Ухвала від 08.08.2013 по справі 805/11380/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

08 серпня 2013 року Справа № 805/11380/13-а

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ткаченко Т.С., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування моральної шкоди у розмірі 500 000 гривень, а також з матеріалами, доданими до неї, перевіривши дотримання вимог ст. ст. 105-106 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому просив відшкодувати завдану йому моральну шкоду, оцінивши її у розмірі 500 000 гривень.

Гарантоване ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право на суд, крім іншого, передбачає право особи на розгляд її справи судом, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору.

Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з'ясовує чи належить розглядати справу в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 ст. 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Водночас, ч. 2 ст. 21 КАС України передбачено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 заявлена вимога винятково про відшкодування завданої йому моральної шкоди у розмірі 500 000 гривень. При цьому позовних вимог про визнання протиправними будь-яких рішень, дій чи бездіяльності відповідача позовна заява не містить.

Суд зауважує, що правовідносини щодо відшкодування шкоди, завданої органом державної влади або його посадовою особою, врегульовані ст. ст. 1173-1174 Цивільного кодексу України, тобто мають цивільно-правовий характер.

Оскільки позовна заява ОСОБА_1 не містить вимоги щодо вирішення публічно-правового спору, суд дійшов висновку, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на суб'єктний склад сторін у спірних правовідносинах, питання відшкодування завданої позивачу моральної шкоди має вирішуватися місцевим загальним судом за правилами цивільного судочинства.

Також, суд звертає увагу та те, що ОСОБА_1 звертався до суду із позовною заявою щодо вирішення публічно-правового спору, який розглядався в порядку адміністративного судочинства.

Проте, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2013 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди було залишено без розгляду згідно п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України (надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 21, 107, 109, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі № 805/11380/13-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування моральної шкоди у розмірі 500 000 гривень.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлена ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити позивачу, що:

- розгляд спору, за вирішенням якого він звернувся, належить до цивільної юрисдикції, а справа має розглядатися в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України;

- у разі оскарження ним рішень, дій чи бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, розгляд справи має здійснюватися за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача в порядку адміністративного судочинства.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративний справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ткаченко Т.С.