Постанова від 31.07.2013 по справі 803/1580/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 рокуСправа № 803/1580/13-a

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Ксензюка А. Я., суддів Александрової М. А., Ковальчука В. Д.,

при секретарі судового засідання - Піянзіну О. К.,

за участю представника позивача Субковського С. С.,

представника відповідача Стельмащук Ю.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» до Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» (далі - ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси») звернулося в суд із позовом до Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 12 серпня 2013 року №000001 та №000002.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 31 липня 2013 року ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» просить визнати протиправними та скасувати рішення №000001 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку та №000002 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробними марками акцизного податку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій винесені на підставі акту перевірки від 13 лютого 2013 року №22/01/35184264, яким встановлено порушення абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Позивач не погоджується з прийнятими рішеннями, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню з наступних підстав.

ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» вказує на те, що вилучені під час перевірки алкогольні напої відносяться до імпортованої алкогольної продукції, що була попередньо ввезена на територію України іншими суб'єктами господарської діяльності та була закуплена позивачем у офіційних імпортерів, що підтверджується відповідними первинними документами. Однак, відповідачем не було враховано норми пункту 216.4 статті 216, пунктів 222.2.1, 222.2.2 пункту 222.2 статті 222 Податкового кодексу України, з урахуванням яких положення абзацу 4 пункту 226.9 статті 226 цього Кодексу повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, оскільки для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку.

Вважає, що алкогольна продукція була маркованою акцизними марками встановленого зразка, а суми акцизного податку, зазначені на акцизних марках, відповідали встановленим на той час ставкам акцизного податку, оскільки при перевезенні товару через митний кордон України митні органи здійснили митний контроль, за результатами якого товар потрапив на митну територію України, акцизний податок був сплачений імпортерами відповідно до вимог чинного законодавства

Крім того, зазначає, що в протоколі вилучення від 13 лютого 2013 року відсутня відмітка про пакування алкогольних напоїв та додання бірки і скріплення печаткою, у відповідності до вимог пункту 9 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України, Державної податкової адміністрації України, Верховного суду України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної судової адміністрації України від 27 серпня 2010 року №51/401/649/471/23/125.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у заяві про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №000001 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку та №000002 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробними марками акцизного податку.

Представник відповідача в поданому письмовому запереченні від 26 липня 2013 року №173/10/10.1-11 та в судовому засіданні пред'явленні позовні вимоги заперечила мотивуючи тим, що в ході проведеної перевірки місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв, яке розташовано за адресою: місто Рівне, вулиця Млинівська, 20, в якому здійснює господарську діяльність суб'єкт господарювання ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» встановлено наступні порушення: факт зберігання алкогольних напоїв імпортного виробництва в кількості 16 пляшок на загальну суму 2 880 грн. 46 коп., маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки; факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку, які на момент розливу алкогольної продукції не були виготовлені. Посилається на правомірність висновків, зроблених при проведенні перевірки та вважає, що оскаржувані рішення винесені у відповідності до норм діючого законодавства і підстав для їх скасування немає. Просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» зареєстроване як юридична особа Ківерцівською районною державною адміністрацією Волинської області 14 червня 2007 року, що підтверджується довідкою АА №847779 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 4 липня 2007 року.

Відповідно до ліцензії №005358 від 6 липня 2012 року, виданої Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), вітчизняного та імпортного виробництва.

В період з 13 лютого 2013 року по 14 лютого 2013 року працівниками регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової служби України у Рівненській області було проведено перевірку місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв, яке розташовано за адресою: місто Рівне, вулиця Млинівська, 20, в якому здійснює господарську діяльність суб'єкт господарювання ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси», за результатами якої складено акт за №22/01/35184264 від 15 лютого 2013 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Перевіркою встановлено порушення абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: факт зберігання алкогольних напоїв імпортного виробництва в кількості 16 пляшок на загальну суму 2 880 грн. 46 коп., маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки; факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку, які на момент розливу алкогольної продукції не були виготовлені.

Для з'ясування питання щодо автентичності марок акцизного податку, вилучених під час проведення перевірки, марки акцизного податку в кількості 4 штуки з реквізитами: АІ ААБФ №109437, 09/08, 16,848 грн. (коньяк «Hennessy VSOP», 0,7 л); АІ ААБФ №191956, 09/08, 16,848 грн. (коньяк «Hennessy VS», 1 л); АІ ААБФ №191659, 09/08, 16,848 грн. (віскі «Black Label», 1 л); АІ АААЛ №285652, 04/12, 18,348 грн. (лікер «Baileys», 1 л), були направлені на адресу Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Міністерства фінансів України для проведення експертизи.

За результатами проведеного дослідження марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва складено акт експертизи №66-02-13 від 12 березня 2013 року, яким встановлено, що надані на експертизу марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» не виготовлялись та є підробними.

За наслідками перевірки Міністерством доходів і зборів України прийняті рішення про застосування фінансових санкцій №000001 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку та №000002 від 12 червня 2013 року, яким застосовано фінансову санкцію в розмірі 8 500 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробними марками акцизного податку.

Спеціальним Законом, який визначає основні державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР) .

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно із підпунктами 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Підпунктом 213.1.3 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Пунктом 218.1 статті 218 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку з товарів (продукції), які ввозяться на митну територію України, що підлягають сплаті, визначаються платниками податку самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку.

Водночас, підпунктом 222.2.2 пункту 222.2 статті 222 Податкового кодексу України встановлено, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу.

Отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів є ідентичним правилу для всієї імпортованої продукції, визначеним у пункті 216.4 статті 216 Податкового кодексу України, яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.

Абзацом 4 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України визначено, що вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку, а також алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Разом з тим, до імпортованої алкогольної продукції встановлено спеціальний порядок визначення ставки податку.

Так, згідно із підпунктом 222.2.2 пункту 222.2 статті 222 Податкового кодексу України ставка податку визначається не на день розливу такої продукції, а на день подання митної декларації. А тому, положення абзацу 4 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, тому що для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку.

Як встановлено в судовому засіданні, вилучені під час перевірки для проведення експертизи алкогольні напої, є імпортованими товарами, що були попередньо ввезені на територію України іншими суб'єктами господарської діяльності та були закуплені ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» у офіційних імпортерів, що підтверджується наданими до матеріалів справи документами.

Абзацом 8 пункту 17 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення) встановлено, що у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.

Відповідно до пункту 19 Положення наявність в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.

У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).

Таким чином, з вищевикладеного слідує, що наявність марок акцизного податку та правильність застосування ставок акцизного податку спірних алкогольних напоїв, які закуплені ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси», були вже перевірені органами державної митної служби під час їх ввезення на митну територію України.

Крім того, суд критично оцінює акт експертизи №66-02-13 марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва, оскільки з останнього не вбачається, що при проведені експертизи були дотримані вимоги чинного законодавства щодо порядку проведення експертизи.

Також, як вбачається із протоколу вилучення речей (документів) при вчиненні адміністративного правопорушення від 13 лютого 2013 року, вилучались 16 пляшок алкогольних напоїв імпортного виробництва. Однак, відповідачем не надано, на вимогу суду, документів в підтвердження визначеної законодавством процедури вилучення речей, а саме: пакування алкогольних напоїв, додавання бірки, скріплення печатко тощо.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки №22/01/35184264 від 15 лютого 2013 року висновки не знайшли свого підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті, відтак застосування відповідачем фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку та зберігання алкогольних напоїв з підробними марками акцизного податку є необґрунтованим та безпідставним.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих рішень про застосування фінансових санкцій.

Таким чином, адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправними та скасування рішення Міністерства доходів і зборів України від 12 червня 2013 року №000001 та №000002.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України слід стягнути понесені позивачем витрати по сплаті судового збору.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства доходів і зборів України від 12 червня 2013 року №000001 та №000002.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» 229,40 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя А.Я. Ксензюк

Судді М.А. Александрова

В.Д. Ковальчук