Ухвала
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 серпня 2013 року місто СевастопольСправа №827/2097/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Водяхін С.А., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної реєстрації служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кожемяк Катерини Юріївни про усунення перешкод у розпорядженні власністю, визнання незаконними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної реєстрації служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кожемяк Катерини Юріївни про усунення перешкод у розпорядженні власністю, а саме: Ѕ часткою квартири АДРЕСА_1; визнання незаконними та скасування рішення від 15 липня 2013 року № 3979009 про відмову у державній реєстрації припинення заборони на нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1, зобов'язання виключити з єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна квартиру АДРЕСА_1.
Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запровадженні механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утворення як такої.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною першою тієї самої статті передбачено, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною другою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Суб'єкт владних повноважень, відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в тому разі, якщо він виник із публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень, який саме у цих відносинах здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову та матеріалів доданих до нього, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовом, у тому числі, про усунення перешкод у розпорядженні власністю.
Таким чином, між сторонами у справі фактично існує спір про право, що виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства незалежно від участі в ньому органів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 15 Цивільного процесуального Кодексу України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Враховуючи характер спірних правовідносин, прав, свобод та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, позовні вимоги про усунення перешкод у розпорядженні власністю повинні вирішуватися у порядку цивільного судочинства судом загальної юрисдикції, відповідно до підсудності, визначеною статтею 109 Цивільного процесуального Кодексу України.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 17, пунктом 6 частини першої статті 107, пунктом 1 частини першої статті 109, статтями 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Державної реєстрації служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кожемяк Катерини Юріївни у частині позовних вимог про усунення перешкод у розпорядженні власністю.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя С.А. Водяхін