Постанова від 01.08.2013 по справі 826/10224/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01 серпня 2013 року 13:03 № 826/10224/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Лакма»

до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

провизнання протиправною та скасування постанови від 12.06.2013р. №1260-ЦД-1-Е,

за участю:

позивача - Рябокляч Д.П.

відповідач - Кутєпов О.Є.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 1 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Лакма» (далі по тексту - позивач) звернулося з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач) визнання протиправною та скасування постанови №1260-ЦД-1-Е від 12.06.2013р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем неправомірно, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувана постанова прийнята правомірно.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.2013р. №08-ЦД-1-Е зобов'язано позивача у термін до 15.04.2013р. усунути встановлені відповідачем порушення, а саме:

- частини другої ст. 13 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: Статут публічного акціонерного товариства «Лакма» (нова редакція), затверджений Загальними зборами ЗАТ «Лакма» 29.04.2011 року (Протокол №10) та зареєстрований Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією від 12.10.2011 року за номером запису №10691050016000199, не містить відомості про наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій;

- частини другої ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: Положення про загальні збори акціонерів ПАТ «Лакма» не затверджено загальними зборами;

- частини третьої ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: на веб - сторінці ПАТ «Лакма» в мережі Інтернет (http://www.lakma-city.com.ua) не розмішена інформація, визначена пунктами 1, 2, 5, 6, 10, 11, 14, 15 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства».

9 квітня 2013 року позивачем на виконання вказаного вище Розпорядження направлено до відповідача лист №1/111 яким повідомляється про усунуті порушення, а саме позивачем затверджено Положення про загальні збори акціонерного Товариства, Кодекс (принципи) корпоративного управління Товариства та Положення про інформаційну політику Товариства та внесені зміни до Статуту Товариства, пов'язані з внесенням в нього відомостей про наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій та затверджена його відповідна нова редакція.

Розглянувши подані позивачем матеріали відповідач дійшов в висновку про невиконання вимог Розпорядження від 09.01.2013р. №08-ЦД-1-Е у зв'язку з чим 17.05.2013р. Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

30 травня 2013 року відповідачем складено акт №1317/ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.

30 травня 2013 року позивач листом №1/147 надав відповідачу письмові пояснення та їх письмові докази щодо постанови від 17.05.2013р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

12 червня 2013 року відповідачем прийнято постанову №1260-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої на позивача за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09.01.2013р. №08-ЦД-1-Е накладено штрафну санкцію у розмірі 17 000грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з статтею 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Одним із основних завдань Комісії, згідно статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» є здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема, за невиконання розпоряджень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб.

Відповідно до ст. 11 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень у розмірі від 1 тисячі до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону України «Про акціонерні товариства» статут акціонерного товариства повинен містити відомості про: 1) повне та скорочене найменування товариства українською мовою; 2) тип товариства; 3) розмір статутного капіталу; 4) розмір резервного капіталу у разі його формування; 5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій у разі розміщення привілейованих акцій, а також наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій; 6) розмір дивідендів за привілейованими акціями кожного класу в разі їх розміщення товариством;7) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у разі розміщення привілейованих акцій; 8) права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу у разі розміщення привілейованих акцій; 9) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації або відсутність такого права;10) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів; 11) порядок скликання та проведення загальних зборів; 12) компетенцію загальних зборів; 13) спосіб повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів та про зміни у порядку денному загальних зборів; 14) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції; 15) порядок внесення змін до статуту; 16) порядок припинення товариства.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» до виключної компетенції загальних зборів належить: 1) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства; 2) внесення змін до статуту товариства; 3) прийняття рішення про анулювання викуплених акцій; 4) прийняття рішення про зміну типу товариства; 5) прийняття рішення про розміщення акцій; 6) прийняття рішення про збільшення статутного капіталу товариства; 7) прийняття рішення про зменшення статутного капіталу товариства; 8) прийняття рішення про дроблення або консолідацію акцій; 9) затвердження положень про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію (ревізора) товариства, а також внесення змін до них; 10) затвердження інших внутрішніх документів товариства, якщо це передбачено статутом товариства;11) затвердження річного звіту товариства; 12) розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом; 13) прийняття рішення про викуп товариством розміщених ним акцій, крім випадків обов'язкового викупу акцій, визначених статтею 68 цього Закону;14) прийняття рішення про форму існування акцій; 15) затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом;16) прийняття рішень з питань порядку проведення загальних зборів; 17) обрання членів наглядової ради, затвердження умов цивільно-правових договорів, трудових договорів (контрактів), що укладатимуться з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів (контрактів) з членами наглядової ради; 18) прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, встановлених цим Законом; 19) обрання членів ревізійної комісії (ревізора), прийняття рішення про дострокове припинення їх повноважень; 20) затвердження висновків ревізійної комісії (ревізора); 21) обрання членів лічильної комісії, прийняття рішення про припинення їх повноважень; 22) прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства;23) прийняття рішення про виділ та припинення товариства, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 84 цього Закону, про ліквідацію товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу; 24) прийняття рішення за наслідками розгляду звіту наглядової ради, звіту виконавчого органу, звіту ревізійної комісії (ревізора); 25) затвердження принципів (кодексу) корпоративного управління товариства; 26) обрання комісії з припинення акціонерного товариства; 27) вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів згідно із статутом товариства.

Згідно з частиною третьою статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власну веб-сторінку в мережі Інтернет, на якій у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13 - 16 частини першої статті 77, та інформація, визначена частиною третьою статті 35 цього Закону.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність винесення Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постанови №1260-ЦД-1-Е від 12.06.2013р. про накладення санкції на ПАТ «Лакма» за правопорушення на ринку цінних паперів.

Щодо пояснень позивача про не надсилання відповідачем Розпорядження від 09.01.2013р., суд зазначає, що воно не відповідає дійсності, оскільки матеріалами справи підтверджується факт направлення ПАТ «Лакма» вказаного Розпорядження, а саме: Реєстром рекомендованих відправлень від 15.01.2013р. та поштовим чеком.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, на думку суду відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятої ним постанови №1260-ЦД-1-Е від 12.06.2013р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, позивачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тому адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Лакма» задоволенню не підлягає.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Публічному акціонерному товариству «Лакма» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 06.08.2013р.

Суддя В.В. Амельохін