Іменем України
19 червня 2013 р. (16:45) Справа №801/4266/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про визнання дій неправомірними та стягнення
Обставини справи: Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (далі відповідач) про визнання дій неправомірними та стягнення переплати пенсії у сумі 205,95 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з отриманням позивачем другої довідки з меншим розміром грошового забезпечення військовослужбовців, ГУ ПФУ в АР Крим провело перерахунок підвищення розміру пенсії з 01.01.2013 по 28.02.2013 та зменшило граничний розмір підвищення пенсії, що призвело до виникнення переплати за січень - лютий 2013 року в загальній сумі 205,92 грн.
Представник позивача у судове засідання, яке відбулось 19.06.2013 не з'явився про причини неявки суд не повідомив, про час, день та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку, судовою повісткою, яка залучена до матеріалів справи.
Заявою від 27.05.2013 позивач уточнив позовні вимоги та просив суд зокрема визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим щодо видачі довідки з недостовірними даними для проведення підвищення пенсії ОСОБА_1 (довідка № 55/00592 від 15.06.2012) та зазначити у рішенні правильний номер МФО, а саме- 324805.
Представник відповідача у судове засідання, яке відбулось 19.06.2013 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, день та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку, судовою повісткою, яка залучена до матеріалів справи. Під час розгляду справи усно заперечував проти позову.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст. 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд-
Відповідачем на адресу позивача на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була надана довідка № 55/00592 від 15.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахування ОСОБА_1, в якій зазначено, підвищення посадового окладу на 15% і в грошовому еквіваленті складає 84,00 грн.
На підставі зазначеної довідки, позивачем зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2012 з урахуванням підвищення посадового окладу у розмірі 15%.
Судом встановлено, що пізніше позивачу була надана нова довідка № 55/0592 від 04.02.2013 щодо розміру грошового забезпечення для перерахування ОСОБА_1, відповідно до якої підвищення посадового окладу у розмірі 15% взагалі відсутнє, у зв'язку з чим за період з січня по лютий 2013 року ОСОБА_2 пенсія виплачувалась в розмірі більшому, ніж встановлено чинним законодавством, отже розмір безпідставно виплачених коштів (переплати пенсії) за зазначений період складає 205,92 грн.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи, чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 25.02.08р. № 5-5, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) утворюють систему органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд), який є центральним органом виконавчої влади.
Згідно з п.5 п. 2.1 зазначеного Положення основою функцією Управління є здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року зі змінами та доповненнями (надалі - Закон № 2262).
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 3 ст. 63 Закону № 2262).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 3 ст. 63 Закону № 2262).
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян" Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", доручено забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передачу їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.12р. № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони необхідно надати до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Державні органи, у тому числі МВС, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким державним органом в Автономній Республіці Крим є Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що, надаючи до позивача вищезазначені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування, відповідач діяв невмотивовано з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначення у довідках розміру грошового забезпечення більшого, ніж це передбачено законодавством, призвело до переплати пенсії ОСОБА_1, чим позивачу спричинено шкоду у загальному розмірі 205,92 грн.
Отже, в наслідок вищевикладених обставин позовні вимоги позивача, щодо стягнення суми переплати пенсії виплаченої ОСОБА_1 у сумі 205,92 грн., підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо надання невірної відомості, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Визнання дій особи протиправними можливо, якщо вони здійснені з порушенням норм матеріального чи процесуального права, вчинені на підставі повноважень відповідної особи.
В свою чергу, судом встановлено, що дії щодо надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування вчинені відповідачем в межах його повноважень, а тому належним способом захисту порушеного права є саме стягнення на користь позивача переплаченої суми пенсії.
Приймаючи до уваги вищевикладене, вивчивши надані позивачем документи, суд не вбачає протиправності в діях відповідача щодо надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування, у зв'язку з чим, у суду відсутні підстави для задоволення цієї частини позовних вимог та визнання дій неправомірними.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 19.06.2013 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 25.06.2013 року.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 69-71, 160-163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити часткого.
2. Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (код в ЄДРПОУ: 08592230, вул. Б.Хмельницького, м. Сімферополь, АР Крим, 95034) на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (код в ЄДРПОУ: 19003828, вул. Долгоруковська, м. Сімферополь, АР Крим, 95000) суму переплати пенсії у розмірі 205,92 грн. (двісті п'ять гривень 92 копійки).
3. В задоволені іншій частині позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.