01 серпня 2013 року м. Київ К/9991/12663/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу №2а-1449/10/2570 за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2011 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про стягнення переплати пенсії, -
У березні 2010 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося в суд з позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення їй перерахунку пенсії з дати набрання чинності наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року № 260 та стягнути заподіяну шкоду в сумі 1161,00 грн., яка виникла з 01.01.2008 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" від 02.11.2006 року №1522 та ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" № 489 від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262. Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів про розмір грошового забезпечення відноситься до завдань Чернігівського обласного військового комісаріату. Однак, відповідач несвоєчасно подав довідку про зміну розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 у зв'язку з чим виникла переплата пенсії, і як наслідок заподіяна майнова шкода інтересам держави в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в сумі 1161,00 грн., яка підлягає відшкодуванню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2011 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.03.2008 р. Чернігівським обласним військовим комісаріатом на підставі поданих позивачем списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оформлена та видана довідка про розмір грошового забезпечення (3009,13 грн.) для перерахунку пенсії за № 53818, згідно якої ГУ ПФУ в Чернігівській області ОСОБА_1 була обчислена пенсія за вислугу років з урахуванням надбавки за особливі умови служби у розмірі 215,00 грн., що не заперечується сторонами. Наказом Міністра оборони України від 14.06.2008 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 року за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - наказ № 260), який застосовується з 01.01.2008 року. Надбавка за особливі умови служби, в зазначений наказ, не включена. За період з 01.01.2008 року по 30.06.2009 року переплата пенсії ОСОБА_1 склала В сумі 1161,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393", постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 та п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770. Згідно з цим Порядком до повноважень Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України про зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців.
Міністерство оборони України, повідомило Пенсійний Фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій та підготовки головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набрання чинності наказу Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, однак законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.08.2008 року за вих. № 248/6/С/1078-д.
Також судами вірно встановлено, що списки складаються та направляються обласним військовим комісаріатам з моменту надходження інформації про зміну грошового забезпечення із Пенсійного Фонду України, але зазначена інформація не надходила.
Щодо позовних вимог в частині відшкодування переплати пенсії ОСОБА_1 в сумі 1161,00 грн., суди вірно зазначають наступне.
Згідно ч.2 ст.21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Враховуючи те, що відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, така переплата може бути відшкодована в порядку цивільного позову про відшкодування майнової шкоди згідно ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України.
Враховуючи вищенаведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відхилити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: