якої укладено оспорюваний договір) обліковується за Чорнявським лісництвом Чигиринського ДЛГ, як ліси 1-ї групи, приходить до наступного.
Під час оформлення гірничого відводу, як ДП «Чигиринське лісове господарство (до складу якого входить Чорнявське лісництво), так і Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства зазначили, що ділянка являє собою невкриту лісом площу - піски, тим лісорослинних умов А2.
ДП «Чигиринське лісове господарство», Черкаське обласне управліня лісного та мисливського господарства, а також Черкаська райдержадміністрація беззастережно погодили відведення вищезазначеної земельної ділянки для заявлених цілей (а.с.70-73).
Ст.25 КУпН передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
Заявивши вимогу про визнання недійсним договору ні прокурор, ні позивач не зазначили послідуючих дій сторін та наслідків за результатами розірвання договору виходячи з приписів ст. 25 КУпН. Які (чиї) інтереси порушуються оспорюваним договором, або яке право захищається, ні прокурор, ні позивач суду не вказали не зважаючи на умову, викладену в п. 5.2 оспорюваного договору..
Посилання прокурора і позивача про те, що відповідач-1 самовільно зайняв земельну ділянку, не грунтуються на належних і допустимих доказах.
Посилання прокурора і позивача на те, що відповідач-1 і відповідач-2 не повинні були укладати цей договір, а мали б укласти договір оренди, на думку суду, є надуманими і безпідставними виходячи з наступного.
Свобода договору закріплена в ст. 627 ЦК України.
Наявність оспорюваного договору не є перешкодою для укладання договору оренди землі у порядку, встановленому земельним законодавством України, що сторони і обумовили у п.5.2 Договору.
Суд вважає, що вимагаючи визнання недійсним угоди про відшкодування плати за землю за користування земельною ділянкою, наслідком якої буде позбавлення місцевого бюджету реального і систематичного надходження грошових коштів до оформлення договору оренди. Ні прокурор, ні позивач не навели суду жодних мотивів про перешкоди для укладання власне договору оренди земельної ділянки з боку відповідача-1.
Суд приходить до висновку, що основна угода не є перешкодою для укладання договору оренди в загальному порядку. При відмові відповідачем-1 від укладання договору оренди, прокурор і позивач мають право на вжиття відповідних правових заходів, в тому числі і на звернення до суду.
Доказів порушення земельного законодавства з боку відповідача-1, отриманих в межах чинного законодавства ні прокурор, ні позивач суду не надали.
Наявність, чи відсутність договору оренди земельної ділянки само по собі не є перешкодою суб?єктам господарської діяльності укладати договори, пов?язані із користуванням надрами, незважаючи на наявність, чи відсутність договору оренди земельної ділянки.
Наявність оспорюваного договору не є перешкодою для вирішення позивачем питання про оформлення договору оренди земельної ділянки, в тому числі в порядку, передбаченому Господарським Кодексом України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядку, визначеному ГПК України після складення повного тексту рішення.
СУДДЯ В.В.Єфіменко
Повне рішення складено і
Підписано 27.08.2013.