Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"08" серпня 2013 р. № 820/5561/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Браварець К.В.,
за участі представника позивача - Васильєва Є.О. (довіреність б/н від 22.07.2013р.);
представника відповідача - Наконечного А.С. (довіреність №40/9/10.0-15 від 03.07.2013р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МВС "Зевс" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «МВС «ЗЕВС» код за ЄДРПОУ 36035258 щодо документального підтвердження господарських відносин із платником ТОВ «Марафон 12» код за ЄДРПОУ 38277529, їх реальності та повноти відображення за жовтень 2012 р. за результатами якої складено довідку від 24.04.2013 р. №2306/22.4-08/36035258; зобов'язати відповідача відновити в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів показники щодо податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ «МВС «ЗЕВС» по його взаємовідносинам з контрагентами, задекларовані в податкових деклараціях з податку на додану вартість за жовтень 2012 р.; зобов'язати відповідача припинити використовувати та/або поширювати матеріали зустрічної звірки ТОВ «МВС «ЗЕВС», за результатами якої складено довідку від 24.04.2013 р. №2306/22.4-08/36035258, в електронних базах даних чи будь-яким іншим способом.
В обґрунтування позову зазначивши, що податковим органом під час проведення вжиття заходів щодо проведення зустрічної звірки порушені приписи Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, а саме податковим органом проведено зустрічну звірку без підстав для її проведення.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов .
Протокольно ухвалою суду було замінено первинного відповідача - Основ"янську міжрайонну державну податкову інспекцію міста Харкова Харківської області на відповідача - Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області у зв"язку з ліквідацією первинного відповідача та правонаступництвом до нового відповідача.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі та просив у його задоволенні відмовити. У своєму письмовому запереченні обґрунтовував необхідність відмовити в задоволенні позову тим, що дії по проведенню зустрічної звірки є такими, що відповідають положенням Податкового Кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариства з обмеженою відповідальністю "МВС "Зевс" зареєстровано 09.10.2008р. , що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб № 955527 та перебуває на обліку в Основ"янській ОДПІ м.Харкова , що не заперечується сторонами у справі.
Основ"янською міжрайонною державною податковою інспекцією м. Харкова Харківської області ДПС проведено зустрічну звірку ТОВ "МВС "ЗЕВС" щодо документального підтвердження господарських відносин із платником ТОВ "Марафон 12" їх реальності та повноти відображення в обліку за період жовтень 2012 року, за результатами якої складено довідку від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 (а.с.9-19).
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом -Порядок № 1232).
Відповідно до п.2 Порядку № 1232 визначені підстави для проведення зустрічних звірок, а саме встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Отже, аналізуючи вище зазначені положення діючого законодавства, суд приходить до висновку, що діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до п. 2.1. ст. 2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України №236 від 22 квітня 2011 року для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З довідки від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 вбачається, що відповідачем проведено зустрічну звірку на підставі службового посвідчення №118604 з питань підтвердження господарських відносин з платником податків ТОВ "Марафон 12" , їх реальності, повноти відображення в обліку за період жовтень 2012р.
Пунктом 3 Порядку №1232 від 27.12.2010 року встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
у судовому засіданні представник відповідача повідомив, що перевірка проведена на підставі запиту Індустріальної МДПІ м.Харкова Харківської області, яким просило вжити відповідні заходи.
З листа Індустріальної МДПІ м.Харкова Харківської області №995/7/22.2-14 від 14.03.2013р. вбачається, що для вжиття відповідних заходів Індустріальна МДПІ м.Харкова надсилає акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Марафон 12" від 13.03.2013р. №272/22-207/38277529.
До матеріалів справи відповідачем надано копію акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Марафон 12" від 13.03.2013р. №272/22-207/38277529.
Таким чином, відповідачем підтверджено , що перед проведенням зустрічної звірки позивача він керувався листом - запитом щодо вжиття заходів - проведення зустрічної звірки позивача з ТОВ "Марафон 12".
Суд зазначає , що не приймає посилання позивача, що у довідці від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 не зазначено зазначеного запиту, оскільки відсутність зазначення в довідці про проведення зустрічної звірки не свідчить про відсутність такого запиту взагалі .
За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
З довідки від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 вбачається, що позивачу було надіслано запит від 30.03.13р. №5655/10/22.2.
Судом встановлено, що на адресу позивача було надіслано запит про надання інформації та її документального підтвердження від 30.03.13р. №5655/10/22.2, згідно якого відповідач у зв"язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (на адресу податкової інспекції надійшли матеріали перевірки ТОВ "Марафон 12", які свідчать про можливі порушення податкового законодавства з боку позивача) просив позивача надати пояснення та їх документальне підтвердження для з"ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах з ТОВ "Марафон 12" за травень, жовтень 2012р.
В довідці від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 період, який перевірявся відповідачем (жовтень.2012 року) співпадає з періодом , зазначеним у запиті від 30.03.13р. №5655/10/22.2.
Зазначений запит отримано позивачем, що не заперечується сторонами у справі.
Суд зазначає, що відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Директором ТОВ "МВС "ЗЕВС" була надана відповідь відповідачу на запит від 30.03.13р. №5655/10/22.2, яким надано відповідачу запитувану інформацію та документи.
Таким чином, відповідачем надано докази наявності у податкового органу підстав для проведення зустрічної звірки позивача по взаємовідносинам з ТОВ "МВС "ЗЕВС" у жовтні 2012р.
З висновків довідки від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 вбачається, що за результатами проведення зустрічної звірки з урахуванням висновку акту від 13.03.13р. № 272/22-207/38277529 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Марафон 12" не має можливості підтвердити реальність здійснення фінансово - господарських операцій ТОВ "МВС "ЗЕВС" та ведення господарської діяльності у порядку , передбаченому діючим законодавством України, не має можливості підтвердити дефектність первинних документів.
Таким чином, зазначеною довідкою встановлено неможливість підтвердження реальності операцій та дефектність первинних документів, а не встановлено нереальність операцій та дефектність правочинів.
Суд не приймає до уваги посилання на лист ВАТ "Турбоатом" від 20.06.13р. №1-40/13-1136, яким повідомлено позивача про відмову у подальшій співпраці через те, що зазначене товариство отримало запити від податкових органів , оскільки в зазначеному листі не міститься посилань на довідку від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258, як на підставу для відмови у співпраці та оскільки інформація , яка міститься в довідці від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 не стосується ВАТ "Турбоатом".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем доведено правомірність дій по проведенню зустрічної звірки суд , прийшов до висновку, про те, що відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «МВС «ЗЕВС» код за ЄДРПОУ 36035258 щодо документального підтвердження господарських відносин із платником ТОВ «Марафон 12» код за ЄДРПОУ 38277529, їх реальності та повноти відображення за жовтень 2012 р. за результатами якої складено довідку від 24.04.2013 р. №2306/22.4-08/36035258.
Суд також не вбачає підстав для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача відновити в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів показників щодо податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ «МВС «ЗЕВС» по його взаємовідносинам з контрагентами, задекларовані в податкових деклараціях з податку на додану вартість за жовтень 2012 р.; зобов'язання відповідача припинити використовувати та/або поширювати матеріали зустрічної звірки ТОВ «МВС «ЗЕВС», за результатами якої складено довідку від 24.04.2013 р. №2306/22.4-08/36035258, в електронних базах даних чи будь-яким іншим способом, виходячи з наступного.
Як вже було зазначено, у висновках довідки від 24.04.2013 року №2306/22.4-08/36035258 зазначено про неможливість підтвердження реальності операцій та дефектності первинних документів.
Згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Примірний порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів.
Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку, для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів.
Відповідно до п.2.21 Наказу №266 підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит".
На вимогу суду позивачем не надано доказів або пояснень чи було здійснено відповідачем зміни у базі даних "Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України"показників щодо податкового кредиту та податкових зобов"язань ТОВ "МВС "ЗЕВС" по його взаємовідносинам з контрагентами , задекларовані в податкових деклараціях з податку на додану вартість за жовтень 2012р., через що у справі відсутні докази , що права , свободи чи інтереси позивача були порушені взагалі у цій частині.
Більш того, відповідачем до матеріалів справи надано детальну інформацію по декларації за жовтень-вересень 2012 р. по платнику ТОВ "МВС "ЗЕВС" та інформацію по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов"язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА по платнику ТОВ "МВС "ЗЕВС", в яких також відсутнє підтвердження внесення змін відповідачем за жовтень 2012р. по взаємовідносинам позивача з ТОВ "Марафон 12", щодо взаємовідносин з яким було проведено зустрічну звірку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МВС "Зевс" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними -відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 12 серпня 2013 року.
Суддя Шляхова О.М.