Іменем України
19 червня 2013 р. (10:56) Справа №801/5087/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В., розглянувши за участю представника позивача - Григор'євої Т.В., довіреність № 6240/9/39/10 від 03.08.2012, представника відповідача - Селіфанову О.Ю., довіреність № 20 від 18.06.2013, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби
до Кримського Республіканського підприємство "Вода Криму"
про стягнення
Обставини справи: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим Державної податкової служби (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Кримського Республіканського підприємство "Вода Криму" (далі відповідач) про стягнення податкової заборгованості у сумі 479347,27 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має несплачену заборгованість зі сплати до бюджету грошових зобов'язань. Заходи примусового характеру не призвели до погашення відповідачем податкового боргу. За вказаних обставин, позивач просить суд ухвалити постанову, якою стягнути з платника податків податковий борг в розмірі заборгованості по платежам до бюджету в зазначеній сумі.
Представник позивача у судовому засіданні 19.06.2013р. надав суду уточнення до позовних вимог, у яких зазначив, що просить суд стягнути з відповідача заборгованість загальною сумою 294621,27 грн., з яких 269925,27 грн. з податку на додану вартість, 24696,00 грн. з податку на прибуток.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову частково заперечував, позиція відповідача викладена в запереченнях на адміністративний позов, які залучені до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд, -
Позивач є суб'єктом владних повноважень, територіальним органом у системі органів Державної податкової служби України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а також державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері. У своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністра фінансів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра фінансів України, у тому числі наказами, а також розпорядженнями органів державної податкової служби вищого рівня.
З положень пункту 41.5 статті 45 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Приписами підпункту 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 ПК України органам податкової служби надано право стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, для чого можуть звертатися до суду.
На вимогу положень статті 16 Податкового кодексу України, кореспондованих зі статті 67 Конституції України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Кримське Республіканське підприємство "Вода Криму", ідентифікаційний код юридичної особи 20671506, зареєстроване Виконавчим комітетом Джанкойської міської ради АР Крим, перебуває на податковому обліку Джанкойській об'єднаній державній податковій інспекції АР Крим Державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі Акту № 3008/22-00/36242756 від 24.10.2012 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з Фірмою "Капітель Плюс" за листопад-грудень 2009 року, червень і вересень 2010 року ТОВ «Бренд строй» за липень, жовтень 2010 року ПП "Ротонда торг" за жовтень 2010 року, встановленого порушення відповідачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», податковим повідомленням-рішенням від 08.11.2012 № 0024942200 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 19757,00 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 4939,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем 12.11.2012, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Докази оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення в матеріалах справи відсутні.
Відповідачем 18.12.2012 за № 9079595053 подано до позивача у електроному вигляді податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2012 року, в якій відповідачем задекларовано суму податку на додану вартість в розмірі 156183,00 грн., з яких останнім до бюджету сплачено 96846,57 грн., отже сума податкового боргу по декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року складає 59336,43 грн. ( 156183,00-96846,57).
Декларацією з податку на додану вартість від 15.01.2013 № 16952 відповідачем задекларовано податку на додану вартість на суму 185756,00 грн., однак зазначену сума не була сплачена до бюджету, таким чином за відповідачем рахується борг у сумі 185756,00 грн.
З 30.11.2012 по 30.01.2013 позивачем проведена камеральна перевірка з питань своєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, за результатами якої складено Акт № 430/1502/03348100 від 12.02.2013.
За результатами перевірки 22.02.2013 позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0002381502 яким застосовано до відповідача штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкового зобов'язання з ПДВ (по строку 30.11.2012 на суму 5666,38 грн., № 0002391502 яким застосовано до відповідача штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкового зобов'язання з ПДВ (по строку 30.12.2012) на суму 16005,26 грн., № 0002371502 яким застосовано до відповідача штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкового зобов'язання з ПДВ (по строку 28.12.2012) на суму 3161,20 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 258.02.2013, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Докази оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень в матеріалах справи відсутні.
Як вбачається з матеріалів справи сума грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств складає 24696,00 грн., сума грошових зобов'язань з податку на додану вартість складає 269925,27 грн. Проте, як вбачається з матеріалів справи, визначені самостійно платником податків грошові зобов'язання, а також нараховані йому фінансові санкції у вигляді штрафів, відповідачем не погашено.
Зі змісту пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України вбачається, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до приписів статті 57 ПК України, положеннями якої визначено строки сплати податкового зобов'язання, зокрема пункту 57.1, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
На вимогу норм пунктів 36.1, 36.2, 36.3 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Отже, виконанням податкового обов'язку, за правилами пункту 38.1 статті 38 ПК України, визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до дефініції наведеної у підпункті 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, під штрафними санкціями (фінансовими санкціями, штрафами) слід розуміти плату у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як вбачається із змісту пунктів 109.1 та 109.2 статті 109 Податкового кодексу України, податковим правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Положеннями пункту 116.1 статті 116 ПК України встановлено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
За змістом статей 111, 113, 129 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції та/або пеня є мірою фінансової відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Отже, пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
Суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, є податковим боргом.
Заходи впливу контролюючого органу на платника податків, що не виконує приписи податкового законодавства, кореспондовані з положень статті 67 Конституції України, визначено положеннями пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, відповідно до яких, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Відповідно до підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковою вимогою є письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
З положень пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно ппунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Проаналізувавши зібрані у справі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що розмір суми податкового боргу відповідачем відповідно до статті 71 КАС України не спростовуються, доказів, на підтвердження погашення зобов'язань зі сплати податкового боргу відповідач не надав, суд дійшов висновку, що заявлена вимога про стягнення коштів у сумі податкового боргу, розмір якої підтверджено належним чином, ґрунтується на положеннях Податкового кодексу України, а тому суд знаходить підстави для задоволення позову.
За правилами до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 19.06.2013 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 24.06.2013 року.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 69-71, 94, 98, 158-159, 161-163, 167 КАС України, суд-
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з рахунків Кримського Республіканського підприємство "Вода Криму" (вул. Гурзуфська, 5, м. Сімферополь, АР Крим, 95053; ЄДРПОУ 20671506) у банках його обслуговуючих, податковий борг загальною сумою 294621,27 грн. (двісті дев'яносто чотири тисячі шістсот двадцять одна гривня 27 копійок), з яких:
- податок на додану вартість у розмірі 269925,27 грн. (двісті шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять п'ять гривень 27 копійок) підлягає зарахуванню на р/р 31113029700014 до місцевого бюджету м. Джанкой, ГУ ДКСУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740824, код платежу 14010100;
- податок на прибуток у розмірі 24696,00 грн. (двадцять чотири тисячі шістсот дев'яносто шість гривень 00 копійок) підлягає зарахуванню на р/р 33211844700014 до місцевого бюджету м. Джанкой, ГУ ДКСУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 37694755, код платежу 11023200.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.