Постанова від 02.07.2013 по справі 810/2195/13-а

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2013 року 12:57 810/2195/13-а

м. Київ

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Журавель В.О., при секретарі судового засідання Маслакова І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євроком Компонентс" до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Євроком Компонентс» (далі-позивач, товариство) з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС (далі-відповідач, податковий орган) про визнання протиправними дій, скасування довідки №211/23-3/36713111 від 25.11.2011 та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що керівництву ТОВ «Євроком Компонентс» не було відомо про наявність акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс», який було складено відповідачем. Цього акту позивач не підписував та не отримував, чим його позбавлено можливості оскаржити неправомірні дії податкового органу. Зазначає, що дії податкового органу щодо перенесення підприємства до стану 10 - «запит на встановлення місцезнаходження»; складання довідки від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» щодо підтвердження господарських відносин з підприємствами, зокрема, з ТОВ «Новатек Електро»; не надання та не ознайомлення позивача із складеною довідкою; не направлення листа від 25.04.2012 про перегляд висновків довідки від 25.11.2011 призвели до істотних порушень прав позивача. Крім того, позивач зазначає, що запиту від працівників податкового органу про проведення зустрічної звірки не отримував. Отже, оскаржувану довідку від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» складено з порушенням чинного законодавства, тому вона підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував, у його задоволенні просив відмовити. В наданих письмових заперечення зазначив, що співробітниками ВПМ ДПА у Києво-Святошинському районі здійснено перевірку місцезнаходження та встановлено, що ТОВ «Євроком Компонентс» не знаходиться за місцем реєстрації. Податковим органом проведено зустрічну звірку позивача щодо підтвердження господарських відносин, зокрема з ТОВ «Новатек-Електро», за результатами якої складено довідку. В ході проведення аналізу матеріалів податкової звітності, реєстраційних документів, звітів та інших документів встановлено, що у ТОВ «Євроком Компонентс» відсутні складські приміщення, виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, тому господарські операції не мають реального товарного характеру.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд встановив наступні обставини справи та правовідносини, що склалися між сторонами.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Євроком Компонентс» є юридичною особою. Відповідно до витягів з ЄДР станом на 01.10.2011, на 01.11.2011, на 01.12.2011 та на 01.01.2012 ТОВ «Євроком Компонентс» перебувало за місцезнаходження: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Зоряна, буд. 55.

12 жовтня 2011 року оперуповноваженими ВПМ ДПІ у Києво-Святошинському районі складено акт перевірки місцезнаходження платника податків ТОВ «Євроком Компонентс», яким встановлено, що позивач знаходиться за юридичною адресою та встановлено фактичне місцезнаходження позивача. При складання цього акту був присутній директор ТОВ «Євроком Компонентс».

Позивачем 15.12.2011 №174/005 до податкового органу подано заяву, в якій позивач просить роз'яснити значення - « 10 стан» у відомостях ДПІ. Ця заява зареєстрована 23.12.2011 за вх. №14833/04 в ДПІ у Києво-Святошинському районі.

З метою встановлення місцезнаходження ТОВ «Євроком Компонентс» у січні 2012 р. за місцем знаходження платника податків податковим органом проведено заходи, за результатами яких місцезнаходження платника податків не встановлено. За наслідками перевірки начальником підрозділу податкової міліції складено довідку про встановлення місцезнаходження платника податків №41/7/26-014 від 03.01.2012.

У подальшому податковим органом складено відповідний висновок про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи ТОВ «Євроком Компонентс» за місцезнаходженням за ф. №18-ОПП від 04.01.2012 №121/29 та повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходження ТОВ «Євроком Компонентс» №13 від 04.01.2012.

23 січня 2012 року податковий орган направив позивачу лист №448/10/15-317, в якому повідомив про відмову у прийнятті податкової звітності у зв'язку з недостовірною інформацією щодо місцезнаходження платника податків.

У січні 2013 року на адресу позивача надійшла претензія №1 від ТОВ «Новатек-Електро» щодо відшкодування збитків, спричинених сплатою штрафних санкцій за актом позапланової виїзної перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси від 13.01.2012.

11 лютого 2013 року позивачем подано до податкового органу адвокатський запит про надання копії акту №21123/23-3/36713111 від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс», складеного ДПІ у Києво-Святошинському районі. Податковим органом 15.02.2013 надано відповідь на цей адвокатський запит разом з копією довідки №21123/23-3/36713111 від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Обов'язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Податковим кодексом України.

Статтею 20 ПК України передбачено права органів державної податкової служби, до яких відноситься, зокрема, право проводити перевірки платників податків та зустрічні звірки в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З приводу позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо перенесення підприємства ТОВ «Євроком Компонентс» станом на 25 листопада 2011 року до стану 10 - «запит на встановлення місцезнаходження» суд зазначає наступне.

Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Відповідно до частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів встановлено строк шість місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як убачається з позовної заяви, позивач 15.02.2013 отримав лист №1125/10/22-253 та довідку №211/23-3/36713111 від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс». Згідно з цією довідкою податковий орган не зміг провести зустрічну звірку на підставі того, що ТОВ «Євроком Компонентс» має стан 10 - «запит на встановлення місцезнаходження», а в листі №1125/10/22-253 не було вказано, хто та з яких підстав відніс ТОВ «Євроком Компонентс» до стану 10.

Позивачем 19.02.2013 направлено адвокатський запит за №243 до податкового органу щодо надання інформації ким та з яких підстав ТОВ «Євроком Компонентс» станом на 25.11.2011 віднесено до стану 10 - «запит на встановлення місцезнаходження». 11.03.2013 позивачем отримано відповідь, що відділ податкової міліції не здійснює облік та зміну станів платників податків, в зв'язку з цим податковим органом направлено службову записку до управління інформації та обліку платників податків ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області, щодо цього, але інформацію позивачем не отримано.

Позивач стверджує, що дізнався про порушення лише 15 лютого 2013 року, коли отримав довідку №211/23-3/36713111 від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс».

Суд вважає, що ці твердження позивача щодо дати, коли йому стало відомо про віднесення підприємства до стану-10 не відповідають дійсності, оскільки не ґрунтуються на матеріалах справи.

Так, із дослідженого судом листування позивача вбачається, що адвокат ОСОБА_1, який діяв в інтересах ТОВ «Євроком Компонентс» та за його дорученням 15 грудня 2011 року звернувся до начальника ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області із заявою, в якій зазначає про віднесення позивача до стану-10 і просить роз'яснити значення - « 10 стан» у відомостях ДПІ. Також зазначено, що з неофіційних джерел відомо, що ТОВ «Євроком Компонентс» не може укладати господарській договори з іншими товариствами, які мають право на податковий кредит, у зв'язку з перебування в « 10 стані».

Це означає, що адвокат ОСОБА_1 є уповноваженим представником позивача, якому ще в грудні 2011 року було відомо про перебування ТОВ «Євроком Компонентс» в « 10 стані». Отже, позивачу станом на 15.12.2011 було відомо про вказані дії відповідача щодо встановлення стану-10, відтак з цієї дати до дня звернення позивача до суду пройшло понад шість місяців.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов пред'явлено позивачем з порушенням строку на звернення до суду, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто з порушенням шестимісячного строку звернення до суду.

Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача стосовно складання довідки про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс», скасування довідки про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компоненнтс» та зобов'язання відповідача відкликати довідку про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» з ДПІ Малиновського району м. Одеси суд зазначає наступне.

Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Суд бере до уваги, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, надіслання завіреного печаткою запиту про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисте вручення суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку такого запиту є обов'язком органу державної податкової служби, що виникає у разі відсутності в його розпорядженні запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки і складання довідки.

Судом установлено, що відповідачем запит до позивача про надання інформації та документального підтвердження перед проведенням зустрічної звірки не надсилався, відомості про цей запит в оскаржуваній довідці відсутні, відповідачем такий запит на вимогу суду не надано.

З урахуванням наведеного суд вважає, що у разі відсутності запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки, та невиконання обов'язку щодо надіслання обов'язкового письмового запиту у відповідача не було підстав для проведення зустрічної звірки. Отже, процедуру проведення зустрічної звірки відповідачем порушено.

Як встановлено судом, довідка №211/23-3/36713111 від 25.11.2011 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» складено податковим органом у зв'язку з тим, що ТОВ «Євроком Компонентс» має стан 10 - «запит на встановлення місцезнаходження».

Текстуальне викладення такої довідки та наведення у ній тих чи інших слів, речень, тверджень, мотивів, дії щодо відображення в довідці висновків інспектора з посиланням на недійсність чи нікчемність правочинів є позицією працівника податкового органу, яку він висловлює та відображає на виконання функціональних обов'язків під час зустрічної звірки чи перевірки. Проте, ці твердження працівника податкового органу, а також порушення процедури проведення відповідачем зустрічної звірки самі по собі не створюють для позивача будь-яких правових наслідків, оскільки довідка про результати зустрічної звірки не є підставою для виникнення грошового зобов'язання чи інших юридичних наслідків безпосередньо для позивача. Підставою для визначення податковим органом грошового зобов'язання є податкове повідомлення-рішення.

Суд вважає, що відповідно до вищенаведених вимог ПК України працівник органу державної податкової служби має право на викладення в довідці про неможливість проведення зустрічної звірки власних висновків за наслідками проведених ним дій.

Обґрунтованість викладеного в акті про неможливість проведення зустрічної звірки висновку, належність і допустимість його як доказу, оцінка цього доказу на предмет відповідності вимогам законодавства здійснюється адміністративним судом відповідно до вимог ст.ст.69, 70, 79, 86 КАС України під час розгляду відповідних адміністративних справ, якщо в основу спору покладено такий висновок.

Твердження представника позивача про те, що вказані вище висновки тягнуть за собою подання до нього претензії та можуть потягнути за собою негативні наслідки для підприємства у майбутньому, судом до уваги не приймаються з огляду на приписи статті 6 КАС України, оскільки право на звернення до суду виникає у позивача у разі порушення його прав, свобод чи інтересів, у зв'язку з чим вимоги на майбутнє не можуть бути предметом розгляду у суді, а в разі незгоди із заявленою іншим контрагентом до позивача претензією позивача не позбавлено права захисту від таких дій в порядку господарського судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Із наведених правових норм вбачається, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте, ці рішення, дії або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин. Таким чином, предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.

Закріплення частиною другою ст.2 КАС України положення про можливість оскарження до адміністративних судів будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, не означає спростування висновку про юридичне значення рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень як предмета судового оскарження, так само як не означає і нівелювання способу захисту порушеного права, свобод чи законних інтересів.

Оскільки наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного права позивача, то у разі незгоди з діями чи рішенням контролюючого органу, вимога про визнання протиправними дій відповідача, в тому числі і по проведенню зустрічної звірки та по складанню довідки про наслідки зустрічної звірки чи акта про неможливість її проведення, відображенню в цих документах певних висновків, не буде мати своїм правовим наслідком захист прав позивача.

Зважаючи на викладене, обраний позивачем спосіб захисту права шляхом визнання протиправними дій по визначенню в акті про неможливість проведення зустрічної звірки правочинів нікчемними, не відповідає його змісту.

Суд бере до уваги, що дії по проведенню зустрічної звірки та складенню довідки про неможливість її проведення вже виконано податковим органом.

Дослідивши матеріали та проаналізувавши обставини справи, суд вважає, що оскаржені дії відповідача по проведенню зустрічної звірки, по визнанню в довідці про неможливість проведення зустрічної звірки правочинів нікчемними, зазначенню в цій довідці інших висновків не мають для позивача юридичного значення та не призвели до фактичного порушення прав та інтересів позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов у цій частині стосовно неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс», скасування довідки про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» та зобов'язання відповідача відкликати довідку про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Євроком Компонентс» з ДПІ Малиновського району м. Одеси задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним будь-яких судових витрат. Таким чином, судові витрати стягненню з позивача на користь відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 100, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Євроком Компонентс" в частині позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС щодо перенесення ТОВ "Євроком Компонентс" станом на 25 листопада 2011 року до стану "10" залишити без розгляду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Журавель В.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 05 липня 2013 р.