Постанова від 06.08.2013 по справі 821/2928/13-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2013 р. Справа № 821/2928/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Горшкова В.М.,

при секретарі: Кальченко-Буланова М.С.

за участю:

представника позивача - Оржинської Е.І.

представника відповідача - Гололобова М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів регаування,

встановив:

Державна екологічна інспекція у Херсонській області звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування", у якому просить підтвердити обґрунтованість вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а саме:

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) забору води з артезіанської свердловини № 20-433 Філією ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 42;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) миючого обладнання та інвентарю цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітрю стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 41;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) процесу просіювання борошна віброситом з приймального бункера цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 40;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації газових котлів типу ДЕ 6,5/14 та ДЕ 2,5/8, пов'язаних із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 38;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) зварювальної дільниці, пов'язану із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 39.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення перевірки відповідача було виявлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (газові котли типу ДЕ 6,5/14, ДЕ 2,5/8 зварювальна дільниця, вібристо з приймальним бункером (процес просіювання борошна) та миюче обладнання та інвентар цеху з виробництва сухих каш для дитячого харчування), що є порушення абзацу 2 ч.1 ст. 10 та ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Та відсутній дозвіл на користування надрами, що є порушенням ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що філія товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування не є юридичною особою і відповідно до положень ст. 48 та ч. 2 ст. 50 КАС України не має адміністративно-процесуальної правосуб'єктності та не може бути стороною по справі.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Особливості провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлені ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України.

В період з 23.07.2013 року по 26.07.2012 року, на підставі наказу від 23.07.2013 року за № 736 та направлення на перевірку від 23.07.2013 року за № 714, які видані на філію ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування, старшим державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Херсонській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування.

За наслідками планової перевірки складено акт від 23.07.2013 року по 26.07.2013 року, в якому встановлено: у філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування відсутній дозвіл на користування надрами, що є порушенням ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра, та відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (газові котли типу ДЕ 6,5/14, ДЕ 2,5/8 зварювальна дільниця, вібристо з приймальним бункером (процес просіювання борошна) та миюче обладнання та інвентар цеху з виробництва сухих каш для дитячого харчування), що є порушення абзацу 2 ч.1 ст. 10 та ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 28.012.2007 року за № 107-VI державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Пунктом 6.14 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Мінекології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. № 429 (реєстрація в Мін'юсті України від 25.11.2011 р. за № 1347/20085) унормовано, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право:

6.14. Приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства пре угоди щодо розподілу продукції.

Як вбачається з матеріалів справ на підставі планової перевірки позивачем відносно філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування винесено наступні рішення:

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) забору води з артезіанської свердловини № 20-433 Філією ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 42;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) миючого обладнання та інвентарю цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітрю стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 41;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) процесу просіювання борошна віброситом з приймального бункера цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 40;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації газових котлів типу ДЕ 6,5/14 та ДЕ 2,5/8, пов'язаних із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 38;

- рішення про тимчасову заборону (зупинення) зварювальної дільниці, пов'язану із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 39.

Судом встановлено, що відповідач - філія товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування є відокремленим структурним підрозділом ТОВ "Асоціація дитячого харчування", ним створюється та йому підпорядковується.

З матеріалів справи вбачається, що філія товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування не є юридичною особою, а тільки відокремленим структурним підрозділом ТОВ "Асоціація дитячого харчування", що підтверджується Довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій № 30394678.

Згідно пункту 1 підпункту 1.9, 1.10 положення про філію ТОВ Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування затвердженого загальними зборами учасників ТОВ "Асоціації дитячого харчування" вбачається, що філія здійснює свою діяльність від імені товариства і в межах повноважень, встановлених цим Положенням. Філія не відповідає за своїми зобов'язаннями, відповідальність за її зобов'язання несе ТОВ "Асоціація дитячого харчування".

Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:

1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;

2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;

4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);

5) в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (юридичними особами).

Таким чином, підприємства, установи та організації мають адміністративну процесуальну правосуб'єктність лише тоді, коли вони є юридичними особами.

Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством, зокрема: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до частин 2-5 статті 95 Цивільного кодексу України представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

За таких обставин, філія товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, не може бути стороною судового процесу, зокрема, відповідачем у даній адміністративній справі, оскільки не є юридичною особою, відтак не має адміністративної процесуальної правоздатності.

Вимоги щодо підтвердження обґрунтованість вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" мали бути заявлені позивачем не до філії, а до головного підприємства, юридичної особи - товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування".

Оскільки позовна заява не містить позовних вимог до товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування", а вимоги щодо філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування з урахуванням відсутності у даного відповідача адміністративної процесуальної правоздатності є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 167, 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом трьох днів з дня її ухвалення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Горшков В.М.

кат. 7.1