01 серпня 2013 року м. Київ К/9991/13440/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодон Луганської області про зобов'язання перерахувати пенсію, -
У листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодон Луганської області, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області пов'язаних з не нарахуванням та виплатою державної пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 році 1 категорії інваліду 2 групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати управління Пенсійного фонду України м. Краснодон Луганської області з 22 травня 2008 року донарахувати та виплатити ОСОБА_1, державну пенсію по інвалідності 2 групи як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 році 1 категорії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. № 1293, збільшивши її у 3,5 рази з урахуванням положень ст.54 та частини 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році 1 категорії, перебуває на обліку в УПФУ як інвалід 2 групи, отримує пенсію відповідно до ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає, що з 22.05.2008 року відповідач повинен був зробити перерахунок його пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005р. № 1293, збільшивши її у 3,5 рази. Проте, відповідач положення Постанови КМУ від 27.12.2005р. №1293 не виконав, розмір його пенсії не збільшив у 3,5 рази, з урахуванням положень ст.54 та ч.3 ст.67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 22 листопада 2010 року позовні вимоги задоволені. Визнані протиправними дії відповідача. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області донарахувати та виплатити ОСОБА_1, з 22 травня 2008 року державну пенсію по інвалідності 2-ї групи як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 1-ї категорії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України 27.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши її у 3,5 рази, з урахуванням положень ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року скасоване рішення суду першої інстанції, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішеннями апеляційного суду ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при визначенні розміру пенсій позивачу відповідачем не були виконані вимоги Постанови Кабінету Міністрів України 27.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши її у 3,5 рази, з урахуванням положень ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог апеляційний суд виходив з того, що згідно розпорядження №45 від 01.01.2006 р. позивачу був проведений перерахунок з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України 27.12.2005 р. № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши її у 3,5 рази, з урахуванням положень ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених зазначеною нормою Закону, на що управління Пенсійного фонду України відмовило в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.
Стаття 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 вказаного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесених до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до даної категорії. Частина 4 статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІI групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
ОСОБА_1 отримує пенсію, що розрахована відповідачем відповідно до судових рішень відповідно вищенаведених законодавчих норм.
Апеляційним судом вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що розпорядженням №45 від 01.01.2006 року ОСОБА_1 проведений перерахунок згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України 27.12.2005 року № 1293 „Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та збільшений розмір пенсії у 3,5 рази, а саме з 683,19 грн. до 2391,17 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2009 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Краснодон Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 основної пенсії за період з 22 травня 2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії з розрахунку 75% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином у відповідача відсутні законні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1, нарахованої на підставі судових рішень з 22.05.2008 року з урахуванням збільшення її розміру в 3,5 рази.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: