Справа № 2610/8795/2012
Провадження №2/761/1191/2013
іменем України
11 липня 2013 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Голік Н.О.
при секретарі : Ксендзюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту будівництва та житлового забезпечення, Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Київської міської ради, Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» про надання іншого благоустроєного жилого приміщення,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів про надання іншого благоустроєного жилого приміщення, та просила, з урахуванням зміни до позовної заяви, зобов'язати відповідачів відселити позивача, яка проживає та зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1, та надати інше постійне благоустроєне жиле приміщення з врахуванням вимог закону щодо норм, розміру та вимог до житлової площі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач мешкає в квартирі АДРЕСА_1 (будівельна літера А), яка належить позивачу на праві приватної власності , загальною площею 46,10 кв.м., житловою площею - 34,2 кв.м. Зазначений будинок знаходиться в аварійному стані, фізичний знос будинку становить 90%.
Рішенням Київської міської Ради від 14.10.1991 року №717 будинок №32-А по вул. Гоголівській в м. Києві був визнаний непридатним для проживання і таким, що потребує відселення мешканців.
26.07.2005 року Науково-технічним центром «Стройнауки» було надано висновок «Про стан будівельних конструкцій будинку, розташованого по АДРЕСА_1, і можливість його подальшої безпечної експлуатації». Було визначено можливість надзвичайних ситуацій, які можуть бути пов'язані з ризиком для життя мешканців даного житлового будинку.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №433 від 25.03.2005 року «Про будівництво житлового будинку на АДРЕСА_1 у Шевченківському районі» було доручено: Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу КМР (КМДА) забезпечити відселення громадян, які проживають та зареєстровані в будинку АДРЕСА_1, на інше постійне місце проживання; Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації оформити в установленому порядку дозвільну документацію та вирішити питання знесення будинку АДРЕСА_1 після його відселення.
Розпорядженням Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації від 02.10.2009 року №812 «Про тимчасове відселення мешканців будинку на АДРЕСА_1 у зв'язку з його аварійним станом» передбачено відселення мешканців будинку, в тому числі і позивача в інший будинок, що знаходиться на реконструкції.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову, вказавши, що на даний час будинок АДРЕСА_1 в м. Києві не передано у відання КП «Спецжитлофонд», в зв'язку з чим відсутній Акт передачі будинку, та оскільки КП «Спецжитлофонд» не порушило житлових прав позивача, позовні вимоги до нього є не обґрунтованими.
Представники Департаменту будівництва та житлового забезпечення, Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації та Київської міської ради в судове засідання не з'явилися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому суд вважає за можливе розглядати справу без їх участі.
В письмовому запереченні Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог до ШРДА, вказавши, що Розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА), відселення громадян, які проживають та зареєстровані в будинку АДРЕСА_1, повинно забезпечити Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу КМР (КМДА) разом з КП «Спецжитлофонд».
Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке перейменовано у Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в письмовому запереченні вказало, що вирішення питань, зазначених у позовній заяві позивача не відноситься до компетенції ГУЖЗ та оскільки права та законні інтереси позивача ним не порушені, підстави для задоволення вимоги до ГУЖЗ відсутні.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача та її представника, представника Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить 43/100 частини в квартирі АДРЕСА_1 які складаються з однієї кімнати загальною площею 46,10 кв.м. та жилою - 34,20 кв.м., що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 12.07.2007 року, посвідченого державним нотаріусом Третьої Київської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 (а.с.9).
Відповідно до ст. 112 ЖК України, якщо будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом, громадянам, виселюваним з цього будинку (жилого приміщення), інше благоустроєне жиле приміщення залежно від належності будинку надається виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів чи державною, кооперативною або іншою громадською організацією, а в разі неможливості надання жилого приміщення цією організацією - виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів.
Згідно ст. 113 ЖК України, надаване громадянам у зв'язку з виселенням інше благоустроєне жиле приміщення повинно знаходитись у межах даного населеного пункту і відповідати вимогам статті 50 цього Кодексу. Громадянам, які займали окрему квартиру, повинно бути надано окрему квартиру. Якщо наймач займав більш як одну кімнату, йому надається жиле приміщення, що складається з того ж числа кімнат. За розміром жиле приміщення має бути не меншим за те, яке займав наймач, однак у межах норми жилої площі. Якщо наймач або член сім'ї, що проживає разом з ним, має право на додаткову жилу площу і фактично користується нею, жиле приміщення надається з урахуванням норми додаткової жилої площі. У разі виселення з жилого приміщення, меншого за розміром, ніж це передбачено для надання жилого приміщення в даному населеному пункті, виселюваному надається жиле приміщення відповідно до встановленого розміру.
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради №717 від 14.10.1991 року «Про затвердження непридатних для проживання будинків» будинок АДРЕСА_1 був визнаний непридатним для проживання.
Розпорядженнями Київської міської державної адміністрації №1052 від 28.05.2002 року та №1253 від 02.07.2004 року «Про затвердження переліків будинків, які підлягають реконструкції або реставрації в м. Києві у 2002 році та у 2004 році» затверджено переліки будинків, які підлягають реконструкції або реставрації в м. Києві у 2002 році та у 2004 році, будинок АДРЕСА_1 включено до переліку будинків, які підлягають реконструкції або реставрації, замовником розробки проектної документації яких виступають районні у м. Києві державні адміністрації згідно з додатком (а.с. 11-14).
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 04.12.2005 року №2313/1 «Про будівництво жилого будинку на АДРЕСА_1 у Шевченківському районі» доручено Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити в установленому порядку відселення громадян із неприватизованих квартир (за їх згодою), які проживають та зареєстровані в будинку АДРЕСА_1, на інше постійне місце проживання за кошти інвестора (п.1 розпорядження), та зобов'язано ТОВ «Компанія Агроінтер Холдінг» в установленому порядку забезпечити відселення мешканців із приватизованих квартир (за їх згодою) з будинку на АДРЕСА_1 (п. 2 розпорядження) (а.с.15-16).
Розпорядженням Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації №812 від 02.10.2009 року «Про тимчасове відселення мешканців з житлового будинку АДРЕСА_1 у зв'язку з його аварійним станом» прийнято рішення про тимчасове відселення мешканців, які зареєстровані та постійно проживають в аварійному будинку АДРЕСА_1 (список мешканців додається) в будинок АДРЕСА_2 (а.с.19).
Відповідно до рішення Київської міської ради від 09.09.2010 року № 7/4819 «Про питання організації управління районами в м. Києві» з 31.10.2010 року було вирішено припинити шляхом ліквідації діяльність районних у м. Києві рад, зокрема Шевченківської районної у м. Києві ради та її виконавчого органу - Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації.
Таким чином, з 31.10.2010 року Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація втратила свої повноваження як орган місцевого самоврядування та в подальшому була утворена Шевченківська районна в м. Києві державна адміністрація, яка не є правонаступником Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, та не є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, а є органом державної влади, що діє відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та реалізує окремі делеговані йому повноваження виконавчого органу КМР (КМДА) визначені розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 31.01.2011 №121 «Про реалізацію районними в м. Києві державними адміністраціями окремих повноважень».
Нормами ст.19 Конституції України передбачено, що ограни державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2.7 рішення Київської міської ради від 15.03.2012 року №198/7535 «Про діяльність виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перейменовано у Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Положенням про Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.06.2003 № 1000 визначено основні завдання Департаменту, зокрема: 1) забезпечення в межах наданих повноважень контролю за дотриманням у місті Києві законодавства України у сфері житлового забезпечення, виконання рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з цих питань; 2) забезпечення встановленого порядку обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у місті Києві; 3) сприяння своєчасному прийняттю в експлуатацію жилих будинків незалежно від форми власності та об'єктів соціального призначення в установленому порядку, забезпечення обліку та ефективного розподілу і використання житла, побудованого в місті Києві за рахунок різних джерел фінансування; 4) здійснення організаційного забезпечення з питань державної підтримки будівництва (придбання) доступного житла, формування житлового фонду соціального призначення, житлово-будівельних кооперативів, розгортання молодіжного житлового будівництва, реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду та впровадження інфраструктурних проектів.
Департамент відповідно до покладених на нього завдань: 1) здійснює заходи з організації будівництва (реконструкції) підпорядкованими комунальними підприємствами та районними в місті Києві державними адміністраціями об'єктів, що включені до програми соціальна-економічного розвитку міста Києва; 2) здійснює аналіз стану черги квартирного обліку і внесення пропозицій на розгляд виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо забезпечення житлом громадян різних категорій обліку; 3) здійснює облік жилої площі, яка будується за замовленням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємств, установ та організацій, проводить відповідні розрахунки та передачу житла районним в місті Києві державним адміністраціям, підприємствам, установам, організаціям відповідно до плану розподілу жилої площі, затвердженого виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією); 4) планування разом з замовниками будівництва або реконструкції житла і виконання договірних зобов'язань щодо відселення громадян з ділянок забудови, будинків, непридатних для проживання та будинків, що підлягають реконструкції (капітальному ремонту), або переводяться в нежилі та забезпечення відселюваних на постійне місце проживання громадян жилою площею; забезпечує переселення громадян, які проживають у будинках, що підлягають знесенню, перенесенню або реконструкції; 5) здійснює в установленому законодавством порядку обмін жилими приміщеннями в будинках державного і громадського житлового фонду і фонду житлово-будівельних кооперативів (крім жилих приміщень, що перебувають у приватній власності) та бронювання жилих приміщень; 6) надає пропозиції виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) щодо діяльності громадських комісій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з питань, що відносяться до компетенції Департаменту.
Основними функціями КП «Спецжитлфонд» є обслуговування та реконструкція фонду спеціального призначення, здійснення контролю за додержанням порядку використання житлових і інших приміщень житлового фонду спеціального призначення, укладання договорів оренди житлових приміщень.
Таким чином, виходячи із завдань, покладених на Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яким було перейменовано Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), та функцій КП «Спецжитлофонд», позовні вимоги про зобов'язання Головного управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації та КП з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» надати інше благоустроєне приміщення не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчого органу міських рад делеговані наступні повноваження, зокрема: облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням; надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату; видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій.
Крім того, листом Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» №044/24-4302 від 31.07.2012 року, позивача повідомлено, що відповідно до Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №656 від 20.04.2012 року «про реконструкцію з влаштуванням надбудови житлового будинку на АДРЕСА_1 у шевченківському районі» будинок за вказаною адресою підлягає реконструкції, а всі його мешканці - відселенню. Оскільки будинок в якому проживає позивач знаходиться в аварійному стан, з метою запобігання нещасним випадкам позивачу пропонується для подальшого постійного проживання двокімнатна квартира НОМЕР_1 житловою площею 30,10 кв.м. у будинку АДРЕСА_3. Для отримання оглядового ордеру на вказану квартиру позивачу необхідно звернутися у КП «Спецжитлофонд» та після огляду квартири позивачу необхідно надати письмову заяву щодо поселення у запропоноване житлове приміщення (а.с.46). 10.08.2012 року позивач подала заяву про надання своєї згоди на запропоновану ізольовану квартиру НОМЕР_1 житловою площею 30,1 кв.м. (загальна 44,4 кв.м.) у будинку АДРЕСА_3 (а.с.47).
Позивач в судовому засіданні не заперечував, щодо погодження надання позивачу іншого постійного благоустроєного приміщення, а саме: квартири НОМЕР_1 житловою площею 30,10 кв.м. (загальна площа 44,4 кв.м.) у будинку АДРЕСА_3 на 4 поверсі, однак, в зв'язку із змінами в законодавстві це питання на даний час повністю не вирішено (а.с.69).
Також, Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 31.05.2013 року №835 «Про відселення мешканців з будинків на АДРЕСА_1, та на АДРЕСА_4, що підлягають реконструкції» доручено Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) разом з Комунальним підприємством з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» підготувати у встановленому порядку документи для оформлення на Виконавчий орган Київської міської ради (КМДА) свідоцтв про право власності на квартири №№28,48,62,63,131,139,164,175,210 в будинку на АДРЕСА_5; квартиру НОМЕР_1 у будинку на АДРЕСА_3; квартиру АДРЕСА_6; квартиру АДРЕСА_7 та квартиру АДРЕСА_8, що належать територіальній громаді міста Києва, для оформлення договорів міни з мешканцями, які відселяються з будинків на АДРЕСА_1 та на АДРЕСА_4 у Шевченківському районі, за їх згодою.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Оскільки відповідачі не відмовляли позивачу у відселенні та в надані іншого житла, а також позивачем надана згода на запропоновану ізольовану двокімнатну квартиру квартири НОМЕР_1 житловою площею 30,10 кв.м. (загальна площа 44,4 кв.м.) у будинку АДРЕСА_3, про що сторони в судовому засіданні не заперечували, та відповідачами проводяться дії по оформленню документів у відповідності до вимог чинного законодавства України, підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.
Керуючись ст. 321 ЦК України, ст.ст. 112, 113 ЖК України, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положенням про Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ст.ст. 10, 59, 60, 154, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту будівництва та житлового забезпечення, Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Київської міської ради, Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» про надання іншого благоустроєного жилого приміщення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: