18 лютого 2009 р.
№ 2/60
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Гончарука П.А.(головуючого),
Вовка І.В.,
Малетича М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження на постанову Луганського апеляційного господарського суду від 01.12.2008 року щодо скарги на дії Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції у справі № 2/60 за позовом Урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Луганськтеплокомуненерго" про стягнення до державного бюджету сум,
На виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.04.2006 року, яким було стягнуто з боржника на користь державного бюджету підвищену плату за нераціональне використання паливно -енергетичних ресурсів в сумі 500 000 грн., було видано наказ від 26.04.2006 року.
У червні 2008 року стягувач звернувся до господарського суду Луганської області з скаргою про визнання незаконними дій Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції про зупинення виконавчого провадження і зобов'язання Державну виконавчу службу скоротити строк зупинення виконавчого провадження та провести виконавчі дії з примусового виконання судового рішення у зв'язку з порушенням вимог законодавства.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 17.10.2008 року в задоволенні скарги відмовлено.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 01.12.2008 року зазначену ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Доповідач -Вовк І.В.
У касаційній скарзі стягувач вважає, що судом порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняті ним рішення скасувати та скаргу задовольнити.
У відзивах на касаційну скаргу Державна виконавча служба та боржник вважають, що оскаржені судові рішення відповідають чинному законодавству, і тому просять залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представника боржника, дослідивши доводи касаційної скарги та відзивів на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Луганської області від 13.04.2006 року позов було задоволено частково та стягнуто з боржника на користь державного бюджету підвищену плату за нераціональне використання паливно -енергетичних ресурсів в розмірі 500 000 грн., стягнуто на користь Урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження витрати на держмито 25 500 грн. і послуги ІТЗ судового процесу в сумі 118 грн.
Для примусового виконання зазначеного судового рішення місцевим господарським судом 26.04.2006 року було видано наказ, на виконання якого Відділом державної виконавчої служби Жовтневого районного управління юстиції 01.06.2006 року було відкрито виконавче провадження про примусове виконання рішення суду.
Постановами Жовтневого ВДВС від 08.06.2006 року зупинено виконавче провадження про примусове виконання рішення суду у зв'язку з тим, що боржник 28.11.2005 року на підставі наказу Мінпаливенерго України, внесений до реєстру підприємств паливно -енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу".
Предметом даного судового розгляду є вимоги стягувача про визнання незаконними дій державної виконавчої служби про зупинення виконавчого провадження з виконання рішення господарського суду, та зобов'язання державну виконавчу службу здійснити виконавче провадження з примусового стягненню відповідно до вимог закону.
Господарськими судами встановлено, що постановами Державної виконавчої служби від 08.06.2006 року зупинено виконавче провадження на підставі п.15 ч.І ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з тим, що Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство "Луганськтеплокомуненерго" включено в Реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-IV ( далі - Закон).
Пунктом 3.1. ст. 3 Закону визначено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процесі погашення заборгованості підлягає
реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Міністерство палива та енергетики України, відповідно до п.3.2.6 Закону, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення у процедурі погашення заборгованості видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу , вважається таким що бере участь процедурі погашення заборгованості з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України.
Згідно з п.3.7 цього Закону на строк участі підприємства ПЕК у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року № 1163 "Про затвердження порядку ведення реєстру підприємців паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процесі погашення заборгованості та користування його даними" (далі -Постанова КМУ) Міністерство палива та енергетики України визначено держателем реєстру (п.3), який приймає рішення про затвердження переліку підприємств ПЕК, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Перелік), а також про їх виключення з реєстру.
Судами обох інстанцій встановлено, що Законом врегульовано відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, яким визначено порядок і механізм їх участі у цих заходах та повноваження Міністерства палива та енергетики України.
У відповідності до Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерства інших органів виконавчої влади" № 493/92 від 3 жовтня 1992 року та п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 "Про затвердження положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" на державну реєстрацію не подаються акти, що спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають правових норм.
Отже, враховуючи наведене, висновок господарських судів попередніх інстанцій щодо не обов'язкової державної реєстрації Міністерством юстиції України наказу Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 569 "Про затвердження переліку підприємств" є обґрунтованим, і відповідає вимогам закону.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
За таких обставин, оскаржені судові рішення відповідають вимогам закону та обставинам справи, і тому підлягають залишенню без змін, а касаційна скарга- без задоволення.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу Урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження залишити без задоволення, а постанову Луганського апеляційного господарського суду від 01.12.2008 року - без змін.
Головуючий суддя П. Гончарук
Судді І. Вовк
М. Малетич