Іменем України
03 липня 2013 р. (10:33) Справа №801/4891/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В., за участі представника позивача - Гончаренко Т.В., довіреність № 9 від 02.01.2013 р., представника відповідача - Юфімчука М.В., посвідчення НОМЕР_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про визнання неправомірними дій та стягнення.
Обставини справи: Головне управління Пенсійного фонду України АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК (далі - відповідач) про визнання дій відповідача неправомірними в частині видачі недостовірних документів для проведення підвищення пенсії пенсіонеру МВС ОСОБА_3 та стягнення переплати пенсії у розмірі 8461, 94 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління МВС України в АР Крим надало недостовірні відомості в довідці про грошове забезпечення пенсіонера МВС ОСОБА_3 в частині надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (таємності) в розмірі 15 відсотків, в результаті чого склалася переплата пенсії в сумі 8461, 94 грн.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав викладених у позові.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав викладених в письмових запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд-
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХП (далі - Закон №2262).
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером, пенсійне забезпечення якого здійснюється на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262 від 09.04.1992 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян" Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", доручено забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передачу їх до 1 січня 2007 року органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.
Відповідно до п.3 Постанови КМУ №1522 та ст.99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-У від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України № 2262.
Відповідно до ст.65 Закону №2262 передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно зі ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХП підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною 3 ст.63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова N45) затверджено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, а також затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Згідно з п.2 Постанови N45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Судом встановлено, що відповідно до п.2 Постанови N45 головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що відповідно до п.3 Постанови N45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначене також підтверджується Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N135/13402 (далі - Порядок).
Отже, суд дійшов висновку, що головні управління ПФУ складають списки для перерахунку пенсії відносно осіб, які мають право на перерахунок. При цьому, суд зауважує, що саме головні управління ПФУ при складанні списків зобов'язані перевірити ПІБ осіб, стосовно яких складаються зазначені списки, посади, з яких зазначені особи були звільнені, а також розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку, оскільки саме ці відомості відображаються в списках, що складаються головними управліннями Пенсійного фонду України (додаток 1 до Постанови N45).
Відповідно до п.24 зазначеного Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Згідно з п.24 вказаного Порядку після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що саме уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та таким уповноваженим органом у даному випадку є Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в АР Крим подало до ГУ МВС України в АР Крим список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2008 року, в якому під №5202 зазначений ОСОБА_3, в якому позивачем зазначено, що до розміру грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку, входила надбавка за роботу з таємними виробами (носіями, документами) у 15% (а.с.39).
Також судом встановлено, що ГУ ПФУ в АР Крим подало до ГУ МВС України в АР Крим список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.07.2012 року, в якому під №6806 зазначений ОСОБА_3 та також в списку зазначено, що до розміру грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку, входила надбавка за роботу з таємними виробами (носіями, документами) у 15% (а.с.36).
Суд зазначає, що на підставі отриманих від позивача списків осіб, та з урахуванням зазначених позивачем видів грошового забезпечення, ГУ МВС України в АР Крим підготувало довідку від 04.03.2008 року №55/17708 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року згідно з Постановою №45 та довідку від 26.07.2012 року №55/17708 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року згідно з Постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Постанови КМУ від 23.04.2012 р. № 355 « Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до розміру грошового забезпечення яких входила надбавка за роботу з таємними виробами (носіями, документами) у 15% та подало їх до Головного управління Пенсійного фонду України АР Крим.
Суд зазначає, що позивач в адміністративному позові посилається на незаконність включення ГУ МВС України в АР Крим до зазначених довідок надбавки за роботу з таємними виробами (носіями, документами) у 15%, оскільки надбавка за службу в умовах режимних обмежень пенсіонеру МВС ОСОБА_3 на момент звільнення не виплачувалася.
При цьому судом встановлено, що такі відомості відповідач зазначив в довідках лише тому, що позивач в списках самостійно зазначив про отримання пенсіонером на момент звільнення такої надбавки.
Суд погоджується з позицією відповідача, що в нього були взагалі відсутні можливості перевірити факт - які саме види грошового забезпечення отримував пенсіонер на момент звільнення, оскільки така інформація міститься виключно в пенсійній справі, яка з 01.01. 2007 р. була передана відповідачем позивачу, та якою і користувався позивач при формуванні списків.
В подальшому, у відповідь на запит ГУ ПФУ В АР Крим від 22.01.2013 р. № 563/0803, ГУ МВС України в АР Крим надало відповідь від 12.02.2013 р. № 55/17708 про складання попередніх довідок на підставі наданих позивачем списків та надало нові довідки, а саме Довідку від 12.02.2013 року №55/17708 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 для перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року та Довідку від 12.02.2013 року №55/17708 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року, в яких розмір грошового забезпечення вказано у меншому розмірі, ніж у первинних довідках, зокрема з виключенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (з таємними документами) (а.с.11,12).
Суд зауважує, що головні управління ПФУ зобов'язані надати належні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Більш того, саме головні управління Пенсійного фонду України при складанні списків зобов'язані перевірити ПІБ осіб, стосовно яких складаються зазначені списки, посади, з яких зазначені особи були звільнені, а також розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку, оскільки саме ці відомості відображаються в списках, що складаються головними управліннями Пенсійного фонду України (додаток 1 до Постанови КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45).
Якщо позивач вважає, що пенсіонер ОСОБА_3 не отримував надбавку за роботу в умовах режимних обмежень на момент звільнення, а тому вона не має бути включена до розміру грошового забезпечення, то і в Списках, що складалися позивачем та направлялися відповідачу для перерахунку, позивач мав указати достовірні відомості про відсутність такої надбавки.
Суд зазначає, що у зв'язку з наданням ГУ ПФУ в АР Крим до ГУ МВС України в АР недостовірних списків про складові види грошового забезпечення ОСОБА_3 відповідач здійснив їх перерахунок, що, за даними позивача, спричинило у подальшому переплату пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2008 р. по 28.02.2013 року на суму 8461,94грн.
Судом встановлено, що така переплата пенсії ОСОБА_3 відбулася саме з провини позивача, відповідач законодавства про пенсійне забезпечення осіб, зазначених в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не порушував, отже, підстави для застосування заходів відповідальності до відповідача на підставі ст.65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що підстав для визнання неправомірності дій та стягнення з відповідача суми переплати пенсії у розмірі 8461,94 грн. при відсутності вини відповідача та при наявності вини самого позивача відсутні, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо його стягнення та розподілу.
В судовому засіданні 03.07.2013 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 08.07.2013 року.
Керуючись статтями 7, 9, 69-71, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд, -
1.У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.