Справа № 825/2808/13-а
15 серпня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Єгуновій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прилуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно виплаченого матеріального забезпечення , -
Прилуцький міськрайонний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно виплаченого матеріального забезпечення в розмірі 10780 грн. 69 коп.. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості в період з 01.06.2012р. по 17.05.2013р. отримував соціальні послуги і забезпечення відповідно до ст.. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення позивачем було встановлено, що в період перебування на обліку як безробітного в Прилуцькому міськрайонному центрі зайнятості відповідач виконував роботи на ПП „Маяк - ООК" з 01.06.2012р. по 30.09.2012р. згідно договору підряду №26/06-П-С від 01.06.2012 року, про що не повідомила центр зайнятості.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника, позовні вимоги підтримує.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки підпис в договорі підряду від 01.06.2012 р. не його.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника позивача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення відповідача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
В Україні до зайнятого населення, відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Пунктом 1 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219 до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
ОСОБА_1 перебував на обліку як безробітний в Прилуцькому міськрайонному центрі зайнятості з 01.06.2012р. по 17.05.2013р., отримував соціальні послуги і забезпечення відповідно до ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Керуючись пунктом 18 частини 2 статті 22 Закону України "Про зайнятість населення", під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановлено (Акт № 86 від 07.06.2013р.), що в період перебування на обліку як безробітного в Прилуцькому міськрайонному центрі зайнятості відповідач був працевлаштований на ПП „Маяк - ООК" та з 01.06.2012р. по 30.09.2012р. виконував роботи згідно договору підряду №26/06-П-С від 01.06.2012 року, про що не повідомила центр зайнятості.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.2012р.(діючого на момент проведення розслідування та прийняття рішення про повернення коштів), до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Згідно з п.5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 N 307, в разі працевлаштування безробітного, виконання робіт за цивільно-правовими угодами, виплата допомоги по безробіттю припиняється.
Тобто особи, які перебувають в трудових відносинах з роботодавцем або виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, відносяться до зайнятого населення, не можуть бути визнані безробітними та отримувати допомогу по безробіттю.
Таким чином, працевлаштування ОСОБА_1 є обставиною, що впливає на виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, про яку він не повідомив центр зайнятості.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За період з 01.06.2012р. по 17.05.2013р. ОСОБА_1 виплачено 10780грн.69коп. допомоги по безробіттю, яка підлягає поверненню.
На підставі ч.2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" директором Прилуцького міськрайонного центру зайнятості прийнято Наказ №134 від 20.06.2013р. про повернення коштів.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем 20.06.2013 року було направлено відповідачу листа №01/1482, в якому повідомлено про прийняте рішення, запропоновано добровільно повернути незаконно отримані кошти та роз'яснено право на оскарження наказу.
Кошти відповідачем в добровільному порядку не сплачені, наказ про повернення коштів не оскаржений.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов Прилуцького міськрайонного центру зайнятості необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Прилуцького міськрайонного центру зайнятості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (представницький орган Прилуцький міськрайонний центр зайнятості) з ОСОБА_1, витрати на матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 10780 грн. 69 коп.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.Л. Клопот