Постанова від 11.03.2009 по справі 2-а-20257/08/1270

Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Донецьк 11 березня 2009року справа № 2-а-20257/08/1270

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого суддіНікуліна О.А.

суддів:

при секретарі

за участі

представника позивача

представника відповідача

Сіваченка І.В., Дяченко С.П.

Стеблєві О.Л.

не з*явився

Романенко Н.В.

розглянувши у відкритому

апеляційну скаргусудовому засіданні

Комунального підприємства «Наш дім»

на постанову Луганського кружного адміністративного суду

від21 листопада 2008 року

по справі№ 2-а-20257/08

за позовомЛуганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доКП «Наш дім»

простягнення коштів за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2008 року позивач звернувся з позовом до відповідача про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2008 року позовні вимоги задоволені у повному обсязі.

Зазначеною постановою стягнуто з відповідача на користь Державного бюджету 9 764.79 гривень.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції

порушив норми матеріального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступним задоволенням позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 5 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч.8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з ч.2, 3, 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства,

установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Крім того, відповідно до п.З Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Також п.5 Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, затверджено, що підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідач КП «Наш Дім» не надавав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік до відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Крім того, з довідки Ровеньківського міського центру зайнятості № 10/3-1980 від 07.08.08року вбачається, що відповідач КП «Наш Дім» на виконання встановлених законодавством норм не надавало звітність про наявність вакансій для інвалідів до Ровеньківського міського центру зайнятості.

Виходячи з того, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Луганського складає 33 осіб, то чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» (4%) - 1 особа.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, фонд оплати праці штатних працівників складає 304,9 тис. грн., а тому середня заробітна плата штатного працівника складає 9239,39 грн..

Тобто розмір адміністративно-господарських санкцій за не створення одного робочого місця складає 9239,39грн. Пеня складає 525,40 грн.

Проте, колегія суддів на може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Суд першої інстанції неповно з*ясував обставини справи, що потягло неправильне вирішення справи.

Ненадання звітності до відділення фонду соціального захисту населення не може вважатися невиконанням нормативу робочих місць для інвалідів.

Як вбачається з матеріалів справи, на підприємстві відповідача протягом звітного року працювало 3 інваліда при необхідності працевлаштування лише одного, тобто має місце перевиконання встановленого законом нормативу. Застосування праці саме інвалідів протягом звітного року виключає можливість накладення на відповідача адміністративно-господарських санкцій.

На підтвердження праці інвалідів відповідачем надано довідки про заробітну плату інвалідів, їх особові картки.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Наш дім» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2008 року по справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Наш дім» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів в сумі 9 764.79 гривень задовольнити повністю.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2008 року скасувати.

У задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Наш дім» про стягнення на користь Державного бюджету адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів - відмовити.

Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 13 березня 2009 року.

Головуючий: О.А.Нікулін

/підписи/

Судді: С.П.Дяченко

І.В.Сіваченко

З оригіналом згідно.

Суддя: