Головуючий у 1 інстанції - Наумова К.Г.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
Іменем України
м. Донецьк 05 березня 2009року
справа № 2-а-9131/08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддіНікуліна О.А.
суддів:
при секретарі
представника позивача
представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Стеблєві О.Л.
не з*явився
не з*явився
розглянувши у відкритому
апеляційну скаргусудовому засіданні
Державної податкової інспекції у м. Харцизську Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від09 вересня 2008 року
по справі№ 2-а-9131/08
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Армліт - Донбас»
доДержавної податкової інспекції у м. Харцизську Донецької області
провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000032340/0 від 24 березня 2008 року, -
У квітні 2008 року позивач звернувся з позовом до відповідача про ви знання недійсним податкового повідомлення - рішення від 24 березня 2008 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2008 року позовні вимоги ТОВ «Армліт - Донбас» задоволені у повному обсязі.
Зазначеною постановою визнано недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000032340/0 від 24 березня 2008 року, яким позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 12 780 гривень
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі податковий орган та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбас» є суб'єктом підприємницької діяльності, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видано виконавчим комітетом Донецької міської ради, дата проведення державної реєстрації 19.09.2001р., номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 12661050003007314, номер запису про заміну свідоцтва 12661050003007314.
Позивач є платником податку на додану вартість, свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ №06747977 НБ №138694 видано ДПІ у м. Харцизьку 23.01.2006р.
Згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2007р. (подана до ДПІ 21.01.2008р. вхід. №35735) різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду має від'ємне значення - 256459 грн. (рядок 21), залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду - 215244 грн. (рядок 23), у тому числі: значення рядка 22.2 податкової декларації попереднього податкового періоду
- 199003 грн. (рядок 23.1), значення рядка 26 податкової декларації попереднього податкового періоду - 16241 грн. (рядок 23.2), залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду - 215244 грн. (рядок 24), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню - 215244 грн. (рядок 25), на рахунок платника банку
-215244 грн. (рядок25.1).
Разом з декларацією з ПДВ за грудень 2007р. позивачем було подано до ДПІ заяву про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок в банківській установі та розрахунок бюджетного відшкодування, згідно якому залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду - 215244 грн. (рядок 1), сума податкового кредиту попереднього податкового періоду - 467346 грн. (рядок 2), сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) - 358841 грн. (рядок 3), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню -215244грн. (рядок 4).
Згідно податкової декларації з ПДВ за листопад 2007р. (подана до ДПІ 20.12.2007р. вхід. №31240) різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду має від'ємне значення - 199003 грн. (рядок 21), зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду -199003 грн. (рядок 22.2), залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту - 16241 грн. (рядок 26).
ДПІ було проведено позапланову документальну перевірку фінансово - господарської діяльності ТОВ «Армлит-Донбас», за наслідками якої складено Акт від 20.03.2008р. №534-23/4-31649644 «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбас» код ЄДРПОУ 31649644 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у банку по декларації за грудень 2007р., січень 2008р.»
Під час проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем п.1.8 ст.1, п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.2 «а», п.п.7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого підприємством завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 12780 грн.
В акті зазначається, що по результатам попередніх перевірок фінансово -господарської діяльності ТОВ «Армлит-Донбас» (акти від 17.01.2008р. №32-23/4-31649644 та від 18.02.2008р. №276-23/4-31649644) у податкових деклараціях з ПДВ за жовтень, листопад 2007р. (рядки 26) ДПІ було зменшено суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту, на суму 12780 грн. При складанні податкової декларації з ПДВ за грудень 2007р. сума порушення підприємством не врахована та включена у склад суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 25), що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 12780 грн.
З матеріалів справи вбачається, що підставою неправомірного, на думку ДПІ, включення ПДВ до суми бюджетного відшкодування з ПДВ стало непідтвердження факту надмірної сплати включених ТОВ «Армлит-Донбас» до податкового кредиту сум ПДВ до бюджету у зв'язку з неможливістю проведення зустрічних перевірок постачальників по ланцюжку до виробника.
На підставі Акту перевірки від 20.03.2008р. №534-23/4-31649644 ДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000032340/0 від 24.03.2008р., яким ТОВ «Армлит-Донбас» було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ по податковій декларації за грудень 2007р. у сумі 12780 гривень
Відповідно до п.1.8. ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетним відшкодуванням вважається - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Пунктом п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у редакції Закону України від 25.03.2005 р. № 2505-ІУ, передбачений порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню).
Згідно даного порядку сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.1).
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п.7.7.2).
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом (п.п. 7.7.4).
Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п.п. 7.7.5).
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п.п. 7.7.6).
Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в)у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування (п.п. 7.7.7).
Підпунктом 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону також встановлено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 7.4.5. п. 7.4 ст. 7 Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит згідно з п.п.7.5.1 п. 7.5. ст. 7 Закону вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що платником податку вважається особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Відповідно до п.п. 2.1,2.2 ст. 2 Закону, платником податку є:
будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б)підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в)імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті, а також будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку. Підпунктом 2.3 ст.2 Закону встановлені випадки у яких особа зобов'язана зареєструватися у якості платника ПДВ.
Відповідно до п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Відповідно до п. а) п.п 10.1. ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платники податку, визначені у статті 2 цього Закону.
Законом України «Про податок на додану вартість», яким визначено ставки та механізм справляння ПДВ, обов'язок щодо визначення об'єкту оподаткування, нарахування податку та його утримання у покупця товарів або послуг, правильності обчислення ПДВ покладено на платника податку - продавця товару.
Обов'язок сплатити нарахований продавцем ПДВ у складі ціни товару або послуг та отримати належним чином оформлену податкову накладну у підтвердження сплати податку законом покладений на платника податку - покупця.
Закон не містить у собі норми, яка б покладала відповідальність на платника податку - покупця товарів (послуг) за правильність визначення платником податку - продавцем товарів (послуг) об'єкту оподаткування та правильність відображення їх у податковому обліку платником податку - продавцем товарів (послуг), а також приписів, які б ставили здійснення бюджетного відшкодування в залежність від проведення зустрічних перевірок по ланцюгу до кінцевого виробника.
До податкового кредиту звітного періоду відносяться суми податку, сплачені в ціні товару при їх придбанні, якщо платник податку придбав ці товари з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. При цьому для вказаного віднесення відповідних сум податків, сплачених у ціні товару, до податкового кредиту платника податків, який придбав товар, Законом України «Про
податок на додану вартість» не передбачено умов про сплату цих сум до бюджету. Закон не містить норми, яка б ставила отримання платником бюджетного відшкодування з ПДВ в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника. Статтею 7 передбачено лише обов'язок платника податку надати покупцю податкову накладну, а у разі імпорту товару на митну територію України документом, що посвідчує право на отримання податкового кредиту вважається вантажна митна декларації, яка підтверджує сплату податку на додану вартість.
Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначені обставини та неможливість проведення зустрічних перевірок по ланцюгу до кінцевого виробника не є підставою для позбавлення платника податку - покупця права на відшкодування ПДВ у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Правомірність визначення спірних сум, які підлягають відшкодуванню по податковій декларації за грудень 2007р. підтверджені доданими до матеріалів справи накладними, податковими накладними, рахунками.
З урахуванням викладеного суд першої інстанції встанови, що висновок ДПІ, відображений в акті перевірки від 20.03.2008р. №534-23/4-31649644, про завищення суми бюджетного відшкодування у сумі 12780 грн. та зменшення спірним податковим повідомленням-рішенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ по податковій декларації за грудень 2007р. у сумі 12780 гривень, є неправомірним.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Харцизську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Армліт - Донбас» до державної податкової інспекції у м. Харцизську Донецької області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000032340/0 від 24 березня 2008 рокузалишити без задоволення, а постанову суду від 09 вересня 2008 року без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 10 березня 2009 року.
Головуючий: О.А.Нікулін
/підписи/
Судді: С.П.Дяченко
І.В.Сіваченко
З оригіналом згідно.
Суддя: